Drugie życie starych mebli, czyli sposoby na ich odnawianie

żyj
renowacja mebli

Meble można wymienić albo zmienić. Wymiana mebli wiąże się z dużymi kosztami oraz koniecznością zagospodarowania starego zestawu. Dlatego wiele osób decyduje się na zmianę wizerunku pomieszczenia poprzez renowację posiadanych mebli. W sklepach można znaleźć duży wybór odpowiednich środków, a w internecie różnego rodzaju pomysły na aranżację. Kiedy już podejmujemy decyzję o nadaniu meblom drugiego życia, przyda się także elementarna wiedza o tym, jak to zrobić. A sposób postępowania zależy od tego, z jakimi materiałami mamy do czynienia.

 

 

Odnawianie mebli drewnianych

Odnawiamy przeważnie meble z lat 50,60 i 70, głównie dlatego, że ponownie modne są wnętrza z tamtych lat. Takie sprzęty mają jedną, wielką zaletę. To są solidne i trwałe meble z litego drewna lub wysokiej jakości sklejki drewnianej. Dzięki temu komody i szafy nie wymagają niczego więcej jak wymiana zewnętrznej warstwy.

Na początek konieczny będzie papier ścierny, miękki pędzel, metalowa szpachelka i ściereczka. Dlaczego? Bo pierwsza czynności to usunięcie starej politury. Odkręcamy drzwiczki, wyciągamy szuflady i półki, a następnie przystępujemy do pracy.

Należy to robić z wyczuciem, by nie spowodować nierówności. Potem dokładnie usuwamy pył z użyciem pędzla i miękkiej ściereczki. Tak przygotowane podłoże należy zaimpregnować, bo dzięki temu zabezpieczymy mebel przed wnikaniem wilgoci, a dodatkowo zapewnimy lepsze związanie się podłoża z nową warstwą ozdobną.

Kiedy zakończymy przygotowania, nadchodzi czas na etap zasadniczy. Wygląd mebla będzie zależał od wybranego materiału. Można użyć do tego specjalnego wosku lub oleju albo lakieru. Wosk sprawia, że mebel będzie matowy, olej nada powierzchni odrobinę połysku, ale obydwa sposoby zapewniają ciekawą głębię, podkreślającą naturalny wygląd drewna. Lakiery zapewniają łatwiejszą pielęgnację mebli, mają wersje matowe, półmatowe i z wysokim połyskiem. Ciekawym rozwiązaniem są lakierobejce, dzięki którym można zmienić, nawet radykalnie, kolor mebla.

 

Renowacja mebli tapicerowanych

Postępowanie zależy od tego, z jakim meblem mamy do czynienia. Np. w przypadku krzeseł lub kanap z dodatkiem drewna, renowację trzeba podzielić na dwa etapy. Oddzielamy elementy tapicerowane od drewnianych, które odnawiamy we wcześniej wspomniany sposób. Jeśli chodzi o elementy tapicerowane, to zaczynamy od destrukcji, po prostu usuwamy materiał zewnętrzny, a jeśli trzeba także wypełnienie. Zostawiamy jedynie sprężyny, jeśli są.

Do dalszych działań potrzebujemy gąbkę tapicerską, taker i zszywki tapicerskie lub gwoździe i młotek oraz wybrany materiał wykończeniowy na pokrycie siedziska. Docinamy odpowiedni kształt gąbki, układamy na niej materiał wykończeniowy i pod spodem elementu przytwierdzamy zszywkami lub gwoździami. Ważne, aby materiał dobrze ułożyć i naciągnąć, by nie ulegał potem zmarszczeniu. W przypadku renowacji kanap przyda się współpraca z krawcową, która przygotuje odpowiedni kształt skomplikowanych elementów tkaniny na jej pokrycie.

 

Odnawianie mebli z płyty z okleiną

Meble z takiego materiału również można odnowić. Oczywiście nie ściągamy okleiny, ponieważ to bardzo trudne, nakładana jest na gorąco i dobrze przylega. Wystarczy dobrze odtłuścić powierzchnię. Demontujemy niektóre elementy jak w przypadku mebli drewnianych i malujemy. Najbardziej godne polecenia są farby akrylowe, które nie śmierdzą intensywnie, dobrze wiążą się z podłożem i łatwo się je nakłada. Po uzyskaniu odpowiedniej barwy warto całość zabezpieczyć całość lakierem bezbarwnym, ponieważ tak wykonana powierzchnia będzie bardziej odporna na zadrapania.

 


Statystyki:
Data dodania: 2017-11-13 08:55:18
Autor:

Paulina Dziardziel

Absolwentka dietetyki chcąca się rozwijać szczególnie w kierunku dietetyki klinicznej. Interesuje się psychologią, którą uważa za ważny element w swojej przyszłej pracy. Na co dzień próbuje zarażać pasją do zdrowego...

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.