Łupież – jak z nim walczyć?

kobieta odgarniająca włosy rękoma i widoczny łupież na ramieniu

Łupież, zmora wielu głów. Nie jest nawet klasyfikowany przez lekarzy jako choroba,  a jedynie jako przypadłość. Ale niezależnie od nazewnictwa, wygląda nieestetycznie i chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Definicja mówi o drobnopłatowym złuszczaniu się skóry owłosionej na głowie, w potocznym języku to po prostu sypiące się z głowy białe płatki. Skąd się bierze i jak się go pozbyć najszybciej? I najważniejsze, co zrobić, żeby już nigdy nie wrócił?

 

Co powoduje, że pojawia się łupież?

Czasami łupież powoduje niewłaściwa pielęgnacja włosów. Niedokładne płukanie po umyciu, używanie nadmiernej ilości środków do stylizacji włosów i rzadkie usuwanie pozostałości po nich, to najczęstsze błędy. Z drugiej strony zbyt częste mycie i suszenie włosów również sprzyja tworzeniu się łupieżu. Niektórym osobom szkodzi także przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w środowisku zanieczyszczonym oraz rozpylanie środków zapachowych.

Problemem bywa też ciągłe noszenie nakryć głowy różnego rodzaju. Przepocone włosy nakryte permanentnie czapką czy chustką to idealne środowisko dla grzybów.

Inne powody powstawania brzydkich łusek to zaburzenia hormonalne, wszelkie spadki odporności, niedobory witamin i składników mineralnych, zwłaszcza cynku. Łupież pojawia się często po terapii antybiotykowej oraz po długotrwałym stresie.

 

Łupież niejedno ma oblicze

Trzeba pamiętać, że łupież przyjmuje różne formy i może pojawić się w innych miejscach, nie tylko na głowie. Czasami lubi zagnieździć się tez na brwiach oraz na innych, niekoniecznie owłosionych rejonach ciała. Wtedy należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ kłopotliwa łuska może być objawem łojotokowego zapalenia skóry, egzemy lub łuszczycy.

 

Jeśli chodzi o sam łupież, to występuje w kilku odmianach:

  • Łupież zwykły. Zwykle dotyka ludzi młodych, między 10 a 20 rokiem życia, ponieważ jest związany z wytężoną pracą gruczołów łojowych w okresie dojrzewania. Ogranicza się raczej do owłosionej skóry głowy, w przypadku nasilonego łojotoku może przekształcić się w łupież tłusty.
  • Łupież tłusty i łojotokowy. To złuszczające się drobne płatki i wyraźne zmiany łojotokowe na skórze. Ta odmiana może czasami powodować łysienie.
  • Łupież pstry. To nieco inna forma, która przybiera formę nieregularnych plam w kolorze żółtobrunatnym. Najczęściej pokazuje się na skórze głowy, ale też na plecach, klatce piersiowej i szyi. Łupież pstry wywołują wcześniej wymienione czynnik, ale winne może też być nadmierne opalanie się na słońcu.

 

Najlepiej zapobiegać zamiast leczyć

To prawda, profilaktyka w tym przypadku może zdziałać cuda i wyeliminować łupież z naszego życia raz na zawsze, o ile nie jest on spowodowany skomplikowanymi schorzeniami, dotyczącymi np. tarczycy czy gospodarki hormonalnej.

 

Kilka przykazań:

  • używaj delikatnych kosmetyków myjących,
  • unikaj agresywnych środków do stylizacji fryzur oraz farb do włosów,
  • nie używaj szczotek i grzebieni oraz nakryć głowy należących do innych osób,
  • zapewnij włosom dostęp powietrza, noś czapki tylko wtedy, kiedy jest taka konieczność,
  • dbaj o dobrze zbilansowaną dietę,
  • zasilaj organizm dawkami siarki, cynku oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Jak skutecznie wyleczyć łupież?

Kiedy jednak pojawia się łupież czas na radykalne kroki. Czasami warto udać się do dermatologa, zwłaszcza kiedy pojawiają się zmiany łojotokowe lub kiedy zauważmy jakiekolwiek niepokojące objawy. Natomiast jeśli są to po prostu sypiące się z głowy łuski możemy na początek spróbować samodzielnej walki.

Konieczny będzie zakup łagodnych kosmetyków myjących, najlepiej zawierających cynk, kwas salicylowy oraz ketokonazol. Taki skład działa przeciwgrzybicznie. Warto dokonać zakupu w aptece, nie w markecie. Tam uzyskamy poradę, a dodatkowo szampon z apteki będzie miał większą zawartość potrzebnych substancji. W przypadku łupieżu pstrego należy zaopatrzyć się w mydło z kwasem salicylowym i przez jakiś czas stosować je podczas kąpieli. Jedno jest pewne, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo łupież nie znika od razu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE