Wnętrza vintage – spotkanie retro z nowoczesnością

wnętrze domu w stylu vintage

Trendy w zakresie urządzania wnętrz zmieniły w ostatnich latach kierunek. Po długim czasie kupowania gotowych zestawów meblowych i wzorowaniu się na zdjęciach z katalogu sklepu meblowego, zaczęliśmy doceniać indywidualizm. Zaczęliśmy też doceniać starsze wzornictwo, solidne meble drewniane, piękne tkaniny obiciowe i niesztampowe dodatki. Dzięki temu w naszych domach zagościły nowe style, m.in. styl vintage, gdzie w subtelny i piękny sposób spotyka się stare z nowym.

 

Styl vintage-co to takiego?

To styl, który na początku narodził się w modzie, a swoje początki ma aż w XIX w. Już wtedy można było dostrzec tendencję do łączenia elementów ubioru i dodatków z różnych epok. Za ubranie vintage uznawano wtedy rzecz starszą niż 20 lat. Ważne było jednak, by widać było proces szlachetnego starzenia, bez śladów zniszczeń.

Z czasem, na podobnych zasadach, ten styl przeniósł się na inne twórcze dziedziny, m.in. właśnie na meblarstwo i architekturę wnętrz.

 

Jak stworzyć wnętrze vintage?

Dziś mamy zdecydowanie więcej możliwości technicznych, kiedy tworzymy swoją przestrzeń życiową, ale w vintage są zasadniczo dwie opcje. W tym trendzie można nowoczesne wnętrze wyposażyć w meble retro i odwrotnie, do wnętrz historycznych, pałacowych czy choćby utrzymanych we wczesnych latach XX wieku wstawiamy ultranowoczesne meble i dodatki. Tak z grubsza, ponieważ proporcje tych dwóch epok we wnętrzu zależą już od nas samych. Sami też musimy zdecydować w jaki sposób urządzimy to wnętrze, skąd weźmiemy odpowiednie meble, jak wykończmy aranżację. W sieci można znaleźć wiele przykładowych zdjęć, ale warto pamiętać, że to co wyróżnia styl vintage, to daleko idący indywidualizm. Nie warto więc zabijać go kopiowaniem innych czy wstawianiem do salonu gotowego zestawu jednakowych mebli. Vintage dopuszcza sytuacje bardziej kreatywne, tu nie razi fakt, że mamy dwa różne fotele w salonie lub komodę w jadalni zupełnie nie od kompletu. Na tym polega urok tego stylu.

 

Trzy proste sposoby na uzyskanie stylu vintage we wnętrzu

Czasami odsuwamy od siebie myśl o wnętrzu w tym trendzie, ponieważ obawiamy się zbyt dużych kosztów, zwłaszcza dotyczących zakupu mebli. Tymczasem często okazuje się, że mamy odpowiednią bazę, albo całkiem nie dostrzegamy możliwości wokół siebie.

 

Sposoby na wnętrze vintage:

  • Mały lifting. Czasami okazuje się, że w ręce wpada gotowa baza do vintage. Mieszkanie dziedziczone po dziadkach lub kupione od starszej osoby niekoniecznie wymaga zamówienia wielkiego kontenera na śmieci. Często okazuje się, że stoją tam meble z lat 50-60 i są w całkiem dobrym stanie. Może w witrynach czy szafach czekają zapomniane perełki ówczesnego wzornictwa, jak szklane rzeźby, cukiernice, patery czy tekstylia w duże, geometryczne wzory. Retro z tamtych lat jest teraz szalenie modne, a do tego stanowi idealną podstawę do vintage. Wystarczy wtedy zadbać o nowoczesne powierzchnie, np. w stylu loft, czyli surowy beton, goła cegła, metal i szkło. Do tego np. ultranowoczesny żyrandol i lampa stojąca w stylu poprzemysłowym. I mamy typowe vintage.
  • Sprzęty z garażu lub komisu. Można kupić nowe meble stylizowane na retro, ale można także skorzystać z innej opcji, starych mebli do odnowienia. W garażach czy na strychach u rodziny można często znaleźć takie perełki. Jeśli nie, to na pewno w okolicy znajdzie się komis, w którym zalegają takie meble. Trzeba je tylko odnowić, a aranżacja wnętrza podobna do poprzedniego wariantu.
  • Odwrócony vintage. W tej opcji wykorzystujemy staromodne wnętrze bądź je tworzymy. Czym charakteryzuje się taka przestrzeń? To m.in. finezyjne sztukaterie na ścianach i suficie, mozaikowe podłogi drewniane, stare drzwi z mosiężnymi klamkami, kryształowy żyrandol itd. Do takiego wnętrza wstawiamy meble w bardzo nowoczesnym stylu lub jakąś kombinację mieszaną. Proporcje to już sprawa indywidualna.
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE