Sporty ekstremalne – czy to dobry pomysł dla każdego?

osoba wspinająca się po skałach

Uprawianie sportu i aktywny tryb życia to przepis na długie życie w dobrym zdrowiu. Bez wątpienia dotyczy to sportów niewpisujących się w grupę ekstremalnych. Sporty wysokiego ryzyka, jak sama nazwa wskazuje, mogą stanowić pewne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Warto o tym wiedzieć, zanim podejmiemy nową formę aktywności.

 

Sporty ekstremalne czyli jakie?

Sporty ekstremalne to dość szerokie pojęcie, obejmujące wiele różnorodnych dziedzin. Ich wspólną cechą jest podwyższone ryzyko w porównaniu do innych dyscyplin. Sporty ekstremalne wymagają zazwyczaj odpowiedniego przygotowania kondycyjnego, technicznego, psychicznego. Towarzyszą im zazwyczaj trudne lub nawet niebezpieczne warunki zewnętrzne. Niektórzy wyróżniają w obrębie tej grupy dwie kategorie: sporty ekstremalne (stanowiące nierzadko zagrożenie dla życia) oraz sporty wysokiego ryzyka (mogące skutkować poważną kontuzją lub uszczerbkiem na zdrowiu). Wśród sportów ekstremalnych wymienić można między innymi: BASE jumping, skoki bungee, skoki spadochronowe, highline, lotniarstwo, free diving, kajakarstwo górskie, speleologię, heliskiing, wspinaczkę skałkową, alpinizm i himalaizm.
 

Ryzyko pod kontrolą

Celem uprawiania sportów ekstremalnych nie jest samo podejmowania ryzyka oraz ponoszenie konsekwencji niebezpieczeństw, na które się wystawiamy. Tym, co skłania do podejmowania aktywności zakwalifikowanych do tej dziedziny, są wyjątkowe przeżycia. Działanie na cienkiej granicy między tym, co bezpieczne a tym, co niebezpieczne, pozwala wyzwolić niezwykłe pokłady energii, odkryć nieoczekiwane zapasy odwagi. Adrenalina uwalniająca się podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka potrafi wręcz uzależnić.

 

Komu posłuży sport ekstremalny?

Uprawianie sportów ekstremalnych bez dwóch zdań nie jest dla każdego. Choć z każdej dyscypliny płyną liczne korzyści, nie zawsze warto podejmować ryzyko, aby je osiągnąć. Przede wszystkim należy podkreślić, że wbrew pozorom uprawianie sportów wysokiego ryzyka wymaga nie szaleństwa, ale właśnie opanowania i stabilności emocjonalnej. Są one konieczne dla zachowania spokoju, trzeźwości myślenia w kluczowych momentach. Dzięki temu możemy podjąć właściwe działanie i opanować ryzykowną sytuację. Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z długotrwałym oddziaływaniem stresu. Właściwie przez cały czas wykraczamy poza własną strefę komfortu. Poszerzanie tej strefy jest największą korzyścią płynącą z uprawiania sportu wysokiego ryzyka, ale jednocześnie może być nie do zaakceptowania przez znaczną część społeczeństwa, zwłaszcza gdy na co dzień nie brakuje nerwów związanych z pracą, nauką, kredytami.

 

Sporty ekstremalne, mimo rosnącej popularności, to nadal dziedzina uprawiana przez niewielką część społeczeństwa. Działanie na krawędzi, w obliczu niebezpieczeństwa, pod wpływem dużego stresu, na granicy własnych możliwości – jeśli to do ciebie przemawia, być może powinieneś spróbować któregoś ze sportów ekstremalnych. Jeśli brzmi odstraszająco – lepiej zaangażuj się w profesjonalne treningi innych sportów, wiążących się z mniejszym ryzykiem.

Róża Paszkowska
Róża Paszkowska

Dziennikarka, wspinaczka, podróżniczka, instruktorka wspinaczki sportowej (Szkoła Wspinania Climb Up). Absolwentka Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwój swoich pasji, doskonalenie umiejętności i zarażanie innych zamiłowaniem do aktywnego trybu życia. Miłośniczka sztuki i rękodzieła, sama niekiedy również sięga po igłę i nitkę, czego efekty zobaczyć można w butiku Pakamera Włóczykija.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE