Imbir na przeziębienia i nie tylko

Sezon na przeziębienia w pełni, dlatego warto pomyśleć co może nas przez nimi uchronić i jak sobie z nim poradzić, kiedy już nas dopadnie. To jedna z najbardziej aromatycznych przypraw. Dopóki na wzmocnienie odporności nie poleciła mi go Pani dr laryngolog, nie wiele o nim wiedziałam. Kojarzył mi się jedynie z przyprawą. Jednak roślina ta ma wiele właściwości zdrowotnych.

Imbir w swoim składzie posiada olejek eteryczny – zingiberol oraz gingerol i zinferon, substancje te mają lecznicze właściwości. Ogólnie imbir jest rośliną o bardzo szerokim spektrum działania, gdyż działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwpasożytniczo, przeciwutleniające. Istnieje mnóstwo badań potwierdzających lecznicze właściwości tej przyprawy.

 

 

Właściwości imbiru:

  • Przeciwzapalne – zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne  górnych i dolnych dróg oddechowych. Idealnie sprawdzi się podczas przeziębienia, gdyż działa rozgrzewająco, a także oczyszcza zatoki.
  • Ułatwia trawienie – zawarty w imbirze olejek pobudza wydzielanie soku żołądkowego, a także działa żółciopędnie.
  • Leczy wzdęcia – działa rozkurczowo i jak już wspomniałam powyżej żółciopędnie.
  • Łagodzi mdłości – idealny może więc okazać się dla kobiet w ciąży i przy chorobie lokomocyjnej. Imbir często stosowany jest w lekach stosowanych w chorobie lokomocyjnej.
  • Działa przeciwbólowo – istnieją badania, które potwierdzają jego skuteczność w walce z bólem menstruacyjnym, a także u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.
  • Odświeża oddech – ma działanie odświeżające, a także bakteriobójcze
  • Poprawia krążenie krwi

 

Jak przygotować herbatę z imbirem?

Kilka plasterków świeżego korzenia z imbiru dodajemy do herbaty. Aby wzbogacić smak, możemy dodać miodu lub cytryny.

Napar z imbiru przeciwzapalny: Świeży imbir ścieramy na tarce na małych oczkach. Wkładamy do słoika i wyciskamy z niego jak najwięcej soku. Zalewamy wrzącą wodą i przykrywamy talerzykiem tak jak w przypadku innych ziół. Napar postawiamy pod przykryciem na całą noc. Rano nasz napar będzie już gotowy. Do szklanki wlewamy 100 ml naparu, zalewamy gorącą wodą, dodajemy cytryny lub miodu.

 

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/cudowny-imbir-wlasciwosci-lecznicze-i-odchudzajace-imbiru_33621.

http://surojadek.com/wlasciwosci-lecznicze-imbiru/

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/cudowny-imbir-wlasciwosci-lecznicze-i-odchudzajace-imbiru_33621.html

Angelika Ziętek
Angelika Ziętek

Nazywam się Angelika. Jestem absolwentką Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Moją pasją jest psychologia oraz poznawanie zdrowszych, naturalnych kosmetyków i środków czystości oraz tworzenie ich samemu. Swój wolny czas uwielbiamy spędzać na świeżym powietrzu, w domku nieopodal Wadowic, z dala od miejskiego zgiełku, który niestety towarzyszy nam na co dzień. Ponad dwa lata temu po przeczytaniu pewnego artykułu i przeanalizowaniu składów kilku detergentów i kosmetyków postanowiłam wyrzucić chemię z mojego domu i nie truć więcej przede wszystkim mojego dziecka. Stwierdziłam, że środki czystości będę robić sama.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE