Aranżacja wnętrza – meble i dodatki

Aranżacja eleganckiego wnętrza wymaga zwrócenia uwagi na najdrobniejsze szczegóły. Umiejętnie dobrane designerskie uchwyty meblowe podkreślą styl całej aranżacji, zastosowanie losowe może zaburzyć całą harmonię wnętrza. Dobierając takie elementy, należy zastosować odpowiednie kryteria, wówczas uchwyty będą nie tylko funkcjonalne, ale również gustowne i stylowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając meble do salonu?

Nowoczesne meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne, w przeszłości stosowano o wiele większe formy mebli niż współcześnie. Obecnie dużą uwagę przywiązuje się do tego, aby meble nie zajmowały przestrzeni. Aranżacja salonu powinna być jednocześnie praktyczna i stylowa. Ważne jest, aby wejście było przestronne i nic nie blokowało swobodnego przejścia, wnętrze staje się optycznie mniejsze, kiedy sprzęty są niewłaściwie ustawione. Do każdego okna powinien być swobodny dostęp, jest wtedy o wiele więcej światła, a pomieszczenie wydaje się większe. Dokonując wyboru mebli, trzeba najpierw zdecydować się na określony styl. Może być on narzucony odgórnie przez konstrukcję wnętrza, jak np. w stylu loftowym. Meble w takiej estetyce mają zazwyczaj ciekawą fakturę i oryginalny kształt. Meble w popularnej skandynawskiej stylistyce wyróżniają się lekką formą i zgrabnym kształtem. Z kolei klasyczne modele wykonane są z reguły z drewna i mają stonowane zabarwienie, ale mogą zachwycać zdobieniami w postaci designerskich uchwytów i rzeźbionych stelaży.

Designerskie uchwyty meblowe – eleganckie detale

Fronty tradycyjnych mebli w stylu klasycznym nabiorą charakteru glamour, kiedy zostaną ozdobione oryginalnymi gałkami np. w kolorze złotym, srebrnym albo pokryte kryształkami. Warto unikać przesady, granica kiczu jest bardzo cienka, najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie gałek wykonanych z materiałów wysokiej jakości. Subtelne tonowanie charakterystycznych dla stylu glamour ozdobnych elementów umożliwi stworzenie ponadczasowej aranżacji. Z kolei stylowe ceramiczne gałki w stylu retro mogą być gustownym dodatkiem do nowych mebli albo ważną ozdobą w komodach i szafach, które były poddane renowacji.

Styl prowansalski to zazwyczaj mele wykonane z drewna, często są specjalnie postarzane, aby nabrały swoistej szlachetności. Designerskie uchwyty meblowe pasujące do tej estetyki mogą być w ciepłych pastelowych kolorach albo wykonane ze szlachetnych metali, mogą to być kołatki, uchwyty relingowe albo gałki. Jeśli mebel ma także metalowe okucia, warto, aby uchwyty również miał metalowe elementy nawiązujące do nich kolorem. Jeśli gałki są odpowiednio dobrane do mebli, są niejako ich biżuterią, takie elementy aranżacyjne zachwycają zarówno domowników, jak i gości. Umiejętnie dokonane zestawienie może bazować na kontraście między uchwytami i meblami, takie połączenia dają zaskakująco pozytywne efekty, które są często wykorzystywane w nowoczesnych albo eklektycznych aranżacjach. Podłużne uchwyty o klasycznej linii albo krawędziowe z idealnie dobranym odcieniem mogą tworzyć prawdziwą futurystyczną kompozycję niezbędną w nowoczesnej stylistyce wnętrz. Odpowiednio dobrane designerskie uchwyty meblowe nadają sprzętom nie tylko wartości, ale będąc przysłowiową kropką nad „i” wprowadzają pozytywną atmosferę do wnętrza i nadają mu harmonii i charakteru.

Dokonując wyboru designerskich uchwytów meblowych, trzeba zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, materiał, a także wymiary i rodzaj. Gałki są niewielkimi elementami, ale wpływają zarówno na wygląd pojedynczych sprzętów, jak i design całego wnętrza.