Wpływ stresu na otyłość u dzieci

Otyłość to powszechny współcześnie problem, który coraz częściej dotyka także dzieci. Zazwyczaj jednak uwaga skupia się wokół diety i ruchu, wydaje się to bowiem naturalne i oczywiste. Tymczasem według raportu badaczy ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, opublikowanego w październiku 2012 roku w piśmie „Pediatrics”, przyczyną otyłości wśród dzieci może być także stres rodziców. Wywołuje on napięcie u dzieci, co z kolei wpływa na ich zachowanie i większą tendencję do jedzenia fast foodów.

 

Mniejszy stres rodziców to mniejsza otyłość ich dzieci

Według autorki badania, dr Elizabeth Prout-Park ze Szpitala Dziecięcego w Filadelfii, istotne jest nasilenie i liczba stresorów. Obejmują one przede wszystkim sytuacje, gdy dziecko wychowywane jest przez samotnego rodzica, przy dużych obciążeniach finansowych oraz przy słabszym zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Badanie przeprowadzono na grupie 2119 rodziców i opiekunów zróżnicowanych etnicznie i z gospodarstw o różnym statusie materialnym. Grupa wiekowa dzieci obejmowała od 3 do 17 lat, w tym 25 procent było otyłych. Ze względu na różnice rozwojowe, dzieci podzielono cztery grupy wiekowe: 3-5, 6-8, 9-12 i 13-17 lat.

Naukowcy postawili hipotezę, że działania ukierunkowane na zmniejszenie stresu rodziców i nauczania umiejętności radzenia sobie ze stresem mogą pomóc w kampanii zdrowia publicznego w walce z otyłością wśród dzieci.

Jako zmienne ankiety wybrano stresory rodzicielskie oraz odczuwanie stresu przez rodziców, zmienne dzieci: wiek, rasa, płeć, stan zdrowia; zmienne rodziców/opiekunów: wykształcenie, płeć, BMI, jakość snu; a wyniki badań: otyłość u dzieci, spożycie fast foodów, warzyw, owoców, aktywność fizyczna.

 

 

Samotni rodzice częściej muszą walczyć z otyłością swoich pociech

Na podstawie zebranych informacji okazało się, że największą tendencję do otyłości i chęć sięgania po fast foody wykazują dzieci z gospodarstw domowych prowadzonych przez samotnego rodzica, a stres związany z finansami wpływał na mniejszą aktywność fizyczną dzieci. Zaskakujący był fakt, że stresory rodzicielskie nie miały wpływu na spożycie warzyw i owoców przez dzieci. Ale za to rodzice odczuwający większy stres sami częściej kupują dzieciom niezdrową żywność typu fast food, głównie z dwóch powodów – zaoszczędzenia czasu i łatwości dostępu do szybkiego jedzenia, bez wysiłku przygotowania. Stres rodziców ma także wpływ na zmniejszenie nadzoru nad tym, co jedzą dzieci poza głównymi posiłkami, a to z kolei powoduje, że dzieci nabierają złe nawyki żywieniowe i prowadzą niewłaściwą aktywność ruchową lub nawet nie zażywają ruchu wcale.

 

Nasze postrzeganie stresu

Z badania wysnuwa się jeszcze jeden wniosek – nie zawsze istotny jest stresor jako taki, a nawet ich liczba. Największe znaczenie ma to, jak rodzice postrzegają ogólny poziom stresu, a nie to, jaki on jest faktycznie. Im bardziej odczuwany jest stresor i im dłużej się on utrzymuje na stałym wysokim poziomie, tym mocniej niekorzystnie wpływa on na zdrowie dziecka, i to fizyczne, i psychiczne.

A zatem na co, jako rodzice, powinniśmy zwracać uwagę? Po pierwsze należy nauczyć się kontrolować własne postrzeganie stresorów i redukować stres, po drugie – pilnować, by nie obciążać nim dzieci, unikać sytuacji stresujących bezpośrednio przy dzieciach i nie odreagowywać na nich, a po trzecie – dbać o zdrową dietę w domu, nawet mimo braku czasu czy chęci, pilnować tego, co nasze dzieci jedzą w szkole oraz zapewnić im dużą dawkę aktywności fizycznej.

 

Obecnie coraz częściej organizowane są kampanie społeczne, programy medyczne i inne na rzecz walki z otyłością u dzieci. Warto więc zainteresować się nimi i z pomocą fachowców nauczyć się strategii radzenia sobie ze stresem rodzicielskim i każdym innym, który przynosimy do domu.

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE