5 rad jak urządzić funkcjonalną, otwartą strefę dzienną

strefa dzienna

Urządzając wymarzone mieszkanie i chcąc jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, coraz więcej osób decyduje się na połączenie ze sobą dwóch kluczowych pomieszczeń – kuchni i salonu. Projektowanie użytecznego, dobrze zintegrowanego wnętrza wymaga jednak kompromisów i może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak stworzyć estetyczną i praktyczną otwartą strefę dzienną?

Połączenie kuchni i salonu jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób decydujących się na zakup mieszkania o mniejszym metrażu. Zastosowanie aneksu kuchennego proponują w swoich realizacjach nie tylko deweloperzy – przekształcenie ciasnej, nieustawnej kuchni w otwartą przestrzeń zintegrowaną z pokojem dziennym wybierają także nabywcy mieszkań z drugiej ręki. Dzięki temu pomieszczenie sprawia wrażenie większego i wygodniejszego.

Aneksy kuchenne połączone z salonem często stają się bijącym sercem całego mieszkania. To właśnie w nich spędzamy najwięcej czasu gotując i odpoczywając. Urządzając otwartą strefę dzienną powinniśmy rozważyć kilka kwestii – przedstawiamy pięć najważniejszych punktów, o których warto pamiętać.

Przemyślany projekt

Pierwszym krokiem przy projektowaniu kuchni na planie otwartym jest zastanowienie się nad układem pomieszczenia i jego współdziałaniem z pozostałymi strefami aranżacji, szczególnie jeśli myślimy o stworzeniu funkcjonalnej, rodzinnej przestrzeni. Pamiętajmy, że gdy kuchnia stanie się częścią otwartej powierzchni, będzie miała wpływ na każdy inny obszar – nie będzie tam możliwości zamykania drzwi i ucieczki przed hałaśliwymi urządzeniami czy bałaganem na blatach po przygotowaniu posiłku.

Niechciane zapachy w salonie

Wiele osób niepokoi się gotowaniem w aneksie kuchennym, ze względu na rozchodzące się po całym pomieszczeniu aromaty. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie dobrej jakości okapu, który z łatwością wyeliminuje wszelkie niepożądane opary. Osoby, które ze względu na ograniczoną przestrzeń nie mogą pozwolić sobie na jego instalację mogą także zdecydować się na wydajny, nablatowy pochłaniacz zapachów.

Odpowiednie strefowanie

Aneks kuchenny połączony z salonem musi mieć określone obszary – miejsce do gotowania, spożywania posiłku i odpoczynku. Nawet jeśli znajdują się one w jednym pomieszczeniu, warto zadbać o to, by tworzyły osobne strefy, ale utrzymane w podobnej stylistyce.

– Decydując się na wnętrza hybrydowe, zaoszczędzimy dużo miejsca, pozwolimy na swobodne zintegrowanie pomieszczeń, co umożliwi wspólne spędzanie czasu przez domowników, mimo wykonywania różnych czynności. Połączenie pomieszczeń w jedno i stworzenie otwartej przestrzeni daje wiele możliwości aranżacyjnych, pozwoli na przenikanie się ze sobą funkcji, a także poszerzy pole oddziaływania światła dziennego.

Aby uniknąć nadmiernego chaosu, możemy w takim wnętrzu zastosować powtarzające się motywy. Warto postawić na stosunkowo jednolitą kolorystykę oraz elementy wystroju utrzymane w podobnej stylistyce. Wprowadzenie mocniejszego akcentu w postaci dodatków nieco ożywi pomieszczenie. – podkreśla Katarzyna Piotrowska, architekt wnętrz Decoroom.

Wygoda na pierwszym miejscu

Planując połączenie salonu i aneksu kuchennego nie możemy zapominać o istocie tego pierwszego. Strefa odpoczynku musi przede wszystkim zapewnić wygodę i umożliwić relaks po ciężkim dniu.

– Urządzając salon połączony z kuchnią, kluczową kwestią w wyborze mebli może stać się możliwość ich personalizacji. Mowa tu nie tylko o doborze rodzaju tapicerki czy koloru materiału, ale także o rozmiarze i ustawieniu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie sof modułowych, które możemy dostosować do naszych potrzeb i układu mieszkania.

Jeśli z kolei aranżujemy przestrzeń o niewielkim metrażu, dobrym rozwiązaniem jest użycie kanapy z funkcją spania – możemy wtedy wykorzystać nasz salon jako gościnną sypialnię. – mówi Tomasz Matejczyk, współwłaściciel marki Nobonobo.

Spójność to podstawa

Projektując pomieszczenie, którego zadaniem jest pełnienie kilku różnych funkcji musimy zastanowić się, w jaki sposób pogodzić ze sobą wszystkie elementy. Choć eklektyzm jest teraz modnym trendem, nie wszystkie style mogą do siebie pasować. Dobrym rozwiązaniem nadającym przestrzeni płynności i spójności jest wykorzystanie zbliżonej palety kolorów i materiałów.