5 kroków do szczęśliwego związku na całe życie

Współczesne badania pokazują, że w społeczeństwie zachodnim około połowa małżeństw kończy się rozwodem. Wiele związków rozpada się jeszcze przed zawarciem małżeństwa, a ci, którzy są ze sobą, nie zawsze czują się kochani. Nawet jeśli ludzie trwają w małżeństwie, nie można zakładać, że to dobry związek, gdyż wielokrotnie są razem z przyzwyczajenia, braku innych perspektyw lub ze względu na dzieci bądź kwestie finansowe. Staż niekiedy nie ma zatem nic wspólnego z jakością związku.

 

1. Bądź wierna sobie

Oczywiście związek wymaga kompromisów, ale jednocześnie nie można zapominać o własnych potrzebach. Jeśli za bardzo podporządkujesz się drugiej osobie (niezależnie od płci), to zawsze będziesz kimś, kto czegoś potrzebuje i jest za słaby, aby radzić sobie samodzielnie. Nie jesteś egoistką tylko dlatego, że żyjesz, jak chcesz. Egoistą jest osoba, która zmusza partnera do życia według własnych reguł i oczekiwań. Musisz pozwolić drugiej osobie podejmować decyzje i żyć jak uważa za stosowne, nawet jeśli nie zawsze popierasz jej wybory. Bardzo łatwo zacząć wydawać polecenia jak podwładnym w pracy, ale to dobry sposób na to, żeby zniszczyć związek.

 

2. Pamiętaj o szacunku i życzliwości

Główną przyczyną kłótni jest brak szacunku i życzliwości podczas wspólnych rozmów. Okazuj ciepło partnerowi, zwłaszcza kiedy podejmujesz decyzje, które mogą mu się nie spodobać.

 

3. Zabij monotonię, zanim ona zabije twój związek

To poważny problem zwłaszcza wśród par z długoletnim stażem, ale zawsze warto zwrócić na to uwagę. Wystarczy przynajmniej raz na jakiś czas robić razem nowe rzeczy, dzięki temu nie będzie nudno, a poza tym dowiemy się czegoś nowego o drugiej osobie, z czego być może nie zdawaliśmy sobie sprawy. Siedzenie w domu jest wygodne, ale warto chociaż raz w tygodniu wyjść gdzieś razem. Na przykład pójść do kina, do restauracji, w której nie byliście albo na wydarzenie kulturalne organizowane w mieście. Wystarczy nawet zwykły spacer albo wspólny wyjazd za miasto.

4. Unikaj zdrady, ale pilnuj siebie, a nie partnera

Pamiętaj, że nawet niewinny flirt sprawia, że angażujesz się w nową relację, a w konsekwencji uczucia do obecnego partnera mogą przestać być aż tak intensywne. To duży problem zwłaszcza wtedy, kiedy w związku nie ma już takich fajerwerków jak na początku.

 

5. Równowaga uczuć

Jeśli widzisz, że partnerowi zaczyna zależeć trochę mniej, nie zasypuj go oznakami zainteresowania ze swojej strony. Najgorsze są wtedy kłótnie czy obrażanie się, takie zachowanie na dłuższą metę zniechęci drugą osobę.

Zasad jest dużo więcej, bo nie ma uniwersalnego przepisu na związek, zwłaszcza że każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby. Warto jednak pamiętać, żeby przede wszystkim pozostać sobą i dbać o drugą osobę, bo to, że związek trwa od dawna nie oznacza, że mamy kogoś na własność i nie możemy go utracić.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE