Kasze – najbardziej niedoceniane źródło węglowodanów. Dlaczego powinny zagościć w naszej diecie?

jedz
kasze - rodzaje

Pojawiły się w kuchni staropolskiej i początkowo były głównym źródłem węglowodanów w diecie naszych przodków. Z czasem zostały wyparte przez ziemniaki, które stanowią podstawę tradycyjnej kuchni polskiej. Dziś ponownie wracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością. Kasze spośród takich węglowodanów jak: makaron, ryż czy ziemniaki niosą najwięcej korzyści dla zdrowia.

 

Dlaczego warto spożywać kasze?

  1. Są źródłem węglowodanów złożonych, dzięki czemu ich spożycie nie powoduje gwałtownych wzrostów glukozy we krwi.
  2. Posiadają niski indeks glikemiczny, dlatego z powodzeniem mogą stanowić źródło węglowodanów w diecie diabetyka.
  3. Stanowią dobre źródło błonnika pokarmowego, który wpływa korzystanie na perystaltykę jelit, obniża poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi, a także ułatwia usuwanie niestrawionych i szkodliwych substancji.
  4. Zawierają wiele cennych witamin i składników mineralnych takich jak: witaminy z gr. B, A, E, kwas foliowy, fosfor, magnez, żelazo, miedź, czy wapń.
  5. Kasze są źródłem flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które usuwają z organizmu szkodliwe wolne rodniki.
  6. Są lekkostrawne, ale jednocześnie dają uczucie sytości, ponieważ węglowodany w niej zawarte rozkładają są powoli, dzięki czemu przez dłuższy czas nie odczuwamy głodu.

 

Jakie kasze warto spożywać?

  • kasza jaglana –  z powodzeniem może być spożywana przez osoby z celiakią, ponieważ jest bezglutenowa. Spośród wszystkich kasz zawiera najwięcej żelaza, dlatego jest odpowiednia dla ludzi z anemią czy kobiet w ciąży. Składniki biologicznie aktywne w kaszy: krzemionka- wpływa na stan włosów, skóry i paznokci, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, lecytyna- odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz obniżająca poziom cholesterolu we krwi. Ma działanie alkalizujące, jest lekkostrawna i można ją spożywać zarówno do potraw mięsnych, warzywnych  jak i deserów. Zalecana jest dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego.

 

  • kasza gryczana – ziarna gryki są źródłem białka o wysokiej zawartości biologicznej, bogata w egzogenne aminokwasy lizynę i metioninę, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z gr. B, składniki mineralne takie jak:  magnez, cynk, miedź, żelazo czy brom oraz  związki polifenolowe np. flawonoidy. Jest bezpieczna dla diabetyków, ponieważ posiada niski indeks glikemiczny a także może być spożywana przez osoby na diecie bezglutenowej. Spożywanie gryki przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi.

 

  • kasza jęczmienna pęczak – spośród wszystkich typów kasz jęczmiennych (perłowa, pęczak, wiejska) charakteryzuje się największą zawartością białka (12,5g białka/100g produktu) oraz  błonnika pokarmowego (17,3g/100g). Jest źródłem witamin B1, B2, B3, B6, A, E, K oraz składników mineralnych: cynku, żelaza, magnezu, mangany czy selenu. Kasza jęczmienna pęczak zalecana jest dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL we krwi, diabetykom czy osobom będącym na diecie. Nie jest przeznaczona dla osób chorych na celiakie ze względu na zawarty w kaszy gluten.

 

  • kasza orkiszowa –  uznawana jest za lepszą odmianę pszenicy zwyczajnej, ponieważ nie uległa żadnym modyfikacjom.  W składzie kaszy znajdują się węglowodany złożone, błonnik pokarmowy, mangan, żelazo, magnez, cynku oraz witaminy B1, B2, B3, A i E. Orkisz w porównaniu z pszenicą zawiera więcej białka i tłuszczu. Kasza orkiszowa jako jedyna z kasz zawiera rodanid, który jest naturalnym antybiotykiem. Związek ten ma silne właściwości zapobiegające powstawaniu w organizmie człowieka komórek nowotworowych, wzmacniające serce czy przeciwzapalne. Regularne spożycie kaszy orkiszowej jest szczególnie zalecane osobom w dolegliwościach takich jak: alergie, nowotwory, choroby serca i układu krążenia, hipercholesterolemia czy schorzenia żołądkowo – jelitowe.

 

Podsumowanie:

Kasze to doskonałe źródło węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników mineralnych i witamin. Regularne spożycie kasz chroni nas przed nadwagą i otyłością, zaparciami, cukrzycą typu II czy hipercholesterolemią. W prawidłowo zbilansowanej diecie kasze powinny zajmować czołowe miejsce jako źródło węglowodanów.

 


Statystyki:
Data dodania: 2018-01-11 08:48:40
Autor:

Weronika Kasperczak

Absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym. Moją pasją jest zdrowy styl życia. Aktywność fizyczna i odpowiedni sposób żywienia to dla mnie klucz dla zachowania zdrowia oraz dobrego...

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.