W domu nie musi być nudno, czyli 6 pomysłów na zabawy z dziećmi

Przed nami jesienno-zimowy czas, gdy pogoda nie zawsze zachęca do tego, by wyjść z domu. Co zrobić, by w takie dni nasze dzieci nie musiały się nudzić? Wystarczy zaproponować im dobrą zabawę. Mamy dla Was kilka pomysłów na spędzenie z nimi czasu w domu.

 

Zbierajcie jesienne skarby

Kasztany czy żołędzie leżące pod drzewami mogą stać się ulubioną zabawką każdego dziecka. Trzeba tylko odpowiednio je wykorzystać. Można na przykład stworzyć kasztanową rodzinę. Wystarczy kilka zapałek, odrobina wyobraźni, no i oczywiście zebrane wcześniej kasztany. Pokażcie swojemu dziecku, że nie trzeba kupować zabawki za wielkie pieniądze, by dobrze się bawić. Dzięki takiej formie spędzania czasu, rozwiniecie jego wyobraźnię i pobudzicie kreatywność. A przy okazji sami poczujecie się jak dzieci.

 

 

Zbudujcie domek z koca

Któż z nas, będąc dzieckiem, nie wykorzystywał koca i krzeseł, by zbudować namiot lub domek? Muszę przyznać, że dla mnie była to jedna z ulubionych zabaw podczas szarych, jesiennych dni. Dlaczego więc nie przekazać tej “tradycji” swoim pociechom? Można oczywiście bawić się razem z dzieckiem i pomóc mu stworzyć małą “fortecę”. Jeśli jednak potrzebujecie chwili tylko dla siebie, to jest to dobry sposób, by zająć swoje dziecko na dłuższą chwilę. Oczywiście, to opcja dla posiadaczy starszych dzieci, które potrafią już zająć się same sobą.

 

Pobawcie się w szefa kuchni

Obiad sam się nie ugotuje. Zamiast więc na siłę zajmować dziecko innymi sprawami, by mieć chwilę na jego przygotowanie, zabierz pociechę do kuchni. Kto wie, może w ten sposób rozbudzisz w niej kulinarny talent? Wyznaczaj dziecku proste zadania – może na przykład podawać Ci potrzebne składniki lub odczytywać przepis z książki kucharskiej. Jeśli jest już na tyle duże, że potrafi bezpiecznie obsługiwać się nożem, możesz poprosić je o pokrojenie warzyw czy mięsa. I pamiętaj o najważniejszej zasadzie – nie złość się na dziecko, gdy po jego kucharzeniu kuchnia wygląda jakby przeszedł po niej huragan – przecież następnym jego zadaniem może być pomoc przy sprzątaniu!

 

Zgadnijcie co to

Nauka przez zabawę to najlepsza forma edukacji. Dlaczego więc nie wykorzystać jej, gdy siedzimy w domu, a nasze dzieci się nudzą? Do tej zabawy potrzebne będą rzeczy codziennego użytku oraz szalik, którym zawiążemy dziecku oczy. Wystarczy podawać mu po kolei przedmioty, by odgadło ich nazwę. Możemy zacząć od najprostszych, a potem sięgać po coraz trudniejsze. Możecie oczywiście modyfikować tę zabawę, wykorzystując ją na przykład do nauki języka. Wtedy możecie oczywiście zrezygnować z zakrywania dziecku oczu.

 

Zagrajcie w gry planszowe

Mogą być te klasyczne, jak warcaby czy chińczyk, albo bardziej nowoczesne. W sklepach nie brakuje propozycji, więc na pewno każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Ważne żeby grać razem z dzieckiem, uczyć go zasad i umiejętności przegrywania. Tej ostatniej niestety często brakuje naszym milusińskim, a wtedy przyjemna gra kończy się zazwyczaj obrazą albo płaczem. Warto nie dopuścić do takiej sytuacji.

 

 

Czytajcie razem bajki

Najbardziej klasyczna forma spędzania czasu, ale jakże istotna dla rozwoju naszego dziecka. Chyba nikomu nie trzeba udowadniać, że czytanie rozwija wyobraźnię i zwiększa zasób słownictwa. Poza tym, warto od najmłodszych lat uczyć dziecko, że warto czytać. Dzięki temu wyniesie z domu pozytywne przyzwyczajenie. Co czytać? Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka. Najmłodszych warto zapoznać z klasycznymi bajkami i baśniami, na przykład autorstwa Hansa Christiana Andersena. Starsze dzieci mają już zapewne ukształtowany jakiś obszar zainteresowań, więc same zdecydują jakie książki je interesują.

Małgorzata Stromczyńska
Małgorzata Stromczyńska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów aktywnie działała w studenckim Radiu Meteor. Jednak praca „radiowca” stała się dla niej raczej hobby niż pomysłem na życie. Dzisiaj swój talent dziennikarski wykorzystuje pisząc teksty do biuletynu Fundacji Firmy Rodzinne, gdzie na co dzień pracuje. Czas wolny spędza aktywnie. Poddała się modzie na bieganie, ale i tak woli rowerowe wycieczki po Poznaniu, podczas których odkrywa nieznane dotąd zakątki miasta.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE