5 lifehacków z wykorzystaniem mleka, o których nie mieliście pojęcia

mleko

Choć o tym, jakie odżywcze właściwości posiada mleko wiedzą niemal wszyscy, to nie każdy zdaje sobie sprawę z jego alternatywnych zastosowań. Mleko nie tylko nadaje się do spożycia, ale również za jego pomocą… naprawiać możemy porcelanę. O tej i innych niecodziennych funkcjach mleka opowie kampania „Mamy kota na punkcie mleka” finansowana z Funduszu Promocji Mleka. 

Z danych publikowanych przez GUS w 2021 r. wynika, że bilansowe spożycie mleka, łącznie z mlekiem przeznaczonym na przetwory (ale nie wliczając masła), wyniosło w 2020 roku ok. 224 litrów na mieszkańca i jest to tendencja wzrostowa.

I nic dziwnego. Bo choć mleko krowie w około 90% składa się z wody, to pozostałe 10% to prawdziwa bomba niezwykle ważnych dla naszego zdrowia składników: białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin A, D i B12, a także różnych minerałów, związków organicznych i przeciwutleniaczy.

Być może jednak nie zdajesz sobie sprawy, że mleko może służyć nie tylko celom spożywczym. Oto pięć niezwykłych zastosowań mleka, o których nie miałeś pojęcia.

Błyszczące sztućce

Zmatowiałe sztućce będą wyglądać jak nowe z niewielką pomocą kwaśnego mleka. Jeśli nie macie pod ręką tego napoju, możesz je zrobić samodzielnie, dodając odrobinę octu do mleka świeżego. Namocz srebro w mleku – wystarczy ok. pół godziny – aby rozmiękczyć nieco nalot, następnie umyj w ciepłej wodzie z mydłem i wypoleruj miękką szmatką. Efekt naprawdę cię zaskoczy.

Na poparzenia słoneczne

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że doskonałym domowym sposobem na zapewnienie ulgi po zbyt długiej kąpieli społecznej jest użycie kefiru w miejscach poparzeń. Nie każdy jednak wie, że kefir zastąpić można zsiadłym mlekiem. Wystarczy delikatnie je wklepać w spieczone miejsca, a znajdujące się w mleku enzymy z pewnością złagodzą objawy oparzeń.

Sproszkowane mleko jako krem do golenia

W domu zabrakło kremu do golenia, a najbliższy sklep jest już zamknięty? Żaden problem! Najzwyczajniej wymieszaj niewielką ilość wody ze sproszkowanym mlekiem, tak by otrzymać pastę. Ta prosta mikstura ma na tyle gładką konsystencję, że trudno ją odróżnić od prawdziwego kremu do golenia.

Czyszczenie galanterii skórzanej

Zużytą lub brudną galanterię przetrzyj mlekiem i poleruj aż do całkowitego wyczyszczenia. Mleko usunie wszelkie plamki, pozostawiając skórę lśniącą. Twoja znoszona torebka czy portfel wyglądać będą na zupełnie nowe.

A co z porcelaną?

Zanim wyrzucisz zniszczoną porcelanę po babci, rozważ użycie mleka jako sposobu na jej odnowę. Warto wiedzieć, że proteiny w mleku wchodzą w reakcję z kaolinem – czyli glinką porcelanową – a dzięki temu spajają wszelkie pęknięcia. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić zniszczone naczynie w wypełnionym mlekiem garnku. Mleko trzeba doprowadzić do wrzenia, a następnie zredukować temperaturę i gotować na wolnym ogniu przez około godzinę. Dzięki temu prostemu zabiegowi stara porcelana zyska nowe życie!

Jakkolwiek szerokie możliwości zastosowania mleka są naprawdę imponujące, nie zapominajmy o rudymentarnych kwestiach – mleko to przede wszystkim niezwykle smaczny i odżywczy napój, dlatego pijmy je każdego dnia. Na zdrowie!