Jak działa zakochany mózg?

Każdy z nas był kiedyś zakochany, czuł motyle w brzuchu albo po prostu dbał o drugą osobę. Naukowcy przebadali 170 bardzo różnych społeczności, ale łączyło je jedno – we wszystkich ważna była miłość. Nie znaczy to jednak, że to uczucie zawsze przynosi szczęście. Naukowcy przeprowadzili inne badania, w których zadali dwa szczególnie interesujące pytania:

Czy kiedyś zostawił cię ktoś, kogo naprawdę kochałaś/kochałeś?

Czy kiedyś zostawiłaś/zostawiłeś kogoś, kto naprawdę cię kochał?

 

95% zarówno kobiet, jak i mężczyzn na oba pytania odpowiedziało twierdząco, co może oznaczać, że miłość, podobnie jak wojna, ciągnie za sobą masę ofiar. Potrzebujemy miłości: śpiewamy o niej, tańczymy dla niej, tworzymy sztukę. Romantyczna miłość jest jednym z najsilniejszych uczuć, jakie pojawiły się na naszym globie. Jak reaguje na miłość nasz mózg?

 

Zakochany mózg

W stanie szczęśliwego zakochania uaktywnia się środkowa część mózgu, czyli komórki nazywane A10, które produkują dopaminę – naturalny środek pobudzający. Ta część mózgu wbrew pozorom nie odpowiada za uczucia, ale za to, że czegoś chcemy, jesteśmy zmotywowani do działania oraz skupieni na konkretnych zadaniach. Ten sam obszar mózgu uaktywnia się, kiedy jesteśmy pobudzeni po zażyciu kokainy.

Romantyczna miłość to coś jednak dużo silniejszego, jest jak obsesja, która bierze nas we władanie. Przestajesz być sobą, zaczynasz myśleć tylko o tej drugiej osobie. Obsesja może się pogorszyć, jeśli w tym okresie zostaniemy porzuceni. Lucy Brown i Helen Fisher przeprowadziły neurologiczne badania mózgu u osób, które właśnie zostały rzucone. Okazało się, że obszar odpowiadający za romantyczną miłość jest jeszcze bardziej aktywny. Zamiast usunąć ukochaną osobę ze swoich myśli i zacząć od nowa, kochamy ją jeszcze mocniej. Obszar odpowiadający za to, czego chcemy, za skupienie oraz motywację jest jeszcze bardziej aktywny, kiedy nie możemy czegoś dostać.

 

 

Badania objęły też obszar w mózgu odpowiadający za dokonywanie rachunku zysków i strat. Oznacza to, że patrząc na potencjalnego partnera, w myślach zastanawiamy się czy warto zaryzykować związek czy też nie. Nasz mózg oblicza szanse na wielki zysk, ale również ogromną stratę, jeśli coś się nie powiedzie.

 

Od przywiązania do uzależnienia

Kolejny badany obszar mózgu odpowiadał za uczucie przywiązania do drugiej osoby. W stanie zakochania nie tylko pochłania i obezwładnia cię uczucie miłości, ale także silne przywiązanie i poczucie, że warto postawić wszystko na jedną kartę, żeby wygrać największą nagrodę w życiu. Miłość to stan ciągłej potrzeby, pragnienia, jak w przypadku głodu i pragnienia niemal niemożliwego do zaspokojenia. 

Miłość przypomina uzależnienie. Piękne uzależnienie, kiedy jest odwzajemniona oraz prawdziwy koszmar niezaspokojonego nałogowca, gdy nam nie wystarcza. Ma nawet wszystkie cechy uzależnienia: skupiasz się na konkretnej osobie, myślisz o niej niemal obsesyjnie, pragniesz jej, dostosowujesz rzeczywistość do własnych wyobrażeń i jesteś gotowa wiele zaryzykować, aby zdobyć tę osobę.

Co ciekawe, badania przeprowadzone przez Arta Arona wykazały, że uczucie nie słabnie, kiedy jesteśmy w trwałym związku. Naukowiec przebadał pary deklarujące miłość po 20 czy 25 latach wspólnego życia i okazało się, że nie kłamali. W ich mózgu uaktywnia się ten sam obszar, co u ludzi, którzy dopiero się zakochali.

Romantyczna miłość to jedna z najbardziej uzależniających substancji na Ziemi, a w przeciwieństwie do narkotyków jest całkowicie legalna. Znajomość wszystkich opisanych mechanizmów nie zmieni faktu, że nadal będziemy się zakochiwać i popełniać związane z tym stanem błędy. W końcu kiedy upieczemy ciasto czekoladowe, znajomość wszystkich składników nie zmienia faktu, że smakuje nam każdy zjedzony kawałek (nawet jeśli wiemy, ile ma kalorii). Miłość jest w każdym z nas, zakorzeniła się w naszych mózgach. Nasze zadanie polega na tym, żeby zrozumieć siebie nawzajem.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE