Kącik czytelniczy

żyj
pokój z kanapą i książkami

Jesień i długie jesienno-zimowe wieczory to idealny czas na zaszycie się w ciszy, cieple domowego ogniska z książką, przytulnym pledem i dobrą, aromatyczną herbatą w ręku. To dobry czas, aby pomyśleć o wydzieleniu w domu takiego miejsca, które będzie sprzyjało tej formie relaksu.

 

Jak stworzyć takie miejsce? I czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę?

Warto w swoim domu tworzyć różne strefy po to, aby mieć poczucie ładu, porządku i pewnego rodzaju komfortu wynikającego z przynależnego kąta każdemu z domowników w odpowiednim czasie i miejscu. Nie zawsze mamy ochotę przebywać cały czas razem, czasami po prostu potrzebujemy, izolacji, odosobnienia i jakiejś osobistej formy relaksu. I znowu, wcale nie trzeba mieć dużych przestrzeni, dużego domu, aby takie kąciki tworzyć, wystarczy to odpowiednio przemyśleć i dopasować do swoich i domowników upodobań, nawet gdy są one rozbieżne, to z pewnością przy dobrych chęciach da się dojść do porozumienia.

 

 

Gdzie najlepiej takie miejsca tworzyć?

1.  Idealnym jest stworzyć kącik, w którym możemy ustawić fotel, podręczny stolik i lampę doświetlającą. Cudownie jest, gdy mamy też miejsce na podnóżek, np. pasujący do reszty wystroju gazetownik. Piękny kwiat jest zawsze mile widzianym akcentem.

Jeżeli mamy możliwość zaaranżować taki kącik w pobliżu kominka, kozy, czy innego źródła naturalnego ciepła, to jest to niemal wymarzone miejsce do oddania się jesienno-zimowym czytelniczym maratonom i nie tylko.

 

2.  Oczywiście na kanapie... ale warunkiem jest, aby nikt nam wtedy nie przeszkadzał, oglądając, np. telewizor, czy przeprowadzając w tym czasie ostrą dysputę z innym z domowników. Tu wystarczy kilka miłych poduch, jakieś boczne światło, oczywiście ciepły pled, aby się okryć i może w pobliżu zapalona świeca.

 

3.  Lektura do poduszki, czyli czytanie w sypialnianym łóżku przed snem, to również jedno z często stosowanych i ulubionych miejsc do czytania. Warto pomyśleć tu o wygodnym zagłówku lub chociażby kilku dobrze dobranych poduszkach, aby można było się wygodnie oprzeć. Dobre oświetlenie, niebudzące i nieprzeszkadzające osobie śpiącej obok, to również bardzo istotna sprawa. Dlatego często sprawdzają się tu tzw. oświetlenia punktowe. A niewielki stolik nocny z boku łóżka, czy chociażby fajne krzesło, przydadzą się, aby wszystkie lektury odłożyć, gdy już nas sen na dobre zmorzy.

 

4.  Dla tych, którzy pracują w domu i mają, np. wydzielony pokój na biuro, to jest wprost idealne miejsce na wydzielenie tam kącika czytelniczego. Bo tu, jak nigdzie indziej możemy znaleźć spokój i ciszę. Cudownie jest móc oderwać się, choć na chwilę od zadań zawodowych i usiąść na fotelu obok, postawić tam bukiet kwiatów lub ulubiony gadżet i oddać się ulubionemu relaksowi, który da siłę i inspirację, oraz motywację do dalszych zadań, bo nie oszukujmy się, czytanie jest jednym z większych motywatorów i niesamowitym źródłem pomysłów, chęci i inspiracji do realizacji własnych zadań i celów.

 

5.  Ciekawym pomysłem, jest zagospodarowanie przestrzeni pod oknem, np. zabudowując tę część fajną skrzynią z poduchami… jasno, przytulnie ciepło i ustronnie. Osobiście preferuję ten pomysł, bo zapewnia nam on wszystkie możliwe pozytywne odczucia związane z czytaniem.

 

Niemniej, niezależnie od tego, gdzie ten kącik w naszych domach zaaranżujemy, ogólne zasady jego tworzenia są następujące:

 

I.  Zawsze powinny być w pobliżu dwa źródła światła, naturalne, najlepiej blisko wschodniego lup południowego okna, oraz sztuczne do czytania wieczorami, w postaci lampy stojącej, lub kinkietu ściennego.

II.  Koniecznie należy przeznaczyć w domu miejsce, gdzie będzie można gromadzić książki, chociażby te ulubione, z którymi nie chcemy się rozstać, przynajmniej na razie... wymarzony jest regał na książki, komoda szklana, ale i wydzielona szafka, ozdobne pudło, czy skrzynia na kółkach. Nawet parapet, czy wolne miejsce na podłodze, to również idealne miejsca, aby zawsze mieć w zasięgu wzroku swoje ulubione lektury.

III.  Kącik czytelniczy zorganizować tak, aby nie było w pobliżu żadnych rozpraszaczy typu telewizor, laptop czy radio, oczywiście włączonych. Cisza, spokój i relaks to podstawa podczas czytania.

IV.  Pożądane jest mieć zawsze pod ręką... pled, wygodną miękką poduszkę, kubek ulubionej herbaty, czy kawy.

 


Statystyki:
Data dodania: 2017-10-18 08:29:58
Autor:

Agata Murawska

Wnętrza i ogrody to moja pasja. Ogromne znaczenie ma dla mnie przestrzeń w której się znajdujemy, to jak wygląda, a przede wszystkim to jak się w niej czujemy. Jestem uzależniona od wszystkiego co jest związane z wnętrzami, z ich wystrojem....

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.