Zadbaj o głos? Porady Izy Połońskiej – wokalistki i trenerki głosu

trening glosu

Już za chwilę początek roku szkolnego, ważne wydarzenie dla dzieci, rodziców, ale przede wszystkim dla nauczycieli. Jakie rady w kwestii ochrony swojego najważniejszego narządu do pracy – głosu, powinni usłyszeć nauczyciele, opowiada Iza Połońska – wokalistka, trener i ekspert głosu. 

Głos to podstawowe narzędzie pracy nauczycieli. Wieloletnie, intensywne mówienie może powodować szereg negatywnych objawów ze strony aparatu mowy, jak np. uciążliwa chrypa, czy nawet afonia i niestety tego rodzaju kontuzje są wciąż powszechne wśród osób posługujących się na codzień głosem w pracy. Według badan Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dotyka aż 80% tej grupy zawodowej. Posługując się na co dzień głosem, tak jak to jest w przypadku nauczycieli i wykładowców, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą zachować głos w należytej kondycji i zminimalizują ryzyko kontuzji- utraty głosu, czyli de facto brak możliwości pracy.

Przepona poduszką bezpieczeństwa

Podstawową zasadą jest efektywne i świadomie używanie przepony – opowiada Iza Połońska trener głosu – to właśnie prawidłowa praca przepony stanowi podstawową ochronę dla głosu, jest tzw. poduszką bezpieczeństwa. Kiedy mówimy na tzw. oddechu przeponowym dostarczamy do traktu głosowego wystarczającą ilość powietrza, czyli nie za dużo i nie za mało, oznacza to, że nasz głos mówiony otrzymuje tzw. wsparcie z ciała.

W przypadku prawidłowego mówienia, nawet wielogodzinnego, może oczywiście dojść do zmęczenia, ale regeneracja następuje po kilku godzinach. Z pewnością nie ryzykujemy utraty głosu.

Woda to ratunek

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest wystarczające picie wody. Nasz organizm musi być odpowiednio nawodniony, by prawidłowo funkcjonować. Należy pamiętać, iż mówiąc, naprawdę używamy całego ciała. Całe nasze ciało rezonuje, wydobywając dźwięk – o budowaniu głosu w organizmie mówi Iza Połońska. Najlepiej pić wodę niegazowaną, w pokojowej temperaturze. Dobrze popijać wodę także w trakcie wystąpień, prowadzenia lekcji czy wykładu.

Sen to lekarstwo

Następny ważny czynnik funkcjonowania naszego głosu to dbałość o higienę snu. Regeneracja głosu w trakcie spania jest najbardziej skuteczną formą zapobiegania kontuzjom głosu. Zawodowi śpiewacy, praktykują także tzw. drzemki w ciągu dnia, gdyż 15 – 20 minutowa drzemka potrafi zdziałać cuda i sprawić, by nasz głos nabrał mocy. Warto z tego korzystać! – o dobroczynnej funkcji “drzemki” mówi Iza Połońska, piosenkarka i trener głosu.

Mruczenie dobrą rozgrzewką

Ostatnie bardzo ważne zagadnienie to seria ćwiczeń rozgrzewających głos przed wielogodzinnym mówieniem. Naprawdę warto każdego dnia poświecić 10 minut na proste ćwiczenia, nawet w trakcie drogi do pracy.

– Rekomenduję mruczenie, ćwiczenia rozluźniające żuchwę, język, mięśnie wokół ust i przede wszystkim korzeń języka. Może je wykonywać w samochodzie, w metrze, idąc ulicą. Bez przejmowania się, że ktoś na nas patrzy – jak ćwiczyć radzi Iza Połońska.

Warto też regularnie uprawiać jakikolwiek sport – bieganie, aerobik, pilates, joga, jazda na rowerze, pływanie. Pamiętajmy, że całe nasze ciało produkuje dźwięk. Od kondycji naszego ciała i umysłu w dużym stopniu zależy także to jak brzmimy – dodaje Iza Połońska.

Występowała na większości europejskich scen koncertowych oraz m.in. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czy w legendarnej Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów w Warszawie. Do wyjątkowych zalicza współpracę z Janem Młynarskim, Zbigniewem Zamachowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Anną Dymną. Ostatnie 5 lat wypełniły jej koncerty z Orkiestrami Filharmonicznymi z projektami POŁOŃSKA śpiewa OSIECKĄ, MŁYNARSKI SYMFONICZNIE, KRAJEWSKI SYMFONICZNIE.

Jest także trenerem wokalnym, współpracuje z teatrami przygotowując aktorów do spektakli. Prowadzi szkolenia z ludźmi biznesu pomagając pozbyć się tremy w trakcie wystąpień publicznych oraz szkoli dzieci zarówno muzycznie, jak i dodając ich głosom siłę i pewność siebie.