Praca zdalna? 5 sposobów na wyłączenie trybu “totalny luz”

Praca zdalna, jak każda inna ma swoje plusy i minusy. Decydując sie na taką formę zatrudnienia musimy mieć spore pokłady motywacji, bo jak tu pracować, kiedy dookoła nas znajduje się mnóstwo “rozpraszaczy”?  Istnieje kilka trików, które pozwolą nam przestawić myślenie i zmobilizować się do działania.

 

1. Sztywny plan dnia

Zaplanuj godziny pracy (np. 9-15) oraz przerwy i trzymaj się ich. Na zakończenie każdego dnia pracy wygospodaruj kwadrans, aby stworzyć listę zadań na kolejny dzień. Odznaczaj każde wykonane zadanie.

 

2. Przygotuj się do “wyjścia do pracy”

Wiem, że nigdzie nie idziesz i musisz zrobić tylko kilka kroków od łóżka do biurka. Mimo to wstań odpowiednio wcześniej. Weź prysznic, zjedz śniadanie, wypij kawę jeśli lubisz. Wyprowadź psa, zaściel łóżko. W ten sposób dasz swojej głowie sygnał, żeby przeszła na tryb pracy. Do obowiązków zasiądź o wyznaczonej godzinie – bez spóźnień i wymówek.

 

3. Trzymaj się przerw

Jeśli pracujesz przy komputerze, po każdej godzinie wstań, popatrz w okno, przeciągnij się. Zaplanuj czas na zjedzenie posiłku w trakcie dnia. Pilnuj wyznaczonych przerw – nie przekładaj ich, nie kumuluj, ale też nie przedłużaj.

 

 

4. Wyeliminuj rozpraszacze

Wycisz telefon, wyloguj się z Facebooka, pilot od telewizora połóż poza swoim zasięgiem. Pamiętaj, że jesteś w pracy i masz prawo oddzwonić później (wyjątkiem jest telefon służbowy).

 

 

5. Odłóż obowiązki domowe

Gdybyś pracował w biurze, sprzątanie i obiad musiałyby poczekać, aż wrócisz do domu. Tak samo postępuj, jeśli pracujesz zdalnie. Nie załatwiaj prywatnych spraw w czasie zarezerwowanym na wykonywanie obowiązków zawodowych. Dzięki temu będziesz bardziej efektywny i szybciej uporasz się ze swoimi zadaniami.

Ewelina Rękawek

Kobieta z intelektualnym ADHD i bzikiem na punkcie wszystkiego co żywe i nie jest człowiekiem. Studentka socjologii. Miłośniczka podróży, gór i dobrego filmu. Zaprzyjaźniona z rowerem. Kochająca wszystko, co związane z kuchnią.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE