Najciekawsze miejsca na urlop z małym dzieckiem

Planując wakacje z małym dzieckiem, musimy przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy wybrane miejsce jest przyjazne dzieciom. A zatem czy w ośrodku są łóżeczka dla dzieci, przewijaki, wanienki, a w restauracji dostępne specjalne menu i foteliki, czy są windy i podjazdy dla wózków, jak wygląda zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, narożników, szuflad, szafek, drzwi i schodów. Ważne jest też zaplecze socjalne, place i pokoje zabaw, kanały w tv z bajkami, kluby dla dzieci lub zorganizowane programy animacyjne. Natomiast jeśli chodzi o wybór kierunku podróży i związanych z nim atrakcji, to już nasze zadanie.

 

Góry

To przede wszystkim ciekawe i urozmaicone szlaki, których stopień trudności  można dostosować do możliwości zarówno 8-latka, jak i 4-latka. Są też łagodne trasy dla rodziców wędrujących z dzieckiem w nosidle oraz te,odpowiednie dla wózków. Jest tu też wiele atrakcji dla dzieci. W Karpaczu na przykład czekają wyciągi krzesełkowe, park linowy i aquapark, Cyrkland w Miłkowie, Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie, westernowe miasteczko w Ściegnach, Sztolnie Kowary i wiele innych. Podobnie jest w Beskidzie Śląskim, gdzie znajduje się Leśny Park Niespodzianek z różnorodnymi zwierzętami leśnymi, w Ustroniu letni tor saneczkowy, wiele wyciągów krzesełkowych, a fani Adama Małysza mogą wybrać się do Wisły – tam czeka na nich park linowy koło skoczni, baseny, wesołe miasteczko i aquapark.

Gorce to także doskonałe miejsce na wypoczynek z dziećmi, zwłaszcza mającymi problemy z drogami oddechowymi. To tu znajduje się uzdrowisko Rabka Zdrój, a w nim Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland, Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości.

 

 

Wbrew pozorom także Tatry nadają się do wypoczynku z dzieckiem. Poza licznymi szlakami pieszymi jest tam wiele atrakcji, jak choćby kolejka naziemna na Gubałówkę, kolejka linowa na Kasprowy Wierch, wyciągi krzesełkowe, największa w Polsce skocznia narciarska Wielka Krokiew, słynne Krupówki, liczne parki linowe, kąpieliska, aquaparki, baseny termalne, place zabaw i wiele innych.

 

Morze

Trudno jednoznacznie określić, która część wybrzeża jest lepsza, bo jest to kwestia indywidualnych upodobań. Najważniejsze, by plaża była czysta, przestronna, by dzieci mogły się swobodnie i bezpiecznie bawić, a rodzice obserwować swoje pociechy. Ważne też, by nie było zbyt długich kolejek w punktach gastronomicznych lub toaletach, a także głośnych dyskotek.

Wszędzie jest sporo atrakcji, całe wybrzeże usiane jest różnego rodzaju parkami wodnymi, linowymi, wesołymi miasteczkami, placami zabaw, świetlicami, ciekawymi miejscami do zwiedzania jak latarnie morskie czy parki dinozaurów, w wielu miejscowościach organizowane są rejsy wycieczkowe oraz różnego rodzaju imprezy okazjonalne. Rodzice mają jednak swoje ulubione miejsca. Przeglądając rankingi i fora tematyczne najczęściej powtarzające się miejscowości z ośrodkami przyjaznymi dzieciom to:

 

  •  w części zachodniej: Świnoujście, Łukęcin, Międzywodzie, Mrzeżyno, Niechorze;
  •  w części środkowej: Darłówko, Chłopy, Wicie, Ustka, Sarbinowo, Lubiatowo, Rusinowo;
  •  w części wschodniej: Karwia, Sopot, Jastrzębia Góra, Władysławowo, Jastarnia, Ostrowo.

 

 

Lasy i jeziora

Warmia i Mazury utożsamiane są głównie z jeziorami i lasami. Ale to także jeden z bogatszych w atrakcje dla dzieci region Polski. Praktycznie codzienne w czasie urlopu można wybrać się w inne miejsce, organizując dziecku niezwykłe przygody. Jest tu np. Kowbojskie Miasteczko Mrongoville w Mrągowie oraz najsłynniejsza w Polsce bociania wieś Żywkowo, jest też historyczna Ełcka Kolej Wąskotorowa, a także Pola Grunwaldzkie, gdzie co roku w rocznicę bitwy pod Grunwaldem odbywa się największa w Polsce inscenizowana potyczka rycerska. Niesamowitą atrakcją jest także Park Miniatur, Skansen w Olsztynku, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie i Rezerwat Dzikich Żubrów. Jest też niezwykła kraina pradawnego plemienia Galindów wraz z bursztynową komnatą, biesiadami, rejsami statkiem czy inscenizacjami napadu w plemiennych strojach. Co ciekawe, dzieci mogą także pozjeżdżać na sankach w Gołdapi, a w Lidzbarku Warmińskim, Orzyszu, Mrągowie i kilku pobliskich miejscowościach czekają wyciągi narciarskie.

Kaszuby obfitują w bogactwo jezior, lasów, rzek, łąk i pól. To jeden z najatrakcyjniejszych przyrodniczo regionów. Ale piękno przyrody dla małego dziecka to za mało, by cieszyło się z wakacji. Dlatego warto wybrać się do Parku Miniatur w Mirachowie, obejrzeć Dom do góry nogami w Szymbarku, a także zwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie można upiec prawdziwy chleb, łowić ryby w stawie czy przyjrzeć się pracy kowala lub posłuchać bajek. We Wdzydzach natomiast znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny, a we wsi Odry rezerwat „Kręgi Kamienne” – magiczne miejsce, największe i najstarsze tego typu po angielskim Stonehange. W pobliżu Pucka są też Groty Mechowskie, w Blizinach czeka świat Labiryntów, w Tuchlinie Park Edukacyjny Zoo – Egzotyczne Kaszuby, a w Garczynie farma strusi afrykańskich, które na pewno zrobią wrażenie na najmłodszych.

Jest więc w czym wybierać! Życzymy udanych, spokojnych, a jednocześnie niezapomnianych rodzinnych urlopów.

 

Czytaj również: Pozytywne dni w kalendarzu zależą od ciebie5 powodów, dlaczego warto korzystać z usług biura podróżyJak joga poprawia życie seksualne mężczyzn?

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE