Santander Consumer Bank: Jak umiejętnie zarządzać swoim budżetem?

zarzadzanie budzetem

GUS ogłosił, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 wzrosły o 12,4 proc. rdr i o 2 proc. w porównaniu do marca br. W związku z postępującą podwyżką cen produktów i usług, wiele osób może odczuwać silniejszą potrzebę racjonalnego zarządzania swoimi finansami. Jak się za to zabrać? Radzi ekspert Santander Consumer Banku.

Wrocław, 25 maja 2022 r. Najważniejszą rzeczą, jaką warto zrobić na samym początku jest analiza domowego budżetu. To niezbędny krok do zrozumienia, jak naprawdę wygląda nasza sytuacja finansowa. Robi się to poprzez zsumowanie  wszystkich źródeł miesięcznego dochodu – uwzględniając wpływy z tytułu pracy w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, a także wszelkie świadczenia dodatkowe. Następnie poddaje się analizie wydatki. W tym miejscu należy zacząć od sprawdzenia paragonów lub wyciągów z kart płatniczych oraz zanotowania, na co wydawane są pieniądze.

– Analizując domowy budżet, wydatki warto podzielić na dwie grupy. Pierwsza to stałe zobowiązania – takie jak  np. domowe rachunki za prąd czy gaz oraz opłaty abonamentowe, których mamy coraz więcej. Druga grupa to wszystkie zakupy, potrzeby i zachcianki, fundusz awaryjny oraz cele oszczędnościowe – podpowiada Marta Michałków, Starszy Menadżer Ds. Marketingu I Rozwoju Produktów Kartowych z Santander Consumer Banku.

–  Po pierwszym miesiącu takiej analizy powinniśmy mieć jasny obraz tego, czy zostają nam wolne środki. Jeśli tak nie jest, będziemy mogli zastanowić się, czy z któregoś wydatku można zrezygnować. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że dobrze zaplanowany domowy budżet powinien zostawiać choćby niewielką poduszkę finansową. W tym punkcie warto pamiętać o produktach, które mogą nam pomóc w jej utrzymaniu np. o karcie ratalnej ze stałą spłatą od Santander Consumer Banku.

Z karty można korzystać podczas codziennych zakupów, ale będzie ona dla nas wsparciem także w sytuacji, gdy dojdzie do nagłego wydatku, a my nie będziemy chcieli naruszać naszych oszczędności – dodaje. – Kartę ratalną spłaca się co miesiąc w  równych kwotach, których wysokość ustalimy samodzielnie przy podpisywaniu umowy. To pomaga zachować stabilność naszego budżetu.

Umiejętne zarządzanie zobowiązaniami

Racjonalne zarządzanie swoimi finansami oznacza również umiejętne zaciąganie zobowiązań. W każdej takiej sytuacji, ale zwłaszcza wtedy, gdy planujemy większy zakup np. mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego, warto wcześniej dokładnie porównać oferty przed podjęciem odpowiedniej decyzji. W tym celu należy zapoznać się z warunkami danego zobowiązania, sprawdzić oprocentowanie oraz zweryfikować wysokość miesięcznych obciążeń i  okres kredytowania.

 Wstępne informacje pokazujące przybliżone warunki finansowania można sprawdzić np. w internetowym kalkulatorze kredytowym. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że decyzja o przyznaniu zobowiązania wydawana jest każdemu indywidualnie po uwzględnieniu wielu zmiennych, w tym wiarygodności i zdolności kredytowej danego klienta.

– Chcąc zaciągnąć większe zobowiązanie np. na zakup mieszkania, warto zdawać sobie sprawę z tego, jak istotna jest pozytywna historia kredytowa– mówi Marta Michałków z Santander Consumer Banku. – Dzięki niej bank może łatwo ocenić, czy wnioskodawca jest wiarygodny i ryzyko pożyczenia mu pieniędzy nie jest duże. Istotnymi czynnikami są tutaj korzystanie z produktów kredytowych i ich terminowa spłata.

Brak historii kredytowej może być utrudnieniem w otrzymaniu kredytu, ponieważ bank nie jest w stanie ocenić naszego podejścia do spłaty zobowiązań. Osoby, które chcą zbudować swoją pozytywną historię kredytową mogą skorzystać np. z wspomnianej wcześniej karty ratalnej – dodaje.

– Teraz jest na to dobry czas, bo przygotowaliśmy specjalną promocję. Każdy uczestnik może otrzymać 300 zł i korzystać z karty przez rok bez opłat. Promocja ta jest przeznaczona dla osób, które podpiszą umowę o kartę ratalną Comfort Plus ze stałą spłatą między 18 maja a 12 sierpnia br.

Przemyślane zakupy kluczem do sukcesu

Mądre zarządzanie domowym budżetem to również rozsądne zakupy. Sprowadzają się one do kilku zasad, w tym ustalenia na nie konkretnej kwoty. Jeśli z wyprzedzeniem wiemy, ile środków możemy przeznaczyć, najprawdopodobniej oprzemy się chęci nadmiernego wydawania pieniędzy. Ponadto powinniśmy porównać ceny i sprawdzić opinie o produkcie przed zakupem, aby uniknąć późniejszego braku zadowolenia z towaru i poczucia bezmyślnie wydanych pieniędzy.

Należy pamiętać również o nieuleganiu chwilowym zachciankom. Osoby, które mają do tego słabość powinny zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie kupują wtedy, gdy są np. zmęczone lub zdenerwowane. Każdy rodzaj obciążenia emocjonalnego lub fizycznego może negatywnie wpłynąć na ocenę sytuacji i prowadzić do nieprzemyślanych zakupów.

Ważne jest też, aby bezmyślnie nie ulegać promocjom. Często spotykane oferty typu 3 w cenie 2 w wielu przypadkach mogą okazać się jedynie chwytem marketingowym, oddziałującym na emocje. Tego typu okazje mogą wywołać w nas niechęć do straty, przez którą skorzystamy z możliwości zakupu produktów, jakich w rzeczywistości nie potrzebujemy.