Korzyści z noszenia brody

Od dłuższego czasu dominuje moda na noszenie brody wśród mężczyzn. Bycie na topie to nie jedyna zaleta jej posiadania. Broda ma pozytywny wpływ na wygląd, zdrowie oraz sposób, w jaki patrzy na nas płeć piękna – takie są fakty.

 

Trudny start

Aby zapuszczona broda wyglądała odpowiednio należy odczekać około 4 tygodni. To czas trudny dla wielu początkujących, bowiem wzrostowi włosów towarzyszy dyskomfort. Broda, podobnie jak włosy na głowie, nie rośnie równo – tempo wzrastania oraz wygląd zarostu może być bardzo różny. Dlatego ważne jest nieczęste ale regularne przycinanie brody – powoduje to wzmocnienie włosów i zapobiega ich rozdwajaniu. Prócz cięcia, o zarost na brodzie można dbać poprzez czesanie – zapewni to oczyszczenie z zanieczyszczeń i drobinek skóry. Czesanie również wpływa na szybkość wzrostu brody i jej objętość. Warto także pamiętać o pielęgnowaniu poprzez regularne mycie. Zachętą mogą być również coraz częściej powstające w Polsce salony do pielęgnacji brody – barber shop. Portal beardshop.pl poleca dwadzieścia cztery tego typu salony w całej Polsce, głównie w Warszawie oraz we Wrocławiu. Jednak u niektórych występuje naturalny problem z zarostem. Jest on niewielki lub nierównomierny, co spowodowane jest niewystarczającą ilością testosteronu w organizmie. Jeśli dotyczy cię ten problem, koniecznie umów się na wizytę do endokrynologa – na badania poziomu testosteronu.

 

Broda się podoba

Zanika już dość stereotypowe skojarzenie, ze osoba nosząca brodę nie dba o siebie czy też jest niechlujna. Jeszcze całkiem niedawno większość mężczyzn goliła się na gładko lub nosiła dłuższy, zadbany zarost. Dziś noszenie brody jest powszechnie akceptowane, a ze strony kobiet uznawane za seksowne i dodające męskości. Na przestrzeni wieków zarost u mężczyzny, zarówno społecznie jak i kulturowo, był różnie postrzegany. Jednak, z perspektywy ewolucyjnej, nieustannie kojarzony jest przez płeć piękną z męstwem.            

Od zarania dziejów bowiem mężczyźni nosili brodę, podobnie jak zapewniali kobietom bezpieczeństwo spędzając czas na polowaniach i ochronie ogniska domowego. Aktualnie jesteśmy świadkami powrotu do dziedzictwa naszych dziejów i ewolucyjnych teorii pociągu seksualnego między kobietą, a mężczyzną. Otóż kobiety potrafią, mniej lub bardziej świadomie, poznać wybranka swojego serca po jego twarzy. To na niej wypisany jest poziom testosteronu w organizmie. I tak, jeśli łuki brwiowe mężczyzny są zaznaczone wyraźnie w linii prostej, jeśli ma wysoko osadzone kości policzkowe, a szczęka wysunięta jest do przodu – to mężczyzna o wysokim poziomie testosteronu. Zarost odgrywa w tym opisie równie kluczową rolę – im więcej go na twarzy, tym atrakcyjniejszy jest mężczyzna. Co dokładnie oznacza atrakcyjniejszy? Taki, który wyłamuje się z zasad powszechnej elegancji, nie przejmuje się panującymi konwensami, jest niezależny, a nawet arogancki poprzez swoje nonszalanckie podejście do czynności golenia. Potwierdza to też aktualny trend, bowiem w przeprowadzonych badaniach w 2013 roku przez „Evolution & Human Behavior” kobiety wskazały, że najseksowniejszym mężczyzną jest ten z około 10 – dniowym zarostem. Posługując się ewolucyjnymi teoriami psychologicznymi można też pokusić się stwierdzenie, że mężczyzna z zarostem czy brodą jest według płci pięknej znacznie lepszym partnerem nie tylko w łóżku – jest w stanie zdecydowanie lepiej zadbać o dom i rodzinę, podobnie jak jego brodaci przodkowi`e.

 

Noszenie brody jest zdrowe

Broda w każdej porze roku chroni nas także przed chorobami. Latem stanowi ona naturalną tarczę obronną przed nadmierną ilością promieni słonecznych zawierających szkodliwe UV. Naukowcy potwierdzają, że gęsty zarost u mężczyzn blokuje nawet do 95% szkodliwych promieni. Noszenie brody spowalnia także proces starzenia poprzez ochronę skóry przed słońcem. Jednak lato to nie jedyna pora roku, w której broda odgrywa pozytywną rolę dla naszego organizmu. Dłuższy i gęstszy zarost chroni nas przed zimowym chłodem, a co za tym idzie – jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na przeziębienia niż mężczyźni, którzy nie zdecydowali się na swój naturalny szal. Zarost na twarzy pomaga również alergikom – stanowi naturalny filtr, podobnie jak owłosienie w nosie zatrzymuje pyłki czy kurz. Oprócz zalet zdrowotnych broda może stanowić naszą stylową wizytówkę. Zalecana jest w szczególności osobom, które mają wygląd nastolatka mimo, że ich metryka wskazuje dojrzalszy wiek. To doskonały sposób na dodanie sobie lat. Ponadto zapuszczając brodę możemy ukryć przeróżne niedoskonałości skórne.

 

Broda to wyzwanie pod względem codziennego utrzymania jej w estetyce, ale i wytrwałości w dążeniu do jej zapuszczenia. Jak widać powyżej proces zapuszczania brody, a później jej pielęgnacja jest wymagająca ale czy nie warto dla zdrowia, lepszego wyglądu i samopoczucia lub dla wybranki swojego serca? Każdy musi sobie sam na to pytanie odpowiedzieć. No koniec ciekawostka, najdłuższa broda na świecie należy w tej chwili do Sarwan Singh z Surrey hrabstwa w południowo-wschodniej Anglii – jego broda ma długości 236 cm.

Michał Juskowiak
Michał Juskowiak

Student Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, na kierunku Zarządzanie Państwem. Menager drużyny sportowej i założyciel fundacji Brave Beavers. "Sukces w dziedzinie zarządzania, z pewnością zawdzięczam mojej przesadnej dokładności i perfekcyjności. Wszystko muszę zawsze mieć dopięte na ostatni guzik.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE