Dopasuj trening do oczekiwań

ćwicz
trening na siłowni - podnoszący ciężary mężczyzna

Często zdarza się, że osoby trenujące w klubach fitness pomimo wielu starań nie odnoszą oczekiwanych efektów. Powodów może być wiele, ale przyjrzyjmy się temu wszystkiemu pod kątem jednej z możliwych przyczyn. Mówię tutaj o podziale naszych włókien mięśniowych na włókna wolnokurczliwe, ang. slow twitch, oraz włókna szybkokurczliwe, ang. fast twitch. W zależności od tego, jaki jest podział procentowy owych włókien w naszym ciele, praca nad sylwetką, a tym samym rodzaj treningu, może się znacząco różnić.

 

 

Włókna wolnokurczliwe oraz szybkokurczliwe

Włókna wolnokurczliwe charakteryzują się wyższą tolerancją na zmęczenie, pozwalają nam na wykonywanie dłuższej pracy o charakterze wytrzymałościowym (biegi długodystansowe) oraz o charakterze czysto siłowym.

Włókna szybkokurczliwe odpowiadają za szybką i dynamiczną pracę. Dzięki nim możemy osiągać wysokie przyrosty prędkości w biegach sprinterskich, ale tylko w krótkim przedziale czasowym, ponieważ są one mało odporne na zmęczenie.

 

Jak trenować aby sprostać własnym oczekiwaniom?

Analiza charakterystyki pracy powyżej opisanych włókien pozwala nam zrozumieć, w jakich zakresach powtórzeń powinniśmy trenować, aby nasza sylwetka nabierała oczekiwanych przez nas kształtów. Na początku należy uzmysłowić sobie, że każdy mięsień składa się z obydwu rodzajów włókien, różnią się one tylko ich procentowym udziałem, przykładowo mięsień trójgłowy ramienia posiada w swojej budowie przewagę włókien szybkokurczliwych, dlatego aby rozbudowywać go prawidłowo, należy stosować większe obciążenia oraz mniejszą liczbę powtórzeń, niż ma to miejsce w przypadku wykonywania ćwiczeń na mięsień dwugłowy ramienia, który z kolei posiada przewagę włókien wolnokurczliwych. Identycznie sprawa wygląda w przypadku treningu mięśni uda. Prostownik uda charakteryzuje się małą liczbą włókien typu FT (pomimo dość dużego zróżnicowania tego mięśnia), dlatego podobnie jak triceps pobudzać do rozrostu powinniśmy go dużym ciężarem i mniejszą liczbą powtórzeń, z kolei grupa kulszowo-goleniowa będzie dobrze stymulowana poprzez średniej wielkości ciężar i większą liczbę powtórzeń.

Podsumowując, każdy z nas posiada różną liczbę danych włókien mięśniowych w konkretnym mięśniu, dlatego należy przeanalizować swój trening i dopasować go poprzez odpowiednio dobrany ciężar oraz właściwą liczbę powtórzeń. Dla przykładu mięśnie górnej części pleców, tj. najszerszej grzbietu, składają się w przewadze z włókien wolnokurczliwych, dlatego należy tak dobierać ciężar, aby pracować w zakresie powtórzeń 8-14, a odwrotnie proporcjonalnie ma się to do dolnej części pleców, gdzie przeważają włókna szybkokurczliwe, które należy stymulować proporcjonalnie większym ciężarem i mniejszą liczbą powtórzeń w przedziale 8-12.

 


Statystyki:
Data dodania: 2017-11-14 08:19:20
Autor:

Maciej Michalik

Jestem absolwentem AWF Poznań, który ukończyłem w 2011 roku ze specjalizacją trenera II stopnia pływania. Od samego początku, kiedy sport zaczął mnie interesować, jeszcze długo przed podjęciem studiów, poszerzałem swoją wiedzę z...

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.