Kasztanowe mydło do cery naczynkowej i nie tylko (DIY)

żyj
kasztan

Kasztan — każdy z nas zna to drzewo i jako dziecko zbierał jego owoce i wykonywał różne kasztanowe figurki, ale czy wiecie, że ma on również właściwości zdrowotne? Kasztanowiec posiada ich naprawdę wiele i dlatego jest stosowany w produkcji kosmetyków oraz maści czy leków. Dobrym pomysłem może być zebranie kilku kasztanów podczas jesiennego spaceru i przygotowanie we własnym domu naturalnego kosmetyku z tych owoców.

Kasztanowiec (łac. Aesculus) to rodzaj drzew, który obejmuje kilkadziesiąt gatunków. W ziołolecznictwie najczęściej wykorzystywany jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum). W Polsce kasztanowce możemy spotkać często w miejskich parkach.

Owoce kasztanowca, które często zbierają nasze dzieci jesienią, zawierają m.in. flawonoidy, garbniki, kumaryny i karotenoidy. Najcenniejszym ich składnikiem jest escyna, czyli mieszanina saponin. Saponiny przywracają elastyczność naszym naczyniom krwionośnym, a także uszczelniają je. Mydło z kasztanowca, na które przepis znajdziecie poniżej, będzie więc korzystnie działało na nasze naczynia krwionośne, a także korzystnie wpłynie na gojenie ran, oparzeń. Takie mydełko łagodnie ściąga skórę, działa przeciwstarzeniowo oraz przeciwzapalnie. Po użyciu tego kosmetyku skóra jest pięknie wygładzona.

Możemy wykonać dwa rodzaje mydeł: w płynie i w kostce.

 Mydło w kostce

Do wykonania mydełka będziemy potrzebować:

  • 5 kasztanów
  • wody przegotowanej
  • gaza (do mydła w kostce)

 

1. Obieramy kasztany ze skóry.
2. Kasztany należy zetrzeć na tarce lub zblendować albo użyć miksera. Uważam, że użycie miksera jest najprostszym rozwiązaniem.
3. Zmiksowane kasztany wykładamy do małego garnka i zalewamy wodą przegotowaną tak, aby były lekko przykryte.
4. Gotujemy na małym ogniu przez 3 minuty, dokładnie mieszając.
5. Przecedzamy przez gazę nasze kasztany, aby dokładnie odsączyć je z wody.
6. Na końcu formujemy małe mydełko i czekamy, aż wyschnie. Mydełko będzie dość kruche, więc jeśli chcemy zapobiec kruszeniu, po wyschnięciu możemy włożyć je do czystej gazy i związać.Mydło w płynie

  • 10 kasztanów
  • woda przegotowana
  • pojemnik na mydło

 

1. Tak jak w poprzednim przepisie obieramy kasztany ze skóry.
2. Miksujemy je, blendujemy lub trzemy na tarce.
3. Zmiksowane kasztany wkładamy do garnka i wlewamy 250 ml wody.
4. Gotujemy na małym ogniu przez około 3 minuty, dokładnie mieszając. Można znów użyć blendera, aby były drobniejsze.
5. Gotowe mydło przelewamy do przygotowanego wcześniej pojemnika.

 

Pamiętajcie jednak, że wszystkie naturalne kosmetyki, które nie zawierają konserwantów, mają bardzo krótką przydatność. Takie mydełko może szybko zacząć pleśnieć, warto więc je wykorzystać w jak najkrótszym czasie. Jego przydatność to 3 dni, dobrze jest je przechowywać w lodówce.

 

Żródła:

https://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/ogrodek-ziolowy/kasztanowiec-zwyczajny-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie-owocow-kasztanowca,136_3115.html

 


Statystyki:
Data dodania: 2017-10-09 08:37:09
Autor:

Angelika Ziętek

www.naturalnieandzia.pl Nazywam się Angelika. Jestem absolwentką Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Moją pasją jest psychologia oraz poznawanie zdrowszych, naturalnych kosmetyków i środków czystości oraz...

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.