Niedożywienie wśród współczesnej młodzieży jako problem XXI wieku

jedz
młodzież spożywająca posiłek przy stole

Niedożywienie to temat bardzo aktualny. Każdego roku rośnie liczba osób z tymi przypadłościami, najczęściej jednak problem ten dotyka młodych osób. W tym artykule zajęto się problemem który jest bardzo niebezpieczny, czyli anoreksją, ponieważ w dzisiejszych czasach sprawa niedożywiania ma wiele wspólnego z kreowaniem idealnych, szczupłych sylwetek, nieakceptowaniem własnego wyglądu, chęcią podążania za trendami, problemami rodzinnymi  czy brakiem wiary w siebie. Młodzi ludzie podążając za współczesnymi kanonami piękna, napotykają na swojej drodze wiele przeciwności, bowiem mogą one oznaczać zarówno problemy zdrowotne jak i psychiczne.

 

 

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny)

Badania potwierdzają, że osoby chorujące na anoreksję to młodzi ludzie w wieku 13-14 lat oraz od 17-18. Często jednak występują one u starszych kobiet w wieku do wieku menopauzalnego.

Zdefiniować tę chorobę jest bardzo trudno, bowiem niska masa ciała (BMI poniżej 17,5) czy problemy ze spożywaniem posiłków nie są jednoznaczne z anoreksją. Przyczyny nadmiernej utraty masy ciała czy niedożywienie mogą mieć zupełnie inne podłoże. Może być to związane z chorobami układu pokarmowego np. chorobą jelit czy chorobą wątroby a także chorobami nowotworowymi. Rozpoznaniem choroby musi zająć się lekarz, który prawidłowo zdiagnozuje chorobę.

 

Według WHO  kryteria, które musza być wszystkie spełnione aby można było stwierdzić anoreksję to:

 • zamierzony spadek masy ciała, wskaźnik masy ciała BMI sięga 17 lub mniej,
 • spadek masy ciała przez spożywanie wyłącznie produktów niskokalorycznych oraz wyrzucanie jedzenie, wywoływanie wymiotów, bardzo intensywna aktywność fizyczna, stosowanie leków przeczyszczających
 • osoba choroba ma tzn. zaburzony obraz ciała, który objawia się tym, że osoba chora na anoreksję spoglądając na swoje ciało widzi osobę grubą, nie akceptuje swojego ciała i podejmuje kroki aby schudnąć
 • zmiany hormonalne, u kobiet nie pojawia się miesiączka
 • rozwój fizyczny jest zahamowany.

 

Powikłania somatyczne wynikające z niedożywienia

Zmiany w organizmie wynikające z niedożywienia

cały organizm

wyniszczenie, osłabienie

narząd rozrodczy

zaniki miesiączki, bezpłodność

ośrodkowy układ nerwowy

depresja, zanik istoty białej,  apatia

układ pokarmowy

zaparcia, bóle brzucha, wymioty,

 

 

metabolizm i układ dokrewny

hipoglikemia, hipercholesterolemia, odwodnienie, podwyższone stężenie hormonu wzrostu, podwyższone stężenie kortyzolu,

układ moczowy

nefropatia, kamica nerkowa

 

układ mięśniowy

zanik mięśni, zmniejszenie sprawności mięśniowej, bóle mięśniowe

 

układ kostny

osteoporoza, zwiększona podatność na złamania

 

układ krążenia

hipotensja( niedociśnienie), zaburzenie rytmu serca, zatrzymanie akcji serca

 

skóra i włosy

bladość i suchość skóry, wypadanie włosów,

 

Jak rozpocząć leczenie anoreksji?

Prowadzenie leczenia osoby cierpiącej na tę chorobę jest bardzo trudne i wymaga pracy wielu specjalistów takich jak: lekarz, psychiatra oraz dietetyk. Głównym celem leczenia jest poprawa stanu odżywiania, wzrost masy ciała, spowodowany prawidłowym odżywianiem się, edukacja żywieniowa a także pomoc w rozwiązaniu przyczyn choroby. Głównym i niezwykle istotnym krokiem podczas rozpoczęcia leczenia  jest wykonanie badań biochemicznych, które będą dowodem na to, jakie zmiany zaszły w organizmie i na jakie aspekty trzeba zwrócić szczególnie uwagę.

 

Dieta początkowa osób z anoreksją

Dietetyk to osoba, która jest obowiązkowym specjalistą podczas leczenia anoreksji. Dieta powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta, z uwzględnieniem stanu zdrowia chorego. Zaleca się początkowo małą podaż energetyczną i stopniowo ją zwiększać. Na początku dieta powinna zawierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu oraz lekkostrawna, ponieważ wyniszczony organizm potrzebuje czasu na odpowiednią regeneracje żywieniowe pacjentów. Należy także uwzględnić wybór drogi podawania składników pożywienia z uwzględnieniem kondycji fizycznej i psychicznej chorego.

 

Jakie zachowania powinny zaniepokoić rodzica?

Anoreksja to choroba, która przede wszystkim dotyka młodych osób, dlatego ogromną rolę w jej wykryciu i natychmiastowym podjęciu leczenia mają rodzice, którzy mogą na co dzień monitorować stan  żywienia oraz zachowanie dziecka. Oto kilka przykładów zachowań chorego, na które rodzice powinny zwrócić uwagę:

 • u dziecka zauważono nagły spadek masy ciała,
 • nie chce spożywać wspólnie posiłków, jada w samotności
 • codziennie intensywnie ćwiczy
 • ma problem z nawiązywaniem nowych znajomości
 • woli przebywać w samotności
 • po posiłkach znika w łazience i przebywa tam długi czas

 

Podsumowanie

Anoreksja to choroba trudna w leczeniu. Żyjemy w czasach, w którym istnieje przekonanie, że szczupła sylwetka zapewnia sukces w życiu. Młodzi ludzie nieodporni na media kierują się tymi zasadami, często kończą z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ważne jest aby na wielu płaszczyznach zmniejszyć rozgłos odnośnie tej choroby. Nauczyciele oraz rodzice powinni zwrócić uwagę na zachowania dzieci w szkole i w razie potrzeby skonsultować się ze specjalistą. Leczenie i powrót do zdrowia osoby cierpiącej na anoreksję wymaga pracy zespołu medycznego (lekarza, psychiatry oraz dietetyka), a także rodziców czy nauczycieli pozwoli na efektywną terapię. 

 


Statystyki:
Data dodania: 2017-11-10 08:39:25
Autor:

Weronika Kasperczak

Absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym. Moją pasją jest zdrowy styl życia. Aktywność fizyczna i odpowiedni sposób żywienia to dla mnie klucz dla zachowania zdrowia oraz dobrego...

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.