5 sposobów na wykorzystanie starego swetra

Niemal w każdej szafie można znaleźć stare swetry, których od dawna nikt nie nosi. Można spróbować je przerobić, ale jeśli są zniszczone, niestety prawdopodobnie się to nie uda. Wówczas warto wykorzystać je jako materiały do dekoracji wnętrza.

 

1. Ozdobna poszewka na poduszkę

Wystarczy obciąć sweter pod pachami, włożyć do środka poduszkę i zszyć. Tak wykonana poszwa idealnie ozdobi kanapę lub taras, a dodatkowo będzie ciepła i miła w dotyku. Z jednej strony można wszyć guziki lub zamek, jeśli chcemy, żeby w każdej chwili można było wyjąć lub wymienić poduszkę.

 

2. Pokrowce na kubki

Pokrowce na kubki sprawią, że herbata lub kawa będzie wolniej stygła, a naczynia nabiorą wyjątkowego wyglądu. Wystarczy obciąć kawałek rękawa odrobinę większy od wysokości kubka, obszyć brzegi, żeby się nie pruły, wyciąć otwór na ucho i włożyć pokrowiec. Nasz kubek będzie wyjątkowy i będziemy go mogli wziąć w dłonie bez przejmowania się tym, że jest za gorący i możemy się poparzyć.

3. Pudełko

Kawałkami starego swetra możemy też okleić pudełko. W zależności od jego rozmiarów będzie nam potrzebny albo mały sweterek dziecięcy, albo duży sweter. Materiał musi być odrobinę większy niż ściany pudełka, żeby można go było dobrze przykleić, gdyż wystające końcówki materiału przyklejamy we wnętrzu oklejanego pojemnika. Sweter dobrze przymocuje do kartonu klej wikol.

 

4. Dywanik z wełny

Stary wełniany sweter najlepiej wykonany z grubej, naturalnej wełny idealnie posłuży za tworzywo do wykonania dywanika. Sweter trzeba najpierw spruć, a wełnę zwiniętą w motki wyprać. Można też postąpić odwrotnie i najpierw wyprać sweter, a potem go spruć, ale wówczas wełna będzie odrobinę pokarbowana. Następnie na grubych drutach robimy najpierw próbę, czyli nabieramy 15-20 oczek i sprawdzamy, ile centymetrów szerokości dywanika uzyskamy z tej liczby oczek. Kiedy już wiemy, jak szeroki dywanik chcemy wykonać, zaczynamy tworzenie. Dywanik będzie gruby, ciepły, miły w dotyku i długo zachowa swoją formę.

 

5. Ozdoby z materiału

Jeśli lubimy robótki ręczne i mamy do nich odrobinę predyspozycji, a przy tym dużo zapału, możemy wykonać ozdoby z materiału. Na papierze rysujemy dowolny kształt i go wycinamy – posłuży za formę naszej ozdoby. Następnie przykładamy formę do tkaniny i wycinamy poszczególne elementy. Zszywamy tkaninę i wypychamy ozdobę wypełniaczem albo kawałkami tego samego materiału. Możemy dodatkowo naszyć fragmenty innych tkanin lub guziki.

W naszym domu jest wiele przedmiotów, które można przerobić i ponownie wykorzystać. Wystarczy jedynie odrobina cierpliwości i chęć do działania, a sweter, który już dawno spisałyśmy na straty, zmieni się w poduszkę lub ozdobę dziecięcego pokoju.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE