Tarczyca – co warto o niej wiedzieć?

kobieta chwytająca się swoją szyję

Choroby tarczycy z roku na rok przybierają na sile, można zaryzykować nawet stwierdzenie, że to już specyficzna epidemia. Najczęściej występujący problem to niedoczynność, a szczególnie jej forma wywoływana przez zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, czyli znane już prawie wszystkim Hashimoto. Choroba ta dotyka przeważnie kobiety, chociaż i panów dopada coraz częściej. Szacuje się, że dręczy obecnie nawet co trzecią kobietę na świecie. Inne odmiany chorób tarczycy, np. nadczynność, występują nieco rzadziej, ale są niemniej groźne dla zdrowia i uciążliwe dla codziennego funkcjonowania.

Źle funkcjonująca tarczyca jest w stanie zakłócić funkcjonowanie całego organizmu i to w znacznym stopniu. Hormony, jakie wydziela mają wpływ na metabolizm, pracę serca, ciśnienie krwi itd. U kobiet są też kluczowe w kwestii cyklu menstruacyjnego, a niezależnie od płci mogą powodować stany depresyjne, apatię i nerwowość. To tak naprawdę niepełna lista dolegliwości powiązanych, bo tarczyca ma wpływ na każdy organ wewnętrzny i tkankę w organizmie. Kiedy więc pojawiają się niejednorodne, psychosomatyczne problemy zdrowotne, najczęściej pada podejrzenie na dysfunkcję właśnie tego gruczołu.
 

Zwykle, po serii badań, kiedy endokrynolog stwierdza którąś z odmian schorzenia tarczycy, pacjentka otrzymuje receptę na określoną dawkę hormonów. Problem w tym, że organizm różnie na nie reaguje, a i sama tarczyca nie zawsze zaczyna pracować prawidłowo. Potem jest jeszcze gorzej, bo owe hormony nie leczą w żaden sposób tarczycy, a jedynie wspierają ją w bieżącym, prawidłowym działaniu. Zachodzi więc podejrzenie, że w większości przypadków syntetyczne hormony tarczycy stają się lekiem dożywotnim.

A jednak jest inna alternatywa…

 

Okazuje się jednak, że nie musi tak być. Na stan swojej tarczycy można mieć wpływ za pomocą diety, zmiany pewnych nawyków i wprowadzeniu znanych od lat technik terapeutycznych, co udowodnili autorzy książki „Zdrowa tarczyca”. Karolina i Maciej Szaciłło postanowili podzielić się swoimi doświadczeniami oraz wiedzą, aby poradzić osobom z chorą tarczycą, jak odzyskać równowagę hormonalną bez tabletek. Są propagatorami holistycznego podejścia do leczenia chorób, w tym także tarczycy, dlatego też proponują czytelnikom połączenie dietetyki w nowoczesnej odsłonie z wielowiekową tradycją ajurwedy. To system medycyny indyjskiej opracowany w starożytności, najstarszy ze znanych ludzkości.

książka o temat tarczycy

Być może to połączenie sprawia wrażenie skomplikowanego, jednakże autorzy książki „Zdrowa tarczyca” dołożyli wszelkich starań, aby posiadaną wiedzę przekazać w sposób przystępny dla każdego oraz przełożyć ją wprost na praktykę. Dzięki temu czytelnicy mogą bez problemu wdrożyć nowe rozwiązania w życie.

 

Lektura pozwala czytelnikowi na początek poznać wroga i zrozumieć mechanizmy jakie uruchamiają choroby tarczycy. To cenna wiedza, bo dzięki niej dowiadujemy się jak zapobiegać dysfunkcjom oraz wygaszać problemy z pracą tego gruczołu już na początkowym etapie. Autorzy poświęcają sporo miejsca np. na opisanie jak wielki wpływ na zdrowie, w tym pracę tarczycy, mają nasze emocje, zwłaszcza te tkwiące w głowie przez lata. Począwszy od rozdziału „Przygotuj się” do ostatniej części „Twój powrót do równowagi” Karolina i Maciej Szaciłło przeprowadzają nas przez drogę uświadomienia, wprowadzania zmian w swoim życiu wprost do osiągnięci równowagi hormonalnej.

Czytelnicy oprócz porad dostają w prezencie gotowe, proste w przygotowaniu menu, opisy technik oddechowych i relaksacyjnych, medytacji, zabiegów olejowych itd. To kompleksowy przewodnik dla osób zmagających się z różnymi odmianami chorób tarczycy oraz genetycznie obciążonych tym problemem, które chcą chronić swoje zdrowie. Sami autorzy są fachowcami w dziedzinie zdrowego żywienia oraz technik alternatywnych, które zapewniają dobrą kondycję zdrowotną bez absolutnie żadnych tabletek. Mają za sobą liczne publikacje, które cieszą się uznaniem, prowadzą warsztaty i szkolenia w tej tematyce. Przede wszystkim jednak, sami hołdują opisywanym zasadom i metodom, więc książka bazuje głównie na ich doświadczeniach, a przez to jest bardzo wiarygodna.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE