Letnie tankowanie – ile będzie kosztować paliwo w wakacje?

tankowanie

Rekordowe ceny paliw utrzymują się już kolejny miesiąc, choć w ostatnich dniach obserwujemy chwilowe obniżki! Lato to tradycyjny okres podwyżek cen i wzmożonego ruchu na drogach. Czy tegoroczne wyjazdy na wczasy okażą się również rekordowo drogie? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali perspektywy rozwoju sytuacji na polskim rynku paliwowym w miesiącach wakacyjnych.

Rosnące ceny na stacjach paliw i sensacyjne doniesienia o montażu nowych, czterocyfrowych pól na wyświetlaczach rozgrzewają wyobraźnię kierowców. Dynamiczny wzrost inflacji w połączeniu ze wciąż trwającym kryzysem surowcowym pogłębiły skłonność do formułowania pesymistycznych prognoz. Ostatni tydzień czerwca przyniósł spadek poziomu cen baryłki ropy (Brent) w kontraktach giełdowych poniżej 106 USD, a następnie powrót do wartości oscylujących wokół 112 USD.

To jednak wciąż o 15 USD mniej od rekordów z początku czerwca. Spadek ceny kontraktów nie oznacza jednak poprawy nastrojów na rynkach paliwowych. W obliczu trwającego kryzysu geopolitycznego ich zachowanie wciąż pozostaje wysoce niepewne. Dwucyfrowe ceny paliw obecnie stanowią jednak mało realny scenariusz. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają prawdopodobieństwo przekroczenia w tym roku detalicznej ceny 10 PLN za litr Pb95 na 24%, za litr Pb98 na 25%, a za litr diesla na 28%.

Wakacje najdroższe od lat

Sektor turystyczny w Europie Środkowo-Wschodniej przeżywa okres najtrudniejszy od wielu lat. Najpierw zamrożenie związane z kryzysem zdrowotnym, potem kolejne spowolnienie w konsekwencji nagłego załamania geopolitycznego. Niepewność turystów w zakresie bezpieczeństwa tego obszaru geograficznego to zjawisko nowe, które jeszcze kilka lat temu było trudne do wyobrażenia.

Na bieżącej sytuacji cierpi również turystyka wewnętrzna, która ze względu na wysoki poziom inflacji i rosnące koszty transportu staje się zbyt droga dla wielu konsumentów, którzy w konsekwencji rezygnują z wakacyjnych wyjazdów. Według wielu ekspertów tegoroczne urlopy wielu Polaków spędzi w domach, korzystając z wolnego czasu w zaciszu własnego „M” lub posesji.

Prognoz tych nie poprawiają ceny paliw, których wysokość znacząco zwiększa koszt podróży. Trend wzrostowy w tym zakresie pozostaje nieprzerwany. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają na 45% prawdopodobieństwo, że średnia cena Pb95 przekroczy w lipcu wartość 8 PLN.

Vitay(cie) obniżki???

Państwowy koncern paliwowy PKN Orlen wprowadził szeroko komentowany program rabatowy, w ramach którego posiadacze karty lojalnościowej i aplikacji Vitay będą mogli zakupić taniej do 150 litrów dowolnego paliwa w maksymalnie trzech tankowaniach w ciągu miesiąca. Wartość obniżki to 30 gr na litrze, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny (minimum trójka dzieci) to 40 gr na litrze. Skorzystanie z obniżki pozwala efektywnie obniżyć rachunek na stacjach benzynowych.

Eksperci podkreślają jednak, że akcja ta pozostawia pole do nadużyć. Kartę lojalnościową może założyć każdy, w tym także osoby nieposiadające samochodu, czy nawet prawa jazdy. Szacuje się, że miesięczny koszt utrzymania akcji wyniesie 800 mln PLN. Państwowy potentat jest jednak prawdopodobnie w stanie ponieść tę cenę – wskazują na to rekordowe przychody z pierwszego kwartału 2022 roku na poziomie 45,5 mld PLN. To wzrost aż o 85% w ujęciu rok do roku – kwartał otwierający 2021 rok PKN Orlen zamykał z przychodem 24,5 mld PLN. Jakkolwiek obniżki Orlenu spowodowały spadki również na innych stacjach, to należy się spodziewać, że jest to raczej chwilowy trend.