Wiosenne porządki – jak doczyścić srebrne przedmioty?

zastawa ze srebra

W wielu domach można znaleźć srebrne przedmioty i nie będzie to wyłącznie biżuteria. Osoby z zamiłowaniem do dawnego wzornictwa i starannie wykonanych, wyjątkowych przedmiotów „z duszą”, kupują na targach staroci piękne sztućce, elementy zastawy stołowej, świeczniki inne bibeloty, które są wykonane ze srebra. Mają piękne zdobienia i dekorują wnętrze lub stół w sposób niepowtarzalny. Mają jednak jedną wadę, pokrywają się ciemnym nalotem, zwłaszcza wtedy, kiedy są rzadko używane. Kiedy więc zabieramy się za porządki, np. wiosenne, wpada nam w ręce szkatułka z biżuterią lub pudełko ze sztućcami, a ich pociemniałe oblicze motywuje nas do działania. Koniecznie trzeba przywrócić im blask.

 

Znane, ale niekoniecznie dobre metody czyszczenia srebra

Wiele osób podchodzi do sprawy bez ceregieli i w ruch idzie ostra gąbka z płynem do naczyń. To jednak połowiczne działanie i nie pozwala na dokładne wyczyszczenie srebrnych przedmiotów. Inna metoda, znana i niestety stosowana jako tryb domyślny, to szorowanie sztućców, pater, cukiernic i łańcuszków szmatką oraz pastą do zębów. Wykorzystujemy w ten sposób jej właściwości ścierne, ale potem musimy długo i cierpliwe usuwać resztki pasty z różnych zakamarków w elementach ozdobnych. Podobna metoda to zastąpienie pasty do zębów popiołem z pieca czy kominka. Wymieszany z odrobiną wody tworzy coś w rodzaju masy ściernej.

Wszystkie te mechaniczne metody mają jedną wadę, powodują mikro zarysowania na powierzchni srebrnego przedmiotu. Za każdym zabiegiem jest ich coraz więcej, aż w końcu przedmiot traci swój blask i wygląd. Powstałe zarysowania są także bardziej podatne na wnikanie brudu.

Inna, zupełnie odmienna metoda, to czyszczenie srebra za pomocą środków chemicznych, które są dostępne w sklepach. Ich skuteczność bywa różna, ale niektóre przynoszą oczekiwane efekty. Problem w tym, że nie wiadomo jak głęboko wnikają w głąb srebra, co w przypadku zastawy stołowej i sztućców, jest dość istotną sprawą. Ponadto, wszystkie te preparaty są zwyczajnie drogie.

 

Mniej znane, ale skuteczne i nieinwazyjne metody

Wcześniej opisane metody nie są trafione, wystarczy zapytać jakiegokolwiek kolekcjonera staroci czy numizmatyka specjalizującego się w srebrnych monetach. Co ciekawe, czyszcząc takie monety w sposób mechaniczny np. pastą do zębów, powodujemy, że nasza kolekcja znacznie traci na wartości poprzez powstawanie na ich powierzchni mikro rysek.

 

Jak więc czyścić srebro? Oto kilka tanich i skutecznych, domowych sposobów:

Woda z cytryną. W pół litra wody rozpuszczamy sok z jednej cytryny. Jeśli przedmioty przeznaczone do czyszczenia są większe to należy zwielokrotnić roztwór. Zanurzamy nasze sreberka na godzinę (w przypadku większych zabrudzeń na dłużej). Potem wyjmujemy i płukamy pod bieżącą wodą. Tą czynność należy wykonać bardzo dokładnie, bo pozostawiony kwas może spowodować przebarwienia. Na koniec polerujemy miękką szmatką.

 

Woda z octem. Sposób postępowania podobny, tyle, że roztwór wody z octem przygotowujemy w proporcji pół na pół.

Elektroliza. Metoda przypomina eksperymenty chemiczne z czasów szkolnych i tak naprawdę wykorzystuje podstawową wiedzę z tej dziedziny. Plastikowe lub szklane naczynie wykładamy folią aluminiową. W jednym litrze wody rozpuszczamy jedną łyżkę sody i takim roztworem zalewamy srebrne przedmioty ułożone w naczyniu z folią. Najszybciej (10 minut) działa roztwór wykonany z gorącej wody, jednak w przypadku połączeń srebra z innymi materiałami lepiej zastosować letnią wodę i poczekać dłużej na efekty. Po wyjęciu płukanie i polerowanie miękkim materiałem.

Każdy z tych sposobów jest niebywale tani i zupełnie nie niszczy srebrnych powierzchni. Nawet  jeśli, w przypadku bardziej opornych zabrudzeń, czynność trzeba powtórzyć, to jest nie zrujnuje nam to portfela, a srebra będą olśniewające, czyste i wolne od zarysowań.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE