Kompetencje przyszłości, czyli 6 umiejętności cenionych na rynku pracy

Dzisiejszy rynek pracy w znacznym stopniu różni się od tego, który istniał jeszcze dwadzieścia lat temu. Mówi się na przykład, że obecni studenci będą zmieniać pracę i zawód kilka razy w życiu. Jakie umiejętności przydadzą im się w najbliższych latach?

 

Inteligencja społeczna i emocjonalna

Poziom inteligencji emocjonalnej (EQ) stanie się ważniejszym wskaźnikiem niż modny do tej pory wskaźnik IQ. Osoby z niskim EQ nie potrafią współpracować i działać w zespole, a te umiejętności już teraz stają się kluczowe zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Od poziomu inteligencji społecznej i emocjonalnej zależy czy potrafimy “odczytać” drugiego człowieka. Nie tyle bazując na tym co mówi, ale jak się zachowuje i jakie komunikaty wysyła używając mowy ciała. Chociaż pojawiają się próby zaprojektowania maszyn, które potrafiłyby odczytać ludzkie emocje, do tej pory nie udało się tego zrobić. Jest to najlepszy dowód na to, że nawet najlepszy sprzęt i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią człowieka we wszystkim co robi. Ale to akurat dobra wiadomość!

 

Kompetencje multikulturowe

Brak granic terytorialnych, nieograniczona możliwość przemieszczania się i życia w dowolnym miejscu na ziemi – te wszystkie czynniki sprawiają, że będziemy niejako zmuszeni, by pracować z ludźmi obcymi nam kulturowo. Już dziś istnieje wiele międzynarodowych korporacji, które swoje placówki mają rozsiane po całym świecie. Ich pracownicy muszą się ze sobą komunikować, wymieniać informacje lub zmieniać miejsce zamieszkania. W przyszłości kompetencje multikulturowe jeszcze bardziej zyskają na wartości. Nie będzie się liczyło tylko to czy znamy języki obce, ale czy potrafimy współpracować z osobami zupełnie innymi od nas, różniącymi się kolorem skóry, rasą czy wyznaniem.

 

 

Crossowanie umiejętności

Pracownik przyszłości ma być jak Leonardo da Vinci – posiadać wiedzę i umiejętności z różnych dziedzin życia i nauki. Najbardziej będą cenione osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w jakiejś dziedzinie, uzupełnioną ogólną wiedzą z innych obszarów, która pozwoli im rozwiązać złożony problem.
Praca w szumie

Wraz z rozwojem nowych mediów zaczęło docierać do nas coraz więcej informacji. Źródeł wiedzy jest tak wiele, że nie jesteśmy w stanie skorzystać ze wszystkich. Cenioną umiejętnością będzie więc zdolność pracy w szumie informacyjnym i wyłapywanie najważniejszych faktów, istotnych z punktu widzenia naszej  firmy i branży. Jednocześnie przyda się nam umiejętność uogólniania docierających do nas informacji, tak by nie tracić czasu na zagłębianie się w detale.

 

Współpraca wirtualna

Praca za biurkiem od 8:00 do 16:00 za kilkanaście lat przestanie być normą. Do lamusa przejdzie też współpraca postrzegana jako spotkania zespołów w jednym miejscu o określonej porze. Dzięki rozwojowi nowych technologii i mediów społecznościowych nasza praca przeniesie się do sieci. Swoje zadania i projekty będziemy wykonywali na odległość, kontaktując się z zespołem rozsianym po całym świecie. W przypadku tej kompetencji szczególne znaczenie ma więc umiejętność komunikacji i pracy w zespole.

 

Nowe i adaptacyjne myślenie

Bardzo ważna w nadchodzącej przyszłości będzie kreatywność i niestandardowe podejście do rozwiązywania problemów. Rutynowe działania, bazujące na stosowaniu określonych reguł wykonają za nas maszyny. Nie będą one jednak w stanie poradzić sobie z zadaniami wymagającymi adaptacji do nietypowych sytuacji, nieprzewidywalnych zdarzeń czy abstrakcyjnego myślenia.

Małgorzata Stromczyńska
Małgorzata Stromczyńska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów aktywnie działała w studenckim Radiu Meteor. Jednak praca „radiowca” stała się dla niej raczej hobby niż pomysłem na życie. Dzisiaj swój talent dziennikarski wykorzystuje pisząc teksty do biuletynu Fundacji Firmy Rodzinne, gdzie na co dzień pracuje. Czas wolny spędza aktywnie. Poddała się modzie na bieganie, ale i tak woli rowerowe wycieczki po Poznaniu, podczas których odkrywa nieznane dotąd zakątki miasta.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE