10 miejsc w Polsce idealnych na rower

Macie czasem nieskrępowaną ochotę wsiąść na rower i wyruszyć w podróż? A może chcecie przy okazji zwiedzić piękne zakątki Polski? Dobrze się składa. Poniżej prezentujemy najciekawsze miejsca na wycieczki rowerowe w naszym pięknym kraju. Turystyka rowerowa z roku na rok jest coraz popularniejsza. Poruszanie się rowerem ma bowiem wiele plusów. Po pierwsze dbamy o nasze zdrowie i naszą kondycję. Po drugie odwiedzamy wiele miejsc, do których nie zawsze dojechalibyśmy samochodem oraz nie doszlibyśmy w sposób tradycyjny. Sprawdźmy więc, w jakich regionach Polski najlepiej wybrać się na wycieczkę na dwóch kółkach. Proponujemy Wam trasy bogate w malownicze krajobrazy, prowadzące przez lasy, pola, szosy, a także i te z morderczymi podjazdami – każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno rowerzysta – amator jak i wyczynowiec.

 

Pomorze

Perspektywa wskoczenia do morza po kilkugodzinnej wyprawie rowerowej jest bardzo zachęcająca, pewnie dlatego rowerzystów nad Bałtykiem przybywa. Przy pomocy dwukołowego pojazdu możemy zwiedzić wiele miast, portów, a także dojechać do latarni morskich i wielu innych, ciekawych miejsc, do których trudno dostać się pozostałym turystom (przykładem są chociażby wydmy w okolicach Łeby). Trasa rowerowa wzdłuż polskiego wybrzeża ma długość około 600 km i wiedzie od Świnoujścia, przez Hel, Trójmiasto, Krynicę Morską, aż do Gronowa (województwo warmińsko-mazurskie). Jeśli wycieczka rowerowa nie ma być jednak głównym punktem urlopu, lecz ma go tylko uprzyjemnić, warto wybrać kilkunasto- lub kilkudziesięciokilometrowy odcinek tej trasy. Warto zdecydować się na przykład na fragment szlaku od Łeby do Rozewia, który liczy 63 kilometry. Trasa w części pokrywa się ze Szlakiem Latarni Morskich (jadąc nią można zobaczyć aż trzy z nich). Jeśli natomiast wręcz przeciwnie – szykujecie się na jeszcze większą wyprawę – warto przestudiować międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku R-10 (Nadmorski Szlak Hanzeatycki). Trasa znajduje się na terenie 9 państw oraz liczy około 8 tysięcy km długości. Więcej o szlaku dowiecie się ze strony http://eurovelo10.pl/r10.

 

Fot. www.80rowerow.pl

 

Bory Tucholskie

Przenieśmy się teraz nieco bardziej na południe, gdzie znajdują się niezwykle klimatyczne Bory Tucholskie. Region ten jest bogaty pod względem przyrodniczym i kulturowym. Idealnie nadaje się więc dla miłośników przyrody oraz zabytków. Słynie również z pięknych jezior, w których kąpiel uprzyjemni każdą rowerową wycieczkę. Bory Tucholskie to idealne miejsce dla rowerzystów również ze względu na funkcjonowanie nowatorskiej sieci ścieżek i szlaków rowerowych o nazwie „Kaszubska Marszruta”. Projekt został zrealizowany w ostatnich latach. Część szlaków (około 61 km) została specjalnie na ten cel wybudowana. W wyniku realizacji projektu powstały 4 szlaki rowerowe o długości od ponad 32 do 66 kilometrów. Ponadto dla rowerowych wyjadaczy ciekawa może okazać się również trasa z Bydgoszczy do Gdańska. Więcej informacji na temat ścieżek rowerowych w tym regionie znajdziesz tutaj.

 

Fot. Tomasz Ordza

Polska Wschodnia

Polska Wschodnia jest wyjątkowo korzystnym regionem dla rowerzystów. Przede wszystkim przez występujące tam trasy rowerowe, a także przez dziki i tajemniczy charakter tego regionu. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo obejmuje 2000 km specjalnie wytyczonej trasy. Znajduje się na terenie pięciu województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie). Przygodę na szlaku można rozpocząć w dowolnym punkcie. Podobnie jest z kierunkiem jazdy – możesz jechać z północy na południe, bądź zdecydować się na odwrotną kolejność. Szlak ten jest najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce. Przebiega głównie po asfaltowych drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu pojazdów, a duża jego część, bo niemal 580 km, wiedzie wśród pięknych terenów leśnych. Więcej informacji na www.greenvelo.pl/.

 

Warmia i Mazury

Kolejnym idealnym miejscem na wycieczki rowerowe jest Pojezierze Warmińsko-Mazurskie. Ten region wyróżnia się zmiennością krajobrazu – trasy wiodą przez lasy, doliny, wokół jezior oraz na otwartych przestrzeniach pól upranych. Rowerzyści zmagają się tutaj z licznymi podjazdami i zjazdami, które uatrakcyjniają podróż. Na Mazurach można znaleźć również bez problemu spokojne trasy na wyprawy rowerowe z małymi dziećmi. Na dłuższą wyprawę rowerzyści polecają trasę z Olsztyna przez Kętrzyn do Giżycka, bądź z Olsztyna przez Mikołajki, Pisz aż do Ełku. Po drodze znajduje się mnóstwo zabytków i wartych zobaczenia miejsc, na przykład most obrotowy w Giżycku. Popularny jest również krótszy szlak w Dolinie Rospudy. Więcej szlaków rowerowych na Mazurach można znaleźć na stronie www.mazury.info.pl/.

 

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to kolejny piękny region dla rowerzystów. Choć przebiega tędy wspomniany wcześniej Szlak Rowerowy Green Velo, warto jednak poświęcić temu regionowi osobny akapit. Szczególnie polecamy wycieczki w Dolinie Biebrzy. Ten największy park narodowy w Polsce oraz jeden z największych w Europie posiada 70 kilometrów pięknych tras rowerowych. Przy okazji aktywnego wypoczynku można tutaj obcować z naturą. Biebrzański Park Narodowy to bowiem prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Zamieszkuje w nim niemal 300 gatunków ptaków, ponadto można spotkać tutaj łosia, wilka, bobra czy wydrę.  Nie lada atrakcją są również Bagna Biebrzańskie – największy zespół torfowisk i mokradeł w Polsce. Więcej informacji na temat tras rowerowych na Suwalszczyźnie znajdziecie na www.biebrza.org.pl/.

Mapa pochodzi ze strony www.biebrza.org.pl/

 

Roztocze

Kolejnym rajem dla rowerzystów (i nie tylko) jest Roztocze z pięknym Roztoczańskim Parkiem Narodowym oraz ze Zwierzyńcem. Te okolice urzekają pięknem i spokojem. Choć podjazdów tu nie brakuje, to trasy w tym regionie są stosunkowo łagodne i nadają się dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze, niezależnie od stopnia zaawansowania. Ciekawą trasą może okazać się ta od Zwierzyńca przez Górecko Kościelne, Józefów, Harmenię do miejscowości Susiec. Jej długość to około 55,5 kilometra, a rowerzyści oceniają jej poziom trudności jako łatwy. Główną trasą rowerową regionu jest jednak Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który prowadzi przez najciekawsze miejsca Roztocza w Polsce i na Ukrainie. Trasa jest podzielona na trzy podstawowe odcinki: Kraśnik – Zwierzyniec, Zwierzyniec – Hrebenne oraz Hrebenne – Lwów. Więcej szlaków rowerowych w tym regionie znajdziesz na www.roztoczewita.pl/.

 

Fot. www.80rowerow.pl

 

Jura Krakowsko-Częstochowska

Zapierające dech w piersiach widoki, skałki po których można szaleć (nie tylko na rowerach) oraz duża liczba zabytków – to wszystko sprawia, że pasjonaci dwóch kółek idealnie odnajdą się również w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Różnorodność tras rowerowych powoduje, że coś dla siebie znajdą tu zarówno wyczynowcy jak i rodziny z dziećmi. Rodziny mogą zdecydować się na 24-kilometrową, okrężną trasę z Pilicy do Pilicy. Po drodze można zwiedzić między innymi Zamek Ogrodzieniec. Dla pasjonatów dłuższych podróży odpowiednia może być trasa z Częstochowy przez Ojcowski Park Narodowy aż do Krakowa.

 

Bieszczady

Bieszczady to niezwykle piękny region Polski, o czym nikogo, kto miał okazję je zobaczyć, przekonywać nie trzeba. Idealnym pomysłem na aktywny wypoczynek w tej atrakcyjnej i spokojnej okolicy jest zwiedzanie jej na dwóch kółkach. Siatka tras rowerowych w Bieszczadach jest bowiem bardzo gęsta i zróżnicowana. Ciekawą propozycją jest chociażby transgraniczna trasa rowerowa Komańcza-Medzilaborce. Jej długość wynosi 160 km, z czego 60 km leży po stronie słowackiej. Szlak biegnie drogą asfaltową. Po drodze można zwiedzić kapliczki oraz cerkwie. Na wycieczkę rowerową można wybrać się również między innymi do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jeśli zdecydujecie się na wyjazd w Bieszczady, zajrzyjcie na tę stronę internetową, znajdziecie na niej więcej tras.

 

Beskid Śląski

Beskid Śląski to natomiast idealne miejsce do kolarstwa górskiego. Popularnym szlakiem dla sportowców jest wjazd na najwyższy szczyt – Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Trasa prowadzi przez Malinową Skałę i jest obfita w niesamowite widoki. Ma długość około 17 kilometrów i 614 metrów przewyższenia. Ciekawa trasa prowadzi również z Wisły pod Wielki Stożek. Ma około 23 kilometry długości oraz ponad 640 metrów przewyższenia. Więcej inspiracji i tras rowerowych znajdziecie między innymi tutaj.

 

Beskid Niski

Beskid Niski to pasmo górskie w Karpatach, znajdujące się na terenie dwóch państw: Polski i Słowacji. Tereny Beskidu Niskiego oraz okoliczne regiony obfitują w idealne szlaki rowerowe. Często wybieraną tutaj trasą rowerową jest Karpacki Szlak Rowerowy, prowadzący przez 35 gmin województwa małopolskiego. Łączna długość tego szlaku to prawie 800 kilometrów. Szlak główny wiedzie od Leluchowa przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Stary i Nowy Sącz, Biskupice oraz Wieliczkę do Krakowa. Innymi popularnymi szlakami w tym regionie są: Sądecki, Wielokulturowy, Winny, Transgraniczny, Pogórzański oraz Szlak Historycznym Traktem Królewskim. Więcej informacji na temat szlaków w tym regionie i nie tylko znajdziecie na stronie: www.rowerempogorach.pl.

 

Czytaj również: Fitness w domu vs. fitness w klubieZumba fitness – już passé czy wciąż na topie?Step aerobik – sposób na piękne nogi i jędrne pośladki.

Natalia Tomaszewska
Natalia Tomaszewska

Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarskie doświadczenie zdobywała przede wszystkim w studenckiej stacji radiowej „Meteor”, a także w radio „Planeta FM”. Ponadto publikowała swoje artykuły na łamach kilku gazet studenckich. Odbyła staż w biurze prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Swój czas wolny spędza aktywnie. Preferuje wycieczki rowerowe, górskie wyprawy oraz długie spacery.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE