Bądź gotowy na stok! Jak prawidłowo skompletować garderobę na narty

ubranie na narty

Ubranie na stok powinno zapewniać ciepło, wygodę, być dobrze dopasowane, ale nie krępować ruchów. Każda część stroju odgrywa swoją rolę i musi spełniać odpowiednie wymagania. Na co więc zwrócić uwagę wybierając poszczególne elementy sportowej garderoby? 

Baza

Kompletowanie stroju narciarskiego należy zacząć od tego, co jest najbliżej ciała, czyli bielizny termoaktywnej. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie ciepła organizmu oraz pochłanianie i odparowywanie wilgoci, która pojawia się podczas uprawiania sportu. Spełnienie tych funkcji gwarantuje bielizna, która uszyta jest z materiału zawierającego wełnę oraz zaawansowane włókna syntetyczne. Takie wykonanie może sprawić, że pierwsza warstwa garderoby nie będzie ani ocierać skóry, ani krępować ruchów.

Przed nałożeniem wierzchniej odzieży nie należy też zapomnieć o miękkim i ciepłym polarze. On także służy utrzymaniu ciepła organizmu i pozbyciu się wilgoci, a zadania te pomoże zrealizować odzież wyposażona w odpowiednie technologie, takie jak dryWEAR, którą wykorzystuje dostępna w GO Sport marka Volkl.

Kurtka

Ubranie na pierwszym froncie walki ze śniegiem i mrozem to z kolei kurtka narciarska bądź snowboardowa. Ze względu na swoją ważna rolę musi spełniać szereg wymagań. Ma być ciepła, wygodna, chronić od wiatru, nie przemakać, a także posiadać liczne kieszenie na ski-pass, gogle, słuchawki czy klucze. Jakie materiały mogą sugerować, że dany model sprawdzi się na stoku? Na pewno będzie to Membrana Sensortex 10 000, która zapewnia wodoodporność i optymalny mikroklimat, a także Merino Wool Insulation z naturalną, rozgrzewającą i utrzymującą optymalną temperaturę ciała wełną. Kurtki wykonane z tych tworzyw znajdują się m.in. w kolekcji marki Volkl.

Spodnie

Drugim zewnętrznym elementem stroju górskiego są spodnie. One także muszą zapewnić bezpieczeństwo przed śniegiem, wiatrem i mrozem, a więc tu również warto stawiać na modele, które w swoim składzie mają Membranę Sensortex 10 000 oraz dodatkowe ocieplenie. W przypadku spodni od Volkl na metce ukryte jest ono pod nazwą Sensorloft Carbon Pro Insulation. Spodnie na stok powinny też pozwalać na swobodne ruchy nóg. W końcu to one są najbardziej zaangażowaną częścią ciała w trakcie jazdy. Idealnie sprawdzi się tu krój z profilowanymi kolanami oraz regulowane szelki.

Buty

Poza odzieżą, przed wyprawą na stok nie można też zapomnieć o butach, które w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy. Ten element stroju musi charakteryzować solidność wykonania. Buty na narty lub snowboard powinny też dawać komfort użytkowania,  dlatego to, co jest najważniejsze przy ich wyborze to właściwe dopasowanie. Z jednej strony but powinien ściśle przylegać do stopy, aby ta miała kontrolę nad nartą, z drugiej – cholewka powinna swobodnie mieścić kostkę oraz łydkę. Dobrze jest też wybrać model, który posiada podwójną wkładkę oraz skorupę i klamrę. Ułatwi to szybkie i bezbolesne zakładanie obuwia.

Gogle

Akcesorium, o którym również powinniśmy pamiętać przygotowując się na sportowy wyjazd w góry, są gogle. To one zapewniają dobrą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na stoku. Wybierając je, należy zwrócić uwagę na to, aby zapewniały szerokie pole widzenia, nie ulegały łatwemu parowaniu oraz posiadały cylindryczną szybkę z efektem lustrzanego odbicia, która poradzi sobie w każdych warunkach pogodowych.

Kask

Last but not least – kask, czyli część stroju narciarskiego, która powinna być kompatybilna z goglami, a przede wszystkim dobrze dopasowana. Nie powinna ograniczać widoczności ani wygłuszać otoczenia, a jednocześnie musi dobrze przylegać do czaszki, aby ją chronić. Kask narciarski powinien być regulowany, lekki oraz wygodny, tak żeby nie przeszkadzał w szusowaniu.

Rękawiczki

W obowiązkowym wyposażeniu stroju narciarskiego nie może też zabraknąć rękawiczek. Podczas jazdy na nartach lub snowboardzie delikatna skóra dłoni narażona jest na negatywne działanie zimna. Należy zapewnić jej odpowiednią ochronę, ale też nie należy zapominać o własnym komforcie, a więc tym, by akcesorium osłaniające dłonie, nie krępowało naszych ruchów. Balans między jednym a drugim odnajdziemy w rękawiczkach od Volkl, które wykonane są z chroniącej przed przemakaniem i gwarantującej optymalny mikroklimat tkaniny membranowej Sensortex 10 000, a także posiadają ocieplacz Thinsulate.

Mając już odpowiednią wiedzę na temat doboru osprzętu narciarskiego pozostaje jedynie jego skompletowanie. Odzież potrzebną na stok znajdziemy w ofercie marki Volkl, która jest dostępna w GO Sport. W sieci sklepów sportowych zaopatrzymy się także w produkty marek specjalizujących się w tworzeniu niezbędnego na narty i snowboard sprzętu oraz akcesoriów. W GO Sport wszyscy mogą też liczyć na pomoc wykwalifikowanej obsługi sklepów, która pomoże w dobraniu kompletnego wyposażenia tak, by wyprawa na stok była bezpieczna i sprawiła możliwie najwięcej przyjemności.