Jakie trasy skiturowe w Polsce wybrać?

ski tour

Skitury, czyli narty umożliwiające swobodne poruszanie się zimą po górach, z sezonu na sezon zdobywają coraz większe grono sympatyków. Ta forma zimowej aktywności umożliwia wędrowanie, podchodzenie oraz zjazdy na specjalnych nartach – a towarzyszy jej możliwość podziwiania malowniczych zakątków Polski. Redakcja Magazynu Travelist przygotowała krótki przewodnik po najchętniej odwiedzanych przez skiturowców miejscach.

Masyw Śnieżnika na start

Pasmo górskie położone w regionie Kotliny Kłodzkiej jest doskonałym miejscem, by postawić pierwsze kroki na skiturach. Masyw Śnieżnika nie należy do rozległych i trudnych terenów, dlatego też będzie odpowiednią opcją dla początkujących. Wycieczkę warto rozpocząć przy górnej stacji wyciągu na Czarnej Górze. Stamtąd już prosta droga do schroniska na Hali pod Śnieżnikiem, a dalej na należący do Korony Gór Polski Śnieżnik.

Szlakiem Beskidów

Beskidy są zaliczane do niskich gór, dzięki czemu będą odpowiednie dla amatorów, ale też bardziej doświadczonych miłośników skiturów. Trasy prowadzące na Rysiankę lub Turbacz z powodzeniem pokonają debiutanci. Ci drudzy natomiast mogą wybrać szlak z Istebnej do Kubalonki czy z Jaworek do Przełęczy Obidza.

Należy wspomnieć także o często odwiedzanym przez skiturowców Skrzycznem. Przebiega tamtędy popularna 26-kilometrowa trasa, której pokonanie pozwoli na zdobycie kilku szczytów Beskidu Śląskiego. Wycieczkę warto rozpocząć obok Beskid Sport Areny i ruszyć na przykład przez Beskidek, Kotarz, Przełęcz Salmopolską i Malinowską Skałę.

Tatry dla doświadczonych

W Tatrach odnajdą się zaawansowani skiturowcy, od których zakopiańskie szczyty będą wymagały nie tylko dobrej kondycji, ale też doskonałej orientacji w terenie i umiejętności oceny ryzyka lawinowego. Szlaki prowadzące z Morskiego Oka na Szpiglasowy Wierch lub Rysy, z Kuźnic na Zawrat lub Kozią Przełęcz czy z Doliny Chochołowskiej w Tatry Zachodnie są przepiękne, ale mogą okazać się dużym wyzwaniem.

Początkujący również znajdą coś dla siebie. Wyprawę mogą rozpocząć w Kuźnicach, kierując się w stronę Hali Gąsienicowej czy Kalatówek, udać się z Zazadniej na Rusinową Polanę i dalej na Gęsią Szyję lub Trasą pod Reglami na Przysłop Miętusi.

Karkonosze na dłużej

Dolny Śląsk, a dokładniej teren Karkonoszy, kryje w sobie trasy rozlokowane na 650-kilometrowej powierzchni Parku Narodowego. Warto się tu wybrać na kilkudniowy wyjazd, bo nie będzie tu trudno o nocleg, a to za sprawą licznych schronisk, które czekają, by przyjąć turystów. Często wybieraną opcją jest wjazd na Kopę i wycieczka do Świątyni Wang lub Śnieżne Kotły ścieżką ze Szklarskiej Poręby, a także odwiedzenie schroniska Jelenka, ze startem z Przełęczy Okraj.

Tajemnicze Bieszczady

Bieszczady przyciągają skiturowców różnorodnymi i urokliwymi trasami. Do najpopularniejszych szlaków należy między innymi wycieczka na Krzemień, Bukowe Berdo, Hyrlatą czy Okrąglik, a także połoniny – Caryńska i Wetlińska. Chętnie odwiedzana jest także Tarnica, czyli najwyższy bieszczadzki szczyt. Można się na niego dostać z Wołosatego, przez Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec i Halicz. Szlaki w Bieszczadach, choć nie należą do najtrudniejszych, są długie. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem wycieczki i mieć na uwadze odpowiedni ubiór oraz zapas prowiantu.