Dieta dla aktywnych – poznaj magiczną moc aloesu

Przez tysiące lat większość mieszkańców Palestyny żyła z ziemi. Za czasów Jezusa znaczna część upraw znajdowała się w rękach możnowładców. Typowy dzierżawca z okolic Galilei miał winnicę i małe poletko, na którym uprawiał zboże i często roślinę aloesu. Zdrowotne działanie tej rośliny było już bowiem znane na długo przed Chrystusem.

 

Magiczna moc aloesu

Aloes w starożytności i w czasach późniejszych był używany do leczenia ran, wyrobu farb, balsamowania zwłok oraz głównie jako lek przeczyszczający. Znana z urody królowa Egiptu Kleopatra używała miąższu z liści aloesu, by pielęgnować skórę, a żołnierze Aleksandra Wielkiego przykładali go do ran, by szybciej się goiły. Rzymianie, wykorzystując doświadczenia Egipcjan, nakazywali legionistom mieć w swoim ekwipunku liście… aloesu. Mniej więcej z tego samego okresu pochodzą zapisy o aloesie z chińskiego cesarstwa. W Państwie Środka sok z aloesu należał do najczęściej stosowanych lekarstw.

Arabowie przywozili aloes w formie stężonego soku, zwanego aloną. Wytwarzana ona była z liści aloesu miażdżonych łącznie ze skórą i miała działanie silnie przeczyszczające. Skutek ten powoduje aloina, żółta ciecz znajdująca się w kanalikach skóry liści. Skóra aloesu zawiera również repelenty, substancje odstraszające owady, co było wykorzystywane w Indiach do wytwarzania preparatów przeciw pchłom.

 

“Lekarz w doniczce”

Z przekazów podróżników dowiadujemy się także, że w Afryce Pigmeje używali podczas polowań soku aloesowego w celu neutralizacji zapachu potu. Właściwości lecznicze tej rośliny potwierdzono jednak naukowo dopiero stosunkowo niedawno, bo 65 lat temu. Zrobił to rosyjski okulista i chirurg prof. Władimir Fiłatow. Stwierdził on, że wodne wyciągi z liści aloesu pomagają w niektórych chorobach oczu i pomagają przyjąć się np. przeszczepionej rogówce. Wkrótce odkryto, że roślina ta zawiera związki, które pobudzają do działania cały organizm.

Sokowi tej rośliny można przypisać niezwykłe właściwości. Na całym świecie doceniana jest „magiczna” siła tej pustynnej rośliny. Jak wysoko ceniono właściwości aloesu, świadczy fakt, że gdy Kolumb odkrył tę roślinę w Nowym Świecie, określił ją mianem „lekarza w doniczce”. Punktem zwrotnym było odkrycie faktu, że substancje o niepożądanych działaniach ubocznych (przeczyszczające aloina i emodyna) znajdują się jedynie w skórce liścia. To właśnie dzięki ochronnym właściwościom tam zawartych substancji szkodniki trzymają się z dala od gruboskórnych, spiczastych liści. Cenne składniki zawarte w miąższu są dobrze chronione.

Dzięki temu odkryciu zaczęto szerzej poznawać nieznane dotąd dobroczynne właściwości tej rośliny, dostępne po starannym usunięciu zewnętrznej skórki liścia. W efekcie dziś aloes jest wykorzystywany do produkcji bezcennego 97-procentowego soku.

 

Sok z aloesu to suplement diety przeznaczony dla osób osłabionych, po przebytych chorobach oraz w przypadku przesuszonej skóry. Przyspiesza rekonwalescencję. Odbudowuje organizm po kuracjach antybiotykowych. Wzmacnia układ odpornościowy, dodaje sił i przynosi ulgę w podrażnieniach układu pokarmowego.

Przemysław Walewski
Przemysław Walewski

Maratończyk, dziennikarz prasowy i telewizyjny. Redaktor naczelny Portalu WSZYSTKOOBIEGANIU.PL. Był korespondentem wojennym. Publikuje m.in. w magazynach Runner's World i Tri Tour oraz prowadzi stałą kolumnę w Polska The Times Głos Wielkopolski. Szef Poland Running Academy (P.R.A.), która współpracuje ze szkołami biegowymi w USA i w Etiopii. W 2014 r. wywalczył srebrny medal w górskim maratonie w Etiopii w kategorii biegaczy poza Afryki (generalnie 10. miejsce). Wielokrotny mistrz, wicemistrz i brązowy medalista Polski w półmaratonie w tej kategorii. Mistrz Polski Drużyny Szpiku w Maratonie (2012). Członek Drużyny Szpiku. Przebiegł do tej pory ponad 130 tysięcy kilometrów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE