Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Poszukiwania wymarzonej pracy to nie lada wyzwanie. Jednak, gdy już przeczytamy setki ogłoszeń, wyślemy dziesiątki CV, to w końcu przychodzi ten decydujący moment- rozmowa kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować? Mamy dla was kilka wskazówek, które pomogą Wam dobrze wypaść na rozmowie o pracę.

 

Jak cię widzą tak cię piszą

Podstawowa zasada – odpowiedni strój. W końcu pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej może zaważyć na tym czy dostaniemy wymarzoną pracę. Jak więc się ubrać? Wszystko zależy od tego na jakie stanowisko aplikujemy. Jeśli chcemy być pracownikiem dużej korporacji, albo kancelarii prawnej to musimy zachować biznesowy dress code. Panie ubierają więc garsonkę a panowie garnitur. Jeśli natomiast stanowisko, na które aplikujemy nie wymaga bardzo oficjalnego stroju, wystarczy, że zdecydujemy się na tak zwany business casual. Dla panów oznacza to eleganckie spodnie i koszulę, a panie mogą zastąpić marynarkę bluzką lub swetrem. Najważniejsze jednak, by nasz strój był schludny i czysty. Warto też zadbać o wygodę. Nie ma nic gorszego niż za ciasne spodnie czy niewygodne buty. Warto byśmy w tym dniu czuli się jak najbardziej komfortowo i nie dostarczali sobie dodatkowego stresu.

 

 

Punktualność

To druga zasada, którą bezwzględnie trzeba stosować. Jeśli spóźnimy się na rozmowę kwalifikacyjną, to najprawdopodobniej nie uda nam się już nic zdziałać. Chyba, że będziemy mieli szczęście i osoba rekrutująca również nie pojawi się punktualnie. Ale lepiej nie ryzykować i po prostu wyjść wcześniej z domu, licząc się z tym, że utkniemy w korku, spóźni się autobus albo będziemy mieli problem z trafieniem pod właściwy adres.

 

Przygotuj się do rozmowy

Wiedza branżowa to podstawa. Ale pamiętajcie też o tym, by zdobyć informacje o firmie, do której idziecie na rozmowę. Zapoznajcie się z jej działaniami, wynikami sprzedaży czy pozycją na rynku. Takie dane mogą być niezwykle pomocne, natomiast ich brak najprawdopodobniej zostanie zauważony przez czujne oko rekrutera. Zapamiętajcie też dokładnie z kim jesteście umówieni i na jakie stanowisko aplikujecie.

 

Optymiści górą

Nie ma wątpliwości, że rozmowa kwalifikacyjna to stresujące przeżycie. Warto jednak zatroszczyć się o to, by podczas spotkania z rekruterem wykazać nieco optymizmu. Przyjazny wyraz twarzy i entuzjazm mogą okazać się naszym największym atutem. Postarajmy się również nieco ukryć nasze zdenerwowanie, kontrolując mowę ciała. Oto kilka zachowań, które zdradzają nasze zdenerwowanie i na które powinniśmy uważać:

  • nerwowa zabawa długopisem- najlepiej po prostu nie brać żadnego do ręki, by nie narażać się na to, że zaczniemy się nim bawić,
  • skrzyżowane ręce- krzyżując ręce komunikujemy zamkniętą postawę, co pokazuje jednoznacznie, że nie czujemy się pewnie i chcemy obronić się przed ewentualnym atakiem,
  • zaciśnięte pięści- pamiętajmy o tym, by nasze dłonie były rozluźnione, co będzie świadczyło o większej otwartości,
  • unikanie kontaktu wzrokowego- nie tylko świadczy o braku pewności, ale może być odczytane jako niegrzeczne.

 

Nie daj się zaskoczyć

Każdy kto ma za sobą co najmniej kilka rozmów kwalifikacyjnych wie, że większość z nich przebiega według jednego scenariusza. A to oznacza, że można się do nich dobrze przygotować. Pierwsza część rozmowy to tak zwana rozgrzewka: my mamy czas, by się uspokoić, a rekruter sprawdza jak radzimy sobie w sytuacji stresowej. Dopiero później rozpoczyna się właściwa rozmowa, podczas której możemy spodziewać się pytań z czterech obszarów tematycznych: naszej osobowości, przebiegu dotychczasowej kariery zawodowej, motywacji do pracy oraz konkretnych kwalifikacji i umiejętności. Jeśli więc chcemy dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, zastanówmy się nad naszymi odpowiedziami już w domu, by podczas rekrutacji nie stresować się brakiem pomysłów.

Małgorzata Stromczyńska
Małgorzata Stromczyńska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas studiów aktywnie działała w studenckim Radiu Meteor. Jednak praca „radiowca” stała się dla niej raczej hobby niż pomysłem na życie. Dzisiaj swój talent dziennikarski wykorzystuje pisząc teksty do biuletynu Fundacji Firmy Rodzinne, gdzie na co dzień pracuje. Czas wolny spędza aktywnie. Poddała się modzie na bieganie, ale i tak woli rowerowe wycieczki po Poznaniu, podczas których odkrywa nieznane dotąd zakątki miasta.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE