
Oczywiście, jako instruktor aerobiku, będę Was gorąco zachęcać do tego, aby na takie zajęcia się wybrać. Uwaga! Panowie, te zajęcia także są dla Was. Korzystacie z większego obciążenia, a nawet jeśli bierzecie tylko hantle 1 kg, tak jak w przypadku kobiet, to przynajmniej u mnie na zajęciach dostajecie wycisk. Kto był, ten potwierdzi. Aerobik jest często traktowany przez mężczyzn jako sport chodzony i odpoczynek, jednak ma on naprawdę wiele zalet. Nie są to tylko efekty wizualne, ale również zdrowotne. Mam nadzieję, że tym artykułem zachęcę Was do spróbowania swoich sił właśnie na takim treningu.
1. Poprawa kondycji
Należy pamiętać, że to zbiór różnych ćwiczeń, o różnym zaawansowaniu i intensywności. Zajęcia cardio czy tae-bo zdecydowanie poprawiają kondycję oraz zwiększają naszą wytrzymałość.
2. Zwiększenie wydolności organizmu
Podobnie do poprzedniego punktu, jednakże tak naprawdę wszystkie treningi aerobowe znacznie poprawiają wydolność, ponieważ aerobik to z greckiego „powietrze dla życia”. Są to treningi, które znacznie zwiększają ilość tlenu w organizmie, a to przyczynia się do wydolności.
3. Wzrost wydolności mięśniowej
Treningi takie jak body-shape czy TBC mimo małych obciążeń angażują dużo partii mięśni do pracy. Przez to następuje ich wzmocnienie, co nie zawsze łączy się z widocznym rozrostem tkanki mięśniowej.
4. Utrata tkanki tłuszczowej na rzecz zwiększenia masy mięśniowej w organizmie
Ze względu na ułożenie treningu oraz jego zasady, każdy instruktor zadba o to, aby Wasz organizm w jak największym stopniu intensywnie spalał tkankę tłuszczową i zastępował ją mięśniami, dzięki czemu osiągamy efekt pięknej, wymodelowanej i sportowej sylwetki.
5. Wzmocnienie mięśni pleców i brzucha
To bardzo ważna kwestia, ponieważ mięśnie te stabilizują nasz kręgosłup oraz pomagają nam w zachowaniu odpowiedniej pozycji ciała. Bóle kręgosłupa są dużo rzadziej spotykane, a sylwetka ma piękniejszą postawę.
6. Odprężenie oraz wytwarzanie endorfin
Naprawdę czuć to już przy pierwszych zajęciach. Treningi aerobowe zresztą tak jak każdy dość intensywny i urozmaicony trening, powodują wytworzenie się w organizmie hormonów szczęścia, czyli endorfin. Nawet jeśli przyjdziemy zdenerwowani bądź przytłoczeni problemami, to kończąc trening czujemy się jakby wewnętrznie oczyszczeni i humor automatycznie nam się poprawi.
7. Przyśpieszenie przemiany materii
Jeśli chcemy troszkę zrzucić lub po prostu utrzymywać stałą wagę, to dobra przemiana materii zdecydowanie nam się przyda.
8. Zmniejszenie ryzyka chorób: cukrzycy, osteoporozy, raka jelita grubego
Oczywiście, działa tutaj zasada „sport to zdrowie”, a fakt zmniejszenia ryzyka jest udowodniony przez badania.
9. Utrzymacie całego organizmu w dobrej i zdrowej kondycji
Dzięki zajęciom aerobowym utrzymujemy dłużej młodość organizmu. O ile mówi się, że ma się tyle lat, na ile się człowiek czuje, to dzięki tego typu ćwiczeniom organizm nie tyle czuje się, co jest młodszy. Jego kondycja może wskazywać na wiek dużo młodszy, niż jest w rzeczywistości i da się to także zbadać.
10. Poprawa stabilności kostno-stawowej
Dzięki treningom z niewielkim obciążeniem znacznie wzmacniamy kości i stawy, przez co jesteśmy mniej narażeni na kontuzje.