6 największych korzyści z medytacji

Nasz umysł kontroluje nasze życie – myśli, działania, emocje. Jest to najbardziej aktywna część naszego ciała, pracuje nawet wtedy gdy śpimy, kształtując obrazy w postaci snów. Cały czas się zmienia i póki żyje, nigdy się nie zatrzymuje. Odpowiada za wysyłanie i odbieranie informacji oraz zapisywanie ich w postaci wspomnień.

Medytacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie funkcji naszego umysłu. Oto sześć korzyści, jakie metoda ta wnosi do naszego życia.

 

Zarządzanie stresem

Medytacja uspokaja umysł i spowalnia procesy myślowe. Nawet pięć minut krótkiej medytacji sprawia, że poczujesz się rześko. Podczas medytacji skupiasz się na jednej rzeczy w swoim ciele lub na jakimś przedmiocie. Pomaga to odwrócić uwagę od przyczyny stresu. Ludzie, którzy praktykują medytację, są bardziej odporni na stres, niepokój i inne problemy psychiczne.

 

Rozwój cierpliwości

Codzienna medytacja pomaga się wyciszyć i uspokoić, co z kolei wpływa na nasze usposobienie, które staje się bardziej pozytywne. Dzięki temu zachowujemy większy spokój i zwiększa się nasza tolerancja w trudnych i skomplikowanych sytuacjach, jesteśmy w stanie lepiej i dłużej coś wytłumaczyć lub na coś czekać.

 

Lepsza koncentracja

Na początku umysł będzie się opierał, próbował błądzić, podsuwał różne myśli. To naturalne. Jednak dzięki regularnej praktyce medytacji nauczysz się umiejętności koncentrowania się. Koncentracja jest stanem umysłu, w którym można skupić się na jednej rzeczy z pełną uwagą. Medytacja pozwala zebrać naszą energię na jednym punkcie, a w efekcie lepiej skupić się na zadaniu.

 

Samoświadomość

Medytacja pozwala odkryć samego siebie. To proces, dzięki któremu możemy obserwować swoje myśli, przekonania, odczucia i emocje oraz znaleźć wewnętrzną tożsamość. W dzisiejszym chaotycznym świecie często pomijamy i nie dostrzegamy samych siebie oraz nie potrafimy określić własnych potrzeb. Biegniemy przez życie za pieniędzmi, karierą, sławą oraz poświęcamy się dla rodziny i przyjaciół. Medytacja natomiast pozwala się zatrzymać na chwilę w tym pędzie i pobyć z samym sobą. Praktyka ta prowadzi do zwiększenia świadomości nie tylko stanu naszego umysłu i uczuć ale pozwala ocenić nasz rzeczywisty poziom zadowolenia z życia.

 

Spowolnienie procesu starzenia

W obecnych czasach ludzie starzeją się dość szybko. Niewłaściwy tryb życia, stres czy niezdrowe jedzenie to tylko niektóre z powodów. Medytacja jest sposobem na zdrowe życie. Pomaga redukować stres, poprawia nasze zdolności umysłowe i wnosi radość w nasze życie. Ludzie, którzy regularnie medytują mają lepsze samopoczucie, zdrowszą skórę i wyglądają młodziej.

 

Eliminacja negatywnych emocji

Medytacja polega na współpracy między umysłem a ciałem. Uczymy się pewnego rodzaju synchronizacji tych nieodłącznych elementów nas samych. Energia pochodząca z ciała oraz pojawiająca się podczas czynności medytacji dociera do naszego mózgu i korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu jako całości. Uwalnia nas to od negatywnych emocji, obaw i niepokoju, wnosi wewnętrzny spokój, a przede wszystkim odpowiedzialna jest za świadomość własnego ciała i pozytywną samoocenę.

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE