Fitness nie tylko dla kobiet!

Kobiety gimnastykują się przy rytmicznej muzyce, mężczyźni zaś intensywnie ćwiczą na siłowni – tak wygląda schematyczny i stereotypowy trening obu płci. Powiedzenie „od każdej reguły jest wyjątek” ma w tym przypadku jednak istotne znaczenie. Co więcej, okazuje się, że tych „wyjątków” jest całkiem sporo!

 

Fitness a płeć

Najczęściej w siłowni dominują mężczyźni, jednak widok damskich reprezentantek nie stanowi rzadkości. Panie szczególnie upodobały sobie takie przyrządy jak bieżnia, stepper, orbitrek czy rower. Ponadto ćwiczą na przyrządach wzmacniających mięśnie brzucha, ud czy klatki piersiowej. Kobiety wybierają również przyrządy popularne głównie wśród mężczyzn i właściwie nikogo to nie dziwi. Wszystko zależy bowiem od planu treningowego, dostępności przyrządów treningowych czy po prostu chęci. Spróbujmy jednak odwrócić sytuację. Czy obecność mężczyzn na zajęciach fitness też jest niemal zupełnie naturalna? Otóż nie, rzeczywiście to kobiety dominują na treningach grupowych przy muzyce. Można jednak wskazać rodzaje warsztatów fitness, na których mężczyźni stanowią duży odsetek, a czasem nawet większość. Sprawdźmy na jakie treningi decydują się panowie.

 

 

Zajęcia fitness popularne wśród mężczyzn

Popularne wśród panów są zajęcia ABS, czyli trening mięśni brzucha, trwający zazwyczaj około 30 minut. Mężczyźni decydują się także na zajęcia ze sztangami (Body Pump/Power Pump/Magic Bar), które kształtują mięśnie całego ciała. Ponadto bardzo dobrze odnajdują się na treningach typu BOX&FIT, które opierają się na połączeniu prostych kroków, stosowanych w aerobiku z elementami różnych sztuk walki czy technik bokserskich. Podobny schemat mają zajęcia Kick Power, które są połączeniem aerobiku i technik Kickboxingu. Tego typu treningi rozluźniają mięśnie, jednocześnie wzmacniając ich siłę oraz szybkość. Mężczyźni wybierają często te zajęcia fitness, które kształtują całe ciało, np. Body Shaper. Podczas tego treningu stosowane są hantelki o wadze od 1 do 3 kilogramów, a często także obciążniki na nogi. Popularnym wśród panów treningiem jest także TBC (Total Body Conditioning), czyli trening ogólnorozwojowy całego ciała. W tych zajęciach także wykorzystywane są różnego rodzaju przybory, między innymi ciężarki, stepy czy piłki. Częstym wyborem panów jest także trening w podwieszeniu (TRX), podczas którego do wzmocnienia mięśni wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Mężczyźni wybierają także Speedball – trening z wykorzystaniem niedużej piłki lekarskiej (o wadze najczęściej 1 lub 2 kg), podczas którego uczestnicy wykonują proste ćwiczenia do energetycznej muzyki.

 

Oczywiście w przypadku pozostałych zajęć mężczyźni nie są w żaden sposób dyskryminowani. Kluby fitness kierują swoje oferty zarówno do pań jak i do panów. Mężczyźni pojawiają się także, choć w zdecydowanie mniejszej reprezentacji na wielu innych zajęciach, na przykład takich jak Dance Aerobic czy Joga. Wszystko zależy od chęci, pasji czy dyspozycyjności w określonym terminie. Chociaż to panie wiodą prym na zajęciach fitness to z pewnością można powiedzieć, że mężczyźni otworzyli się na tego typu trening. Panów, którzy mają ochotę spróbować swoich sił w zajęciach fitness zachęcamy do rozpoczęcia od wyżej wymienionych. Obecność innych męskich przedstawicieli doda Wam otuchy. Bez wątpienia są tacy panowie, których do fitnessu nie przekonamy. I … bardzo dobrze! Trenujmy tak jak lubimy i tak jak chcemy.

Natalia Tomaszewska
Natalia Tomaszewska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarskie doświadczenie zdobywała przede wszystkim w studenckiej stacji radiowej „Meteor”, a także w radio „Planeta FM”. Ponadto publikowała swoje artykuły na łamach kilku gazet studenckich. Odbyła staż w biurze prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Swój czas wolny spędza aktywnie. Preferuje wycieczki rowerowe, górskie wyprawy oraz długie spacery.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE