W czasie deszczu dzieci się nudzą – pomysły na ciekawe zabawy

dziecko bawiące się zabawkami

W czasie deszczu dzieci się nudzą-pomysły na ciekawe zabawy
Kiedy na dworze jest zimno lub pada deszcz i nasze dzieciaki muszą siedzieć w domu, pojawia się nuda i marudzenie. Najgorsza sytuacja jest w dni wolne od zajęć w szkole czy przedszkolu, wtedy pochmurny dzień ciągnie się wręcz niemiłosiernie.

 

A kiedy milusińscy zaczynają się nudzić, w trybie domyślnym pojawia się pomysł na wielogodzinne siedzenie przed telewizorem albo komputerem. Wiadomo, nie możemy im całkowicie zabronić przebywania w wirtualnym świecie ani oglądania bajek, ale też nie powinny spędzać w ten sposób zbyt dużo czasu. To szkodliwe dla zdrowia, a do tego mało rozwijające. Trzeba zaproponować im coś lepszego.

Najlepszym sposobem na przełamanie nudy jest pomysł na zabawę, ale taki, który dziecko zainteresuje i zainspiruje. Nie wystarczy dać kartkę i kredki, albo rozłożyć grę planszową, tu potrzebne są specjalne zajęcia, które zapewnią rozrywkę na wiele godzin.
 

Kilka pomysłów na ciekawe zabawy:

Baza, namiot. Z prześcieradeł i koców budujemy dzieciom namiot na środku pokoju. Inna odmiana to wielki karton z wyciętymi oknami i wspólnie pomalowany. Można kupić również takie gotowe domki, ale improwizacja budzi większe zainteresowanie i daje większą frajdę. Taka zamknięta, nowa przestrzeń jest dla dzieciaków niezwykle inspirująca. Bawią się tam w dom albo udają, że znajdują się tajemnej bazie, na posterunku, w samolocie, statku kosmicznym itd. Z takiej kryjówki dzieciaki często nie wychodzą przez cały dzień, a zabawa spontanicznie toczy się sama.

Prace twórcze. Jeśli dziecko zdradza zdolności i chęci do tworzenia nowych rzeczy, można je wciągnąć w prace artystyczne. Ważne, aby było to coś nowego fascynującego. Dziecko może oczywiście rysować albo kolorować, ale zdecydowanie bardziej będzie zainteresowane złożonymi czynnościami. Może to być rzeźbienie, własnoręczne stworzenie książeczki lub albumu, uszycie ubranek dla lalek, zbudowanie karmnika dla ptaków czy zrobienie biżuterii. Oczywiście takie zabawy powinny być dostosowane do wieku i możliwości manualnych dziecka.

mama czytająca dziecku książkę

Dziecięcy teatr. Kiedy przekonamy dzieci, że mamy ochotę na ciekawy spektakl, możemy pobudzić ich wyobraźnię, zachęcić do działania i zapewnić zajęcie na cały dzień. Będą mogły stworzyć kukiełki lub pacynki albo stroje dla aktorów. Nauczą się na pamięć znanej bajki albo wymyślą swoją opowieść. To bardzo kreatywna i zajmująca zabawa, która przynosi sporo radości, zwłaszcza po otrzymaniu braw. Sami możemy włączyć się do przygotowań, kiedy dzieciaki będą potrzebowały pomocy technicznej, a na koniec przygotować poczęstunek dla małych aktorów.

Zajęcia dla ruchliwych. Co zrobić z dzieckiem, które jest ruchliwe, a w pochmurny dzień nie może biegać po podwórku czy jeździć na rolkach lub rowerze? Możemy znaleźć mu zajęcie, które go bardzo zaabsorbuje, ale po jakimś czasie i tak pojawi się nadmiar energii. Dla takich dzieciaków konieczne są zajęcia ruchowe. W domu również można się poruszać. Wykorzystać można nowoczesne gry zręcznościowe czy wirtualne kontrolery ruchu albo filmy instruktażowe z ćwiczeniami aerobowymi i wciągnąć dziecko we wspólne ćwiczenia. Jeśli bawi się razem kilkoro dzieci, możemy urządzić turniej tańca albo mały tor przeszkód. Ciekawe może też okazać się naśladowanie ruchów i odgłosów zwierząt czy zawody w trafianiu do celu. Ważne, aby wprowadzić do zabawy element rywalizacji, a potem nagrodzić wysiłki małych sportowców.

Odrobina nauki. Pochmurny dzień to również okazja, aby przemycić w zabawie trochę nauki. Do tego potrzebne będą mądre, ale też ciekawe łamigłówki, gry czy pomoce dydaktyczne. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą być nudne, tu musi się coś dziać. Dobrze sprawdzają się eksperymenty fizyczne i chemiczne, wszelkie zestawy mechaniczne, pomoce ułatwiające poznawanie świata zwierząt, obserwacje przez mikroskop czy lunetę itd. Podczas takich zabaw dydaktycznych można przymknąć oko na siedzenie przed komputerem czy telewizorem, ważne jednak, aby wybierać dziecku same wartościowe gry i filmy.

 

Kiedy dzieci nudzą się w deszczowy dzień, a my wymyślamy im ciekawe zajęcia to tworzy się dogodna okazja do przebywania razem i budowania więzi. Czasami nawet nie trzeba podpowiadać specjalnych zabaw, tylko wciągnąć dziecko w swoje prace. Z całkiem małymi dziećmi jeszcze nie, ale już z przedszkolakami można razem gotować lub porządkować rzeczy. Przy odpowiednim podejściu do sprawy będzie to jednocześnie zabawa i nauka.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE