Olej kokosowy i jego magiczne właściwości

Olej kokosowy jest uznawany za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w kuchni jak i w kosmetyce. Warto więc przyjrzeć się bliżej jego właściwościom i sprawdzić dlaczego warto go stosować.

 

Wyjątkowy olej

Olej kokosowy to olej roślinny pozyskiwany z kopry, czyli miąższu kokosa. Uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Wszystko dzięki temu, że posiada w swoim składzie wyjątkową grupę cząstek tłuszczu – trójglicerydy średniołańcuchowe. Ich wyjątkowość polega na tym, że gdy trafiają do naszego organizmu, nie zamieniają się w tkankę tłuszczową, tylko są od razu wykorzystywane do produkcji energii i tym samym przyspieszają przemianę materii. Olej kokosowy warto więc jeść jako dodatek do posiłków, bo pomaga zapobiegać nadwadze i otyłości. Dodatkowo jest bardzo sycący, więc na długo zaspokaja głód. Badania brazylijskich naukowców dowiodły też, że olej kokosowy pomaga w walce z otyłością brzuszną.


Czytaj również: Zielona, biała, czerwona – jaką herbatę warto pić latem?Czystek – zioło na wszystko?Owoce i warzywa nie tylko do jedzenia, czyli 6 pomysłów na naturalne maseczki do twarzy.


Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy ma też silne działanie antybakteryjne, a także grzybobójcze. Uważany jest za środek podnoszący ogólną odporność organizmu. Pomaga przy takich schorzeniach jak: bóle zębów, przeziębienie, gorączka, kamica nerkowa czy problemy trawienne. Można go stosować jak masło i smarować nim na przykład chleb. Warto pamiętać, by wybierać olej tłoczony na zimno. Wystrzegajcie się natomiast oleju rafinowanego. Produkuje się go w wysokich temperaturach, przez co pozbawiony jest swoich najważniejszych prozdrowotnych właściwości.

 

 

Nie tylko do jedzenia

Olej kokosowy stosowany jest również w kosmetyce. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe odżywiają skórę, dlatego powinny go stosować osoby z cerą suchą i odwodnioną. Poza tym antybakteryjne działanie oleju kokosowego pomaga w walce z trądzikiem. Można go stosować bezpośrednio na skórę, smarując nim krostki lub dodawać do posiłków zamiast innych tłuszczów. Olej kokosowy przyda się też latem jako zamiennik kremu z filtrem. Olejem kokosowym można zastąpić większość kosmetyków, które mamy w łazience.

 

Oto kilka ze sposobów na jego wykorzystanie:

  • nawilżenie i zmiękczenie skórek wokół paznokci,
  • ochrona ust przed mrozem,
  • wzmocnienie rzęs,
  • demakijaż twarzy i oczu,
  • olej kokosowy zamiast pianki do golenia,
  • pielęgnacja włosów – zamiast odżywki lub maski,
  • baza do peelingów i domowej pasty do zębów.

 

Więcej inspiracji na temat wykorzystania oleju kokosowego znajdziecie w naszym artykule 10 kosmetyków, które zastąpi olej kokosowy.

Małgorzata Stromczyńska
Małgorzata Stromczyńska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów aktywnie działała w studenckim Radiu Meteor. Jednak praca „radiowca” stała się dla niej raczej hobby niż pomysłem na życie. Dzisiaj swój talent dziennikarski wykorzystuje pisząc teksty do biuletynu Fundacji Firmy Rodzinne, gdzie na co dzień pracuje. Czas wolny spędza aktywnie. Poddała się modzie na bieganie, ale i tak woli rowerowe wycieczki po Poznaniu, podczas których odkrywa nieznane dotąd zakątki miasta.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE