7 sposobów na tanie podróżowanie

Wszyscy ciężko pracujemy i oszczędzamy pieniądze, by móc pozwolić sobie na tydzień lub dwa wakacji. Koszty podróży zależą od liczby osób, miejsca docelowego, rodzaju transportu itp., ale tak naprawdę od naszego zaangażowania w przygotowania i pomysłowości. I nie ma znaczenia, czy wybieramy wakacje w Polsce, czy za granicą. Głównym kosztem jest transport i nocleg. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by urlop był przyjemny i niezapomniany, a jednocześnie nie zrujnował naszego budżetu.

 

1. Zaplanuj lot z wyprzedzeniem

Kupno biletów z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem to często gwarancja zaoszczędzenia co najmniej połowy kosztów podróży. Odwiedź stronę internetową renomowanej firmy turystycznej, porównaj ceny lotów oferowanych przez różne linie lotnicze, dowiedz się, które z nich oferują maksymalną liczbę udogodnień i wybierz najlepszą dla ciebie. Zwracaj uwagę na te udogodnienia, które są naprawdę potrzebne w czasie podróży. Po co płacić za coś, z czego i tak nie będziesz korzystał. Jeśli nie jest to możliwe lub podróż planowana jest w pośpiechu, sprawdź, które linie lotnicze i hotele oferują zniżki w celu wypełnienia pustych miejsc i pokoi. Musisz jednak być elastyczny co do terminów, ponieważ tego rodzaju przeceny stosowane są tylko wówczas, gdy są jeszcze wolne miejsca.

 

2. Podróż w czasie poza sezonem lub w dni powszednie

Rozważając termin naszych wakacji, warto najpierw zapoznać się z warunkami klimatycznymi panującymi w docelowym miejscu podróży. W zależności od wybranego regionu, można bowiem zaplanować tanie wakacje w okresie np. wiosennym lub jesiennym. Poza sezonem zawsze znajdziesz dużo ofert tańszych biletów. To samo dotyczy cen rezerwacji pokoi hotelowych. Często także niższe ceny znajdziemy na samym początku lub końcu sezonu. Podróżując w okresie poza sezonem, można również uniknąć korków, większych tłumów i długich kolejek. Lepiej też wybrać się w podróż w dzień powszedni, a to dlatego, że loty są wówczas tańsze niż w weekendy.

 

3. Podróż drogą lądową

Przejrzyj strony internetowe z ogłoszeniami, gdyż wiele osób szuka współpasażerów. Może trafisz na kogoś, kto będzie jechał do tej samej miejscowości, co ty, w tym samym terminie, a ma wolne miejsce w samochodzie. Sam zamieść ogłoszenie.

Jeśli chcesz jechać pociągiem lub autokarem, przeanalizuj, która sieć oferuje jakie ceny na tej samej trasie. Często firmy przewozowe stosują różnego rodzaju promocje, podobnie jak linie lotnicze – bilety kupione z wyprzedzeniem bywają sporo tańsze. Jeśli wyjeżdżasz za granicę i będziesz musiał przemierzyć długi dystans, sprawdź, czy nie lepiej wykupić bilet na transport nocny. Jeśli priorytetem są pieniądze, zrezygnuj z pociągu z wagonami sypialnymi, owszem, oznacza to mniejszy komfort podróży, ale zaoszczędzisz. Ale jeśli na trasie masz kilka ciekawych miejsc, rozważ podróż podzieloną na krótsze odcinki. Nie zawsze długi dystans oznacza tańszy bilet, a dodatkowo możesz coś zwiedzić.

Możesz też wybrać się w podróż autostopem, zwłaszcza gdy podróżujesz sam lub z przyjaciółmi. Z dziećmi taka forma jest zdecydowanie uciążliwa i bardziej ryzykowna.

 

lotnisko

 

4. Ogranicz bagaż

Aby podróżowanie było tanie, nie wystarczy sprawdzić ceny biletów. O prawdziwych kosztach decyduje cena transportu bagażu, zwłaszcza w przypadku samolotu. Dlatego zanim się spakujesz, sprawdź wagę swojej walizki. Zrezygnuj ze stelażu i kółek – to zbędne obciążenie. Ogranicz ilość ubrań do minimum. Kosmetyki weź w małych opakowaniach lub te, które już się kończą. Duże masywne torebki zamień na te z tkaniny. Zamiast ciężkich książek weź kindle. Pamiętaj, że każdy kilogram mniej, to zaoszczędzone pieniądze.

 

5. Korzystaj ze zniżek grupowych

Jeżeli podróżujesz z rodziną lub w większej grupie znajomych, możesz uzyskać zniżki na podróże grupowe. Przejrzyj portale typu Groupon, Gruper, MyDeal, FastDeal itd. W zależności od rodzaju wybranego wypoczynku, różne też są oczekiwania, dlatego należy sprawdzić, ile osób może skorzystać z danej zniżki. Możesz też dołączyć do grupy, która szuka kogoś do kompletu. Informacje znajdziesz też na portalach ogłoszeniowych czy forach stron podróżniczych.

 

6. Karty i kody rabatowe

Zainteresuj się kartami rabatowymi, które oferują zniżki na wiele atrakcji i noclegi w różnych częściach świata, np. karty studenckie International Student lub jeśli nie jesteś studentem – Legitymacja ISIC (Identity International Youth Identity Card), legitymacja międzynarodowa PTSM czy EURO<26. Sprawdź karty rabatowe ze zniżkami na bilety w poszczególnych krajach lub na dany region, kraj itp., np. Intercity, BahnCard, Eurolines.

Przejrzyj też strony internetowe z kodami rabatowymi, portale i fora podróżnicze, śledź aktualne promocje i rabaty na stronach linii lotniczych, biur podróży czy miejsc noclegowych. Jeśli podróżujesz często, korzystaj z programów lojalnościowych. Zapisz się do jakiejś organizacji, stowarzyszenia podróżników i korzystaj z ulg przysługujących jego członkom.

 

7. Oferty all inclusive

Niektóre biura podróży oferują pakiety obejmujące nie tylko przelot i nocleg, ale też wyżywienie i wycieczki po obniżonych stawkach. Nie musisz się o nic martwić, płacisz raz i masz wszystko zaplanowane. Ale przeanalizuj, co wypadnie korzystniej, bo jeśli np. wolisz spędzić czas na plaży czy w basenie, może się okazać, że samodzielne dbanie o wyżywienie lub opłaty za wycieczkę będą tańsze.

Twój ograniczony budżet nie powinien uniemożliwić ci czerpania radości z podróży. Stosując się do powyższych sposobów, zaoszczędzisz sporo pieniędzy. A zatem nie zniechęcaj się stanem portfela, tylko już dziś zacznij planować. Szczęśliwej podróży!

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE