3 sposoby na kontrolowanie domowego budżetu

żyj
monety ułożone na stole

Domowy budżet to sprawa z którą boryka się każdy z nas. Próba odłożenia jakichkolwiek pieniędzy to dla niejednej osoby ogromne wyzwanie, któremu nie sposób podołać, zwłaszcza przy ciągłych wydatkach. Jak więc zaoszczędzić na wymarzone wakacje czy tę piękną sukienkę z najnowszej kolekcji pewnej marki premium? W obecnych czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu wydajemy coraz więcej i więcej. Nie ma złotego środka, który pozwoli nam zaoszczędzić w pół roku na nowe mieszkanie, ale nic nie jest niemożliwe. Istnieje kilka trików, które w dość prosty sposób pozwolą Wam na spełnienie kilku zachcianek, bez konieczności rezygnowania z innych przyjemności.

 

Konto oszczędnościowe

To najlepszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Każdego miesiąca z naszego konta osobistego powinniśmy przelewać odpowiednią kwotę na konto oszczędnościowe. W ten sposób po kilku miesiącach, możemy spodziewać się, że pieniądze same zaczną rosnąć, bowiem konta oszczędnościowe najczęściej są oprocentowane. Początkowo będzie to niewielka suma, jednak systematycznie spływające zlecenia stałe, pozwolą na uzbieranie kwoty, którą będzie można przeznaczyć na przykład na wymarzone wakacje. Banki oferują bardzo wiele opcji z różnymi oprocentowaniami. Należy jednak pamiętać, że każda pojedyncza wypłata z konta, to również opłata, którą należy ponieść. Dlatego też najlepiej jest nie wypłacać pieniędzy w trakcie oszczędzania, a dopiero w chwili kiedy osiągniemy już finalną, oczekiwaną kwotę.

 

Odkładanie reszty z zakupów

Na mniejsze wydatki można zaoszczędzić, odkładając do puszki czy słoika wszystkie drobne, które zostały nam z zakupów. Warunek jest jednak jeden – trzeba płacić gotówką. Za każdym razem po powrocie z zakupów, od kwoty którą zamierzaliśmy wydać na produkty do domu, odejmujemy tę wydaną faktycznie. Resztę, która nam zostanie oddajemy do puszki. W chwili kiedy będzie ona już pełna, możemy opróżnić ją i wydać na to, na co tylko mamy ochotę. Niektórzy wrzucają do słoika tylko drobne, inni konkretne monety, na przykład te 2 lub 5 złotowe. Każdy może wypracować swój własny system, najważniejsza jest jednak systematyczność i niewyjmowanie z przysłowiowej skarbonki do momentu aż zapełni się ona po brzegi.

 

Metoda kopert

Ostatnio bardzo popularny sposób, który jednak całkowicie wyklucza korzystanie z karty do bankomatu. Zakłada on przeznaczanie odpowiedniej sumy pieniędzy na konkretne cele i jednoczesne nie wyciągnie z nich pieniędzy na inne wydatki. W ten sposób możemy kontrolować zawartość kopert i to w jakim tempie rozchodzi się nasz budżet. To co widzimy, nasz mózg pamięta jednak zdecydowanie lepiej. Wiele osób twierdzi, że obecność kopert w ich domowym budżecie zmieniło ich życie o 180 stopni, a pieniądze przestały odpływać. Płacą codziennie kartą płatniczą, kompletnie nie kontrolujemy naszych wydatków. Mając pieniądze pod ręką, możemy stwierdzić na co wydajemy nasze pieniądze i ewentualnie ograniczyć nieco wydatki, które uważamy za nadprogramowe. Grunt to kontrola. Warto też w tym przypadku prowadzić zeszyt i zapisywać swoje bieżące wydatki.

 


Statystyki:
Data dodania: 2017-12-05 10:18:52
Autor:

Aleksandra Frankowska

Z wykształcenia internacjolog, zgłębiająca tajemnice dyplomacji i krajów Bliskiego Wschodu. Na co dzień zajmuje się marketingiem i PR, a także social-mediami, zamieniając zwykłą treść w magnetyczne komunikaty dla odbiorców. Po...

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE
Realizacja b2net.pl
Copyright 100 club 2015. All rights reserved.