Masło kontra margaryna – wady i zalety

Dyskusja na temat tego, który z produktów jest lepszy i zdrowszy istnieje od początku istnienia ich obu. W zasadzie od czasu narodzin margaryny, bowiem masło istniało o wiele wcześniej. I tak do dziś toczy się spór o to, który produkt jest smaczniejszy, który bardziej zagraża naszemu zdrowiu, jakie są właściwe sposoby wykorzystania, a wreszcie gdzie jest lepsza relacja jakości do ceny. Można powiedzieć, że ilość zwolenników obydwu smarowideł zmienia się zależnie od trendów w dietetyce i medialnych nagonek na jedno lub drugie, ale uśredniając zaryzykujemy stwierdzeniem, że jest ich mniej więcej tyle samo. Przyjrzyjmy się więc wadom i zaletom obydwu produktów.

 

Masło i margaryna – trochę informacji

Masło. Jego dzieje sięgają daleko wstecz, na kilka wieków przed naszą erą. Pojawiło się w kilku miejscach na ziemi, a legendy podają różne wersje. Jedna z nich donosi o jeźdźcu, który miał w bukłaku mleko krowie na drogę. W wyniku wstrząsania nim podczas jazdy na koniu, ubiło się masło. To jedna z wersji, niemniej przez wieki masło królowało głównie w północnych rejonach globu, gdzie było większe zapotrzebowanie na tłuszcz zwierzęcy ze względu na zimno. Na południu wygrywała oliwa. W tamtych czasach masło było zresztą spożywane przez pospólstwo i barbarzyńców, było niesmaczne, ciężkostrawne i szybko jełczało. Oliwa była zdecydowanie tłuszczem spożywczym z górnej półki.

Dziś masło to produkt bez domieszki tłuszczu roślinnego, który musi zawierać tłuszcz mleczny w ilości 80-90% objętości. To wymóg dla tradycyjnej i podstawowej wersji, są jeszcze przeróżne odmiany i miksy z mniejszą zawartością tłuszczu.

 

Margaryna. Pierwsza margaryna powstała we Francji, w 1869 roku, ale wytwarzana  była wtedy z łoju wołowego, mleka i wody. Dopiero w 1903 roku niemiecki chemik opatentował, a potem wprowadził do produkcji margarynę wytwarzaną w ciekłych tłuszczów roślinnych. Produkt istnieje do dziś, jest emulsją tłuszczowo-wodną zawierającą 40-80% tłuszczu roślinnego i ma miękką lub średnio twardą konsystencję.

 

Masło – wady i zalety

Ta część społeczeństwa, która uznaje jedynie masło, docenia je przede wszystkim za walory smakowe. Naukowcy w obiektywnych opracowania zwracają jeszcze uwagę na dużą zawartość witaminy A, E i D oraz kartotenoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy. Masło ułatwia także wchłanianie wielu dobroczynnych substancji odżywczych przyjmowanych z pokarmami.

Na niekorzyść dla masła przemawia duża zwartość cholesterolu, związana z dużą ilością tłuszczu zwierzęcego. Skutkiem tego jest też duży ładunek niezdrowych kawasów nasyconych. Masło jest ponadto bardzo kaloryczne, a podczas obróbki cieplnej wydziela substancje rakotwórcze, nie nadaje się więc do pieczenia i smażenia. Sporym mankamentem jest też fakt, że musi być przechowywane w niskich temperaturach, przez co jest twarde i trudno je rozsmarować na pieczywie.

 

Margaryna – wady i zalety

Margaryna ma wielu zwolenników, głównie dzięki wygodzie w zastosowaniu. Jest miękka, a przez to łatwo i szybko smaruje się nią kromki czy bułki. Dzięki emulsyjnej konsystencji jest też bardziej wydajna, bo można rozsmarowywać cienkie warstwy. Zalety zdrowotne to zwartość witaminy A i D, spora ilość tłuszczowych kwasów nienasyconych i absolutnie zerowa zawartość cholesterolu. Wady margaryny, wciąż podnoszone w mediach, to jej półsyntetyczny charakter, wypływający z procesu produkcji. Podejrzewa się tu dodatki w postaci ulepszaczy i utrwalaczy, jednak jeśli wierzyć producentom jedynym dodatkiem są wspomniane witaminy, które w margarynie nie występują naturalnie.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE