Jak się pakować, żeby nie zwariować?

Prawie każdy lubi podróżować po świecie. Ale pakowanie? Za nim już nie każdy przepada. Jak sprawić, aby było ono przyjemne i na dodatek, aby niczego nie zapomnieć? Musisz mieć plan i rygorystycznie go przestrzegać. W ten sposób ograniczysz utrudnienia i przykre niespodzianki w trakcie podróży.

 

Dostosuj bagaż do środka lokomocji

Jeśli podróżujesz samolotem, dowiedz się, jaka wielkość i waga walizki jest dopuszczalna u danego przewoźnika. Jeśli pociągiem lub autokarem – oceń czy będziesz w stanie zabrać swój bagaż, np. w trakcie przesiadki. Jeśli jedziesz samochodem – dowiedz się, czy masz do dyspozycji cały bagażnik, czy też musisz go dzielić z innymi pasażerami. Jeśli zaś wybierasz się autostopem lub na wędrówkę pieszą – oceń, czy poradzisz sobie, dźwigając dużą torbę bądź ciężki plecak. Jeśli wcześniej przeanalizujesz swoje możliwości, będzie ci łatwiej dobrać rodzaj bagażu (walizka, torba czy plecak) oraz ilość rzeczy, które musisz ze sobą zabrać.

 

Dokąd jedziesz i na ile czasu?

Poczytaj, jakie warunki klimatyczne panują w miejscu, do którego się wybierasz. Jeśli jest tam zimno, nie będziesz przecież pakować krótkich spodenek i sandałów. Jeśli zaś jest upał, sprawdź, czy na pewno możesz sobie pozwolić na koszulkę z krótkim rękawem – zbytnia ekspozycja na słońce często kończy się poparzeniem, lepsze więc będą długie i przewiewne rękawy. Jeśli jedziesz w góry lub inne miejsce, gdzie będziesz dużo chodzić, poradź się specjalistów, jakie obuwie wybrać na dany teren. Każda forma spędzania czasu rządzi się określonymi prawami, dobierz więc ubrania tak, by z jednej strony zapewniały ci komfort podróżowania, a z drugiej były funkcjonalne i pasowały na różne okazje.
 

Zrób listę

Zapisz wszystko, co musisz ze sobą zabrać. Nie czekaj do ostatniej chwili, zrób to co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem. Niczego nie pomijaj, nawet najdrobniejszej rzeczy. Powieś listę w widocznym miejscu i gdy tylko coś jeszcze przyjdzie ci do głowy – od razu dopisz. W ten sposób na pewno zapakujesz wszystkie potrzebne rzeczy i dokumenty.

 

Nie pakuj rzeczy zbędnych kobieta z bagażem

W zależności od rodzaju podróży i miejsca docelowego, przeanalizuj, co rzeczywiście musisz zabrać, a co możesz pominąć. W luksusowym hotelu na pewno będziesz mieć kosmetyki do kąpieli, ręczniki czy suszarkę do włosów, więc nie ma potrzeby zabierania ich z domu.

 

Bagaż podręczny

Zastanów się, co możesz zapakować do dużej walizki, a co musisz mieć przy sobie. Myśl z wyprzedzeniem, ze względów bezpieczeństwa i konieczności korzystania z nich w trakcie podróży. Z pewnością są to dokumenty (paszporty, karty ubezpieczeń) telefon komórkowy i ładowarka, kamera, klucze oraz niektóre leki. Być może przydadzą się też kanapki i woda.

 

Zacznij pakowanie wcześniej

Czekanie do ostatniej chwili to kiepski pomysł. Zacznij kilka dni przed planowaną podróżą. W ten sposób na pewno nie pominiesz niczego z listy, a jeśli okaże się, że czegoś brakuje, będziesz miał czas na dokupienie tego. Po spakowaniu z kolei, jeśli okaże się, że torba jest zbyt ciężka, będziesz mógł spokojnie zmodyfikować jej zawartość.

 

Metody pakowania

Ponieważ przestrzeń w walizce jest ograniczona, musisz znaleźć optymalny sposób pakowania, by zyskać jak najwięcej miejsca. Najłatwiej jest spakować rzeczy metodą rolowania. W ten sposób mniejsze rzeczy zmieścisz w obrębie większych i zaoszczędzisz miejsce. Dodatkowo możesz zwinąć w środku rzeczy delikatniejsze, które mogłyby się w czasie podróży uszkodzić lub stłuc. Warstwa ubrań będzie tworzyć wokół nich swoistą poduszkę ochronną. Poza tym wbrew pozorom metoda ta pozwala na uniknięcie zagnieceń, które powstałyby przy tradycyjnym składaniu.

Możesz też zapakować rzeczy w sztos: połóż wszystkie koszule jedna na drugą i złóż razem tak, jak składasz je pojedynczo.

Pakowanie zacznij od rzeczy cięższych, jak kurtki czy buty, na wierzchu układaj rzeczy lżejsze. Jeśli bierzesz ręczniki, połóż je na samym dnie płasko, bez rolowania ani składania w kostkę. Przeanalizuj też wielkość ubrań – gruby ciężki sweter zamień na lżejszy kaszmirowy, grzeje tak samo, a zajmuje znacznie mniej miejsca. Dużą latarkę zamień na małą ledową, którą możesz schować do kieszeni.

Wykorzystaj przestrzeń w butach, możesz w nie włożyć zwiniętą i zapakowaną w woreczki bieliznę i skarpetki. Powyginania fiszbin w biustonoszach unikniesz, wkładając je do kubków lub małych pojemniczków. Buty także włóż do woreczka – unikniesz pobrudzenia ubrań.

Jeśli pakujesz coś w worki, korzystaj z próżniowych. Po wyssaniu powietrza znacznie zredukujesz ilość zajmowanej przestrzeni.

Kosmetyki najlepiej zapakować w centrum lub po bokach walizki. Nie bierz dużych pojemników, przelej szampon czy mydło do małych buteleczek lub kup zestawy podróżne. Wszystko, co może się rozlać, zapakuj w szczelne woreczki foliowe.

Postaraj się wykorzystać każdą szczelinę, możesz w niej umieścić leki, biżuterię, ładowarkę i inne drobne gadżety.

 

Oznacz bagaż

Dla twojego bezpieczeństwa i wygody przygotuj swój bagaż do podróży. Dodaj kolorowy pasek lub inny znacznik, dzięki czemu twoja torba będzie się wyróżniać i łatwo ją znajdziesz. Na znacznikach wpisz swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, nazwę i adres firmy, e-mail. To samo zrób wewnątrz bagażu. Jeśli zaginie, szybciej trafi do ciebie z powrotem. Na ile to możliwe, korzystaj z walizek z zamkiem TSA.

Zatem… powodzenia w pakowaniu i przyjemnej podróży!

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE