Sposoby na kaca, czyli walka z alkoholowym zatruciem

Tępy ból głowy, mdłości, osłabienie oraz uczucie spragnienia, jakbyś spędził dzień na pustyni. Tak. Masz kaca. Przesadziłeś. Teraz musisz to wyleczyć, więc właśnie stanąłeś w obliczu problemu, który trapi naprawdę dużą liczbę osób.

 

Czym jest kac?

Kac, nazywany też syndromem dnia następnego, to najogólniej mówiąc zespół symptomów, które towarzyszą nam po spożyciu dużej ilości alkoholu. Ból głowy, żołądka, mięśni, stawów, ogólne osłabienie, uczucie zdezorientowania to tylko kilka z nich. U każdej osoby po zatruciu alkoholem występują różne z tych objawów, zależą one też od ilości wypitych dzień wcześniej trunków. Do tej pory jeszcze nikt nie wynalazł skutecznego lekarstwa na kaca, jednak jest wiele sposobów, dzięki którym szybciej się go pozbędziemy oraz złagodzimy jego skutki.

 

 

Zabezpiecz się przed piciem

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak wyleczyć kaca, może warto byłoby się zastanowić, co zrobić, by nie dopuścić do jego wystąpienia? Oczywiście najlepszym sposobem byłoby nie pić. Dobra, porzućmy fikcję, wróćmy do rzeczywistości. Przed każdą imprezą, na której wiemy, że będziemy pić, należy zjeść solidny posiłek bogaty przede wszystkim w tłuszcze, które spowalniają proces wchłaniania alkoholu. Dzięki temu nie tylko będziesz się lepiej czuł nastepnego dnia, ale będziesz miał również imprezę pod większą kontrolą, gdyż tłuszcz spowoduje również to, że wolniej będziesz się upijał. Pomocne może się okazać przyjęcie sporej dawki witaminy C, a także elektrolitów.

 

 

Kontroluj się podczas imprezy

W trakcie imprezy pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. I tutaj ciekawostka – woda wcale nie musi być idealnym wyborem. Dużo lepszym będą stuprocentowe soki owocowe. W trakcie picia alkoholu tracimy bardzo dużo cukru z organizmu, więc powinniśmy uzupełniać jego braki. Dlatego właśnie dobrze postawić na soki, a także przegryzać w międzyczasie owoce i warzywa, gdyż fruktoza w nich zawarta pomaga dostarczyć nam tak bardzo potrzebnego cukru oraz cennych witamin, które alkohol z nas wypłukuje. Jeżeli mamy możliwość, zjedzmy kolejny tłusty posiłek w trakcie picia – na pewno nie zaszkodzi! Warto również wybrać jeden rodzaj alkoholu, gdyż mieszanie trunków dużo gorzej na nas działa. Po zakończeniu imprezy, przed pójściem spać należy wypić przynajmniej litr wody, by uzupełnić płyn w odwodnionym organizmie. Można też się pokusić o porcję witaminy C oraz środek przeciwbólowy. A, i jeszcze uwaga dla palaczy. Niestety, ale fajki nam nie pomogą – palenie, a dokładnie nikotyna, znacznie potęguje kaca.

 

 

A jeśli się nie udało…

No cóż, każdemu może się zdarzyć. Staraliśmy się, ale się nie udało, trudno. Mamy kaca. Czas zacząć działać. I to bezzwłocznie. Po przebudzeniu obowiązkowo napij się wody. Warto wziąć jakiś kompleks witamin i minerałów. Jeżeli występują mdłości można ratować się naparem z mięty z dodatkiem miodu. Pierwszy posiłek powinniśmy zjeść, jak tylko poczujemy, że jesteśmy w stanie to zrobić. Niech zawiera sporo tłuszczów, może to być rosół albo jajecznica. Ważnym elementem walki z kacem jest wizyta w toalecie. Jak tylko nasze jelita zaczną pracować (w czym pomóc może również spożycie kefiru), należy udać się do ubikacji, a następnie wziąć prysznic – najlepiej zimny. Z domowych sposobów radzenia sobie z kacem warto wziąć pod uwagę sok pomidorowy, sok z kiszonej kapusty oraz miód. Ten pierwszy zawiera dużą ilość potasu, który odpowiedzialny jest za doprowadzanie substancji odżywczych do komórek oraz kontroluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Sok z kiszonej kapusty (lub ogórków) zawiera bardzo dużo witamin i minerałów, które straciliśmy poprzedniego dnia. Miód natomiast pomoże nam podnieść poziom cukru we krwi. Pomimo tego, że popularne sformułowanie “wypocić alkohol”, to mit, warto zrobić lekką gimnastykę, kilka pompek lub przysiadów. Delikatna aktywność fizyczna pobudzi nasz ospały organizm, a jeszcze lepiej, gdy odbędzie się ona na świeżym powietrzu. Jeżeli boli cię głowa możesz wziąć jakiś środek przeciwbólowy, jednak staraj się to robić tylko w ostateczności – twój żołądek nie jest jeszcze do końca gotowy na leki.

Łukasz Grygiel
Łukasz Grygiel

Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. W kręgu zainteresować znajdują się komunikacja międzyludzka i biznesowa, nowe media oraz marketing interaktywny. Miłośnik literatury i kina. Jest przekonany, że czytanie słabych książek i oglądanie kiepskich filmów, to strata czasu. Nie wyobraża sobie życia bez ruchu i aktywności fizycznej. Lubi zjeść smaczeni i zdrowo.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE