Kiedy warto zdecydować się na wizytę u dietetyka?

jedz
dietetyczka rozpisująca diete

Chyba każdy rozpoczyna od samodzielnego poszukiwania wiedzy i eksperymentowania. Jeśli trafimy na rzetelne źródła informacji (książki i artykuły pisane przez ekspertów, warsztaty, wykłady), możemy nie tylko wzbogacić swoją wiedzę, ale również osiągnąć cel. Bez wątpienia warto próbować, niekiedy jednak nie uzyskujemy oczekiwanych efektów bądź tylko tak nam się wydaje, a po dłuższym czasie musimy mierzyć się z powikłaniami naszych eksperymentów. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku chęci zmiany masy ciała czy diet opartych na eliminacji wielu produktów. Niejednokrotnie jadłospis jest zbyt lub nie dość restrykcyjny, lub produkty są eliminowane bez zastąpienia ich innymi. Szczególnie trudności występują, gdy pojawiają się schorzenia, w których zalecenia się wykluczają. Niekiedy niestosowanie diety bądź stosowanie jej w nieodpowiedni sposób, może być równie niebezpieczne, jak rezygnacja z rehabilitacji czy przyjmowania lekarstw.

Szczególnie w internecie możemy natrafić na mylące informacje oparte na przypuszczeniach, nie dowodach naukowych. Wiele artykułów podaje jedynie ogólne informacje, które mogą być mylące bądź nieprzekonywujące. Wiadomości na forach mogą dotyczyć osób cierpiących na podobne schorzenia, pomimo tego nie ma pewności, że to co dla nich okazało się, skuteczne nam pomoże.

 

 

Do dietetyka warto zgłosić się gdy:

  • chcesz zdrowo się odżywiać, ale nie wiesz od czego zacząć
  • pragniesz rozprawić się z trendami żywieniowymi
  • kiedy pragniesz schudnąć bądź przytyć
  • cierpisz na zaburzenia odżywiania
  • walczysz ze schorzeniem, w którym dieta odgrywa istotną rolę (cukrzyce, wrzody żołądka, dna moczanowa i wiele innych)
  • jesteś sportowcem
  • jesteś w ciąży, karmisz piersią
  • chcesz przygotowywać dla swojego dziecka zdrowe posiłki
  • borykasz się z uciążliwymi dolegliwościami np. biegunką czy zaparciami

 

Dietetyk przeprowadza wywiad z pacjentem. Potrafi określić zapotrzebowanie kaloryczne oraz odpowiednią ilość węglowodanów, białek i tłuszczów oraz składników mineralnych i witamin. Posiada narzędzia i wiedzę, która umożliwia mu skonstruowanie jadłospisu. Wyjaśnia, dlaczego wybrany sposób żywienia jest odpowiedni dla konkretnej osoby.

Warto rozważyć wizytę u dietetyka, gdyż znalezienie odpowiedniej recepty na naszą dietę może być zadaniem bardzo czasochłonnym i stresującym, a przede wszystkim zniechęcić nas do kontynuowania diety. Może wydawać się, że brak nam silnej woli bądź żywienie nie ma wpływu na funkcjonowanie organizmu, a naprawdę nieprzestrzeganie diety czy brak efektów wynikała z nieumiejętności połączenia niektórych faktów.

 


Statystyki:
Data dodania: 2017-11-13 08:51:44
Autor:

Paulina Dziardziel

Absolwentka dietetyki chcąca się rozwijać szczególnie w kierunku dietetyki klinicznej. Interesuje się psychologią, którą uważa za ważny element w swojej przyszłej pracy. Na co dzień próbuje zarażać pasją do zdrowego...

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.