15 muzeów, które warto odwiedzić

Muzea warto odwiedzać przede wszystkim ze względu na ich wartość historyczną oraz naukową. Są jednak takie muzea, które poprzez formę prezentacji eksponatów czy też sam przedmiot zainteresowania wyróżniają się spośród innych. Z pewnością nie można o nich powiedzieć, że są nudne, wręcz przeciwnie – zadziwiają i zainteresują bez wątpienia niemal każdą osobę odwiedzającą. Poniżej prezentujemy zestawienie niezwykle interesujących muzeów, które mogą okazać się świetnym i inspirującym pomysłem na spędzenie wiosennego popołudnia bądź weekendową atrakcję.

 

1. Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji mieści się w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni. Wystawa opowiada losy milionów Polaków, zarówno tych anonimowych, jak i sławnych, których nazwiska pojawiają się w kontekście wielkich osiągnięć, między innymi naukowych, sportowych czy artystycznych. Będziecie mieli okazję dotknąć historii od czasów Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, dramatyczne czasy II wojny światowej, trudne lata PRL-u, aż po historię najnowszą. Aktualnie niemal każdy z nas zna osobę, która opuściła Polskę i zdecydowała się zamieszkać w innym państwie – na całym świecie żyje ponad 20 milionów ludzi polskiego pochodzenia. Eksponaty pozwolą Wam zrozumieć, jak bardzo różni się dzisiejsza emigracja od tej z XVIII wieku.

 

Fot. Bogna Kociumbas

 

2. Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Znajdziecie w nim około 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej. Zobaczycie tam 6 stałych ekspozycji: Galerię Sztuki Starożytnej, Galerię Faras, Galerię Sztuki Średniowiecznej, Galerię Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galerię Sztuki XIX Wieku, Galerię Sztuki XX i XXI Wieku oraz Galerię Sztuki Zdobniczej. Zaprezentowano w nich zarówno eksponaty zabytkowe, jak i te pochodzące z czasów współczesnych. Muzeum daje możliwość obcowania między innymi z malarstwem, rzeźbą, rysunkami, rycinami, fotografiami czy numizmatami. W przeciągu ostatnich lat do galerii przyłączono wiele zabytkowych obiektów, znajdujących się zarówno na terenie Warszawy, jaki i jej okolic. Stanowią one teraz pozamiejscowe oddziały Muzeum Narodowego. Wśród nich są między innymi: Pałac w Królikarni, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Pałac w Nieborowie czy Pałac w Otwocku Wielkim.

 

Fot. Nicolas Grospierre

 

3. Brama Poznania ICHOT w Poznaniu

Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, to muzeum, które odkrywa przed zwiedzającymi historię narodzin polskiej państwowości. Nie jest to jednak tradycyjne muzeum historyczne, lecz raczej multimedialna i interaktywna prezentacja faktów. Zwiedzających czeka tutaj nowoczesna technika audiowizualna – monitory, pryzmaty, okulary stereoskopowe, ekrany dotykowe czy wirtualne księgi. Ekspozycja składa się z czterech sal głównych, z czego trzy zaprojektowano z myślą o rodzinach z dziećmi oraz dwóch sal projekcyjnych. Odwiedzający, korzystając z audioprzewodnika samodzielnie poszukują i interpretują ślady przeszłości i przy tym świetnie się bawią.

 

Fot. Łukasz Gdak

 

4. Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Muzeum mieści się w Willi fabrykanta bawełny Henryka Grohmana, która znajduje się w zespole pałacowo-fabrycznym na terenie Księżego Młyna w Łodzi. Budynek z czerwonej cegły sam w sobie przyciąga już uwagę, jednak większym zainteresowaniem cieszy się jego wnętrze. Mury kryją ponad 1000 książkowych arcydzieł oraz maszyny i urządzenia jeszcze z epoki Gutenberga. Muzeum Książki Artystycznej posiada 4 stałe ekspozycje: książek CdA, kolekcji „Polska Książka Artystyczna z przełomu XX/XXI wieku”, informacji o zbiorach graficznych H. Grohmana oraz maszyn i urządzeń z epoki Gutenberga.

 

 

5. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zostało otwarte w 2010 roku. Jego celem jest prezentacja sztuki ostatnich 20 lat w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnienie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością. Wśród eksponatów muzeum znajdują się prace takich artystów jak Edward Dwurnik, Jarosław Kozłowski, Robert Kuśmirowski, Bartek Materka czy Beat Streuli. Na terenie muzeum znajdziecie również pracownię konserwatorską sztuki współczesnej, bibliotekę oraz księgarnię.

 

Fot. Rafał Sosin

 

6. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Tego muzeum nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz stanowi hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku. Muzeum mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, stanowiącej zabytek architektury przemysłowej z początku XX wieku. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory oraz komputery. Wytyczona trasa prowadzi przez poszczególne sale tematyczne, zgodnie z chronologią wydarzeń. Ekspozycja muzealna oraz aranżacja wnętrza pozwalają zwiedzającym wczuć się w historyczną rzeczywistość. Odwiedzający poruszają się po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy. Atmosferę powstania wzmacniają obrazy, światło oraz dźwięk eksponatów.

 

7. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Ten zespół pałacowo-parkowy stanowił letnią rezydencję króla Stanisława Augusta. Miejsce jest piękne dzięki klasycystycznej architekturze oraz niezwykłym ogrodom. Obejrzycie tutaj Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Pałac Myśliwski, Biały domek z Królewską Galerią Grafiki, Starą Oranżerię z Królewską Galerią Rzeźby, Podchorążówkę oraz Amfiteatr, a także piękne ogrody, znajdujące się na 76 hektarach powierzchni. Za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego najbardziej znanym wydarzeniem kulturalnym odbywającym się w rezydencji, były obiady czwartkowe, podczas których artyści dyskutowali nad kulturą. Aktualnie w muzeum odbywa się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym, a także artystycznym, naukowym i rozrywkowym.

 

 

8. Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie otwarto w 1929 roku. Znajduje się w nim 115 tysięcy eksponatów z różnych dziedzin sztuki, a także archeologii, etnografii, historii, fotografii oraz plastyki nieprofesjonalnej. Muzeum podzielono na działy. Znajdziecie tutaj między innymi Dział Sztuki, Dział Edukacji, Dział Wydawnictw czy Galerię Internetową, która zawiera eksponaty w 3D. W muzeum znajdują się między innymi kolekcje malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku, których autorami są Józef Chełmoński, Artur Grottger, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański.

 

9. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

To muzeum dokumentuje tysiąc lat historii polskich Żydów. Znajduje się w centrum dawnego getta. Muzeum POLIN ma być przede wszystkim miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Funkcjonowanie muzeum jest również swego rodzaju punktem wyjścia dla debat zarówno na temat jasnych, jak i ciemnych kart polsko-żydowskiej przeszłości. Nowoczesną wystawę stałą, złożoną z 8 galerii, podzielonych na okresy historyczne można podziwiać od jesieni 2014 roku.

 

 

10. Geopark Kielce

Centrum Geoedukacji utworzono w 2003 roku. Obiekt znajduje się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Ma charakter bardziej centrum edukacyjnego, niż muzeum. Geopark Kielce oferuje możliwość odbycia “Podróży do wnętrza ziemi” w formie filmu 5D, wirtualne zwiedzanie jaskini, spotkanie z dawnymi mieszkańcami Gór Świętokrzyskich, a także zwiedzanie Galerii Ziemia, przedstawiającej fakty geograficzne i geodezyjne w nowoczesny i ciekawy sposób. Ekspozycja centrum składa się między innymi z plansz, modeli i eksponatów geologicznych, a także foto-symulacji, skamieniałości oraz figur dawnych zwierząt i roślin, pochodzących głównie z okresu Dewonu.

 

11. Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

W tym nieszablonowym muzeum dowiecie się między innymi czym jest dzwon do prania oraz jak wyglądała kultowa „Frania”. Ponadto podszkolicie się w praniu na tarze oraz będziecie mieli okazję przenieść się do średniowiecznej łaźni. Ciekawą oraz lubianą przez odwiedzających atrakcją jest również projektowanie oraz wykonanie własnego mydła.

 

Fot: https://www.facebook.com/Muzeum.mydla

 

12. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zostało oficjalnie otwarte w 1971 roku na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. Jego idea sięga jednak roku 1964. Wtedy na rzecz wielkiej Wystawy Lotniczej, zorganizowanej przez aeroklub krakowski, zaczęto zwozić na teren portu lotniczego eksponaty. W muzeum znajdują się następujące działy: Mały hangar, w którym znajdują się samoloty z lat 1909-1920, Duży hangar z samolotami, śmigłowcami i szybowcami, Silnikownia, wystawa „Swego nie znacie” prezentująca pionierskie statki powietrzne, a także Wystawa plenerowa z wielkogabarytowymi cywilnymi i wojskowymi samolotami. Ekspozycja muzeum składa się z ponad 200 statków powietrznych z Polski i nie tylko. Znajdziecie tutaj również ponad 30 000 publikacji dotyczących lotnictwa.

 

13. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

To miejsce, w którym z pewnością nie będziesz się nudzić. Bardziej niż muzeum przypomina bowiem wielki plac zabaw dla całej rodziny. W Centrum Nauki Kopernik znajdują się laboratoria, kilka wystaw stałych oraz planetarium, w którym na sferycznym ekranie obejrzycie wyjątkowe filmy 2D i 3D. Zobaczycie tutaj także różne zjawiska naukowe oraz weźmiecie czynny udział w szeregu eksperymentach i doświadczeniach.

 

Fot. http://www.kopernik.org.pl

 

14. Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Wyjątkowe, bo jedyne tego typu w Europie, muzeum znajduje się w Katowicach. W Muzeum Historii Komputerów i Informatyki znajdziecie pierwsze komputery z lat 60-tych, a także ich późniejsze modele. Ekspozycja składa się z 3,5 tysięcy eksponatów, z których 500 stanowią komputery. Czeka Was tutaj ciekawa lekcja historii i ewolucji sprzętów, które na stałe zadomowiły się w naszym codziennym życiu.

 

15. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

Centrum nauki „Młyn Wiedzy” mieści się w zabytkowych młynach z XIX wieku. Interaktywne muzeum znajduje się na 6 piętrach, gdzie mieszczą się wystawy i pracownie naukowe. Zobaczycie tutaj między innymi najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta i dwie stałe wystawy poświęcone astronomii, a także będziecie mieli okazję do eksperymentowania.

Natalia Tomaszewska
Natalia Tomaszewska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarskie doświadczenie zdobywała przede wszystkim w studenckiej stacji radiowej „Meteor”, a także w radio „Planeta FM”. Ponadto publikowała swoje artykuły na łamach kilku gazet studenckich. Odbyła staż w biurze prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Swój czas wolny spędza aktywnie. Preferuje wycieczki rowerowe, górskie wyprawy oraz długie spacery.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE