5 najlepszych produktów na masę mięśniową

mężczyzna wybierający się na siłownię

Ciężki trening siłowy wymaga odpowiedniego żywienia. Właściwa dieta pozwoli zregenerować siły nadwyrężone podczas intensywnych ćwiczeń, a także zbudować masę mięśniową. Oto pięć produktów, które warto uwzględnić w jadłospisie.

 

Ryby

Ryby warto uwzględnić w diecie z bardzo wielu powodów – kwestia budowania masy mięśniowej jest jednym z nich. Wytłumaczenie tego faktu jest bardzo proste: zawierają one dużo wartościowego białka. Istotne są jednak również inne składniki odżywcze. Kwasy tłuszczowe omega-3 odpowiedzialne są za zmniejszanie mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. Dobroczynnie wpływają także na stany zapalne. Ryby są również źródłem witaminy D. Na liście zakupów warto umieścić między innymi tuńczyka oraz łososia – pod warunkiem, że mamy dostęp do ryby nie pochodzącej z hodowli. Dobrym wyborem będą również sardynki czy makrele.

Mięso

Drugim produktem cennym podczas budowania masy mięśniowej jest mięso. Pod tym pojęciem kryć się może w rzeczywistości wiele różnych rodzajów produktów. Warto pokusić się o zakup mięsa wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła. Dobrze jeśli będzie to wołowina, bogata w kreatynę, żelazo i cynk – wszystkie bardzo cenne podczas treningów siłowych. Pod względem wysokiej zawartości białka przy jednoczesnej niskiej zawartości tłuszczu korzystnie wypada kurczak.
 

Nabiał

Poprawę kompozycji ciała i zwiększenie siły uzyskamy spożywając nabiały – przede wszystkim kefir. Zawiera on probiotyki, wpływające na właściwe funkcjonowanie flory jelitowej. Pozbawiony jest natomiast laktozy (za sprawą procesu fermentacji), co sprawia, że mogą spożywać go także osoby, które nie tolerują innych produktów mlecznych.

jajka sadzone na mięsie

Jaja

Wiele cennych składników odżywczych dostarczają jajka. Proteiny w nich zawarte mają najwyższą wartość biologiczną. Oznacza to, że w sposób najbardziej wydajny zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na białko. Jajka dostarczają także innych wartościowych składników. Wymienić należy choćby witaminy B6, B12, D i E, żelazo, fosfor, cynk czy kwas foliowy.

 

Orzechy

Zdrową i wartościową przekąską mogą być orzechy. Dostarczają białka, zdrowych tłuszczy, błonnika, przeciwutleniaczy. W przypadku osób budujących masę mięśniową interesujące są zwłaszcza migdały. Są one wyjątkowo bogate w białko. Zawierają także błonnik wspomagający procesy trawienia. Istotna jest także zawarta w nich witamina E. Jest ona antyoksydantem, który zabezpiecza mięśnie przed wolnymi rodnikami. Ma to szczególne znaczenie po intensywnych treningach, po których mięśnie są bardziej narażone na działanie szkodliwych czynników.

 

Wśród najlepszych produktów na masę mięśniową wymienić należy przede wszystkim ryby, mięso, nabiały, jajka oraz orzechy. Do diety włączyć można także oliwę z oliwek, ostrygi, komosę ryżową. Odpowiednio skomponowana, bogata i różnorodna dieta to niezwykle ważny element zarówno w przypadku budowania masy mięśniowej, jak i w przypadku innych celów i założeń sportowych.

Róża Paszkowska
Róża Paszkowska

Dziennikarka, wspinaczka, podróżniczka, instruktorka wspinaczki sportowej (Szkoła Wspinania Climb Up). Absolwentka Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwój swoich pasji, doskonalenie umiejętności i zarażanie innych zamiłowaniem do aktywnego trybu życia. Miłośniczka sztuki i rękodzieła, sama niekiedy również sięga po igłę i nitkę, czego efekty zobaczyć można w butiku Pakamera Włóczykija.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE