Twój głos wpływa na twoje emocje

Słysząc gniew w czyimś głosie, większość z nas reaguje instynktownie i albo zamyka się w sobie, albo odpowiada tym samym. Gdy słyszymy radość w głosie rozmówcy, również odpowiadamy pozytywnie i z uśmiechem. Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy twierdzą, że głos wpływa na nasze emocje, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Następuje sprzężenie zwrotne między głosem, który słyszymy, i naszymi emocjami lub uczuciami.

Kody poszczególnych dźwięków

Dr Jean-Julien Aucouturier z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, który prowadzi liczne badania nad opracowaniem kodów poszczególnych dźwięków i ich oddziaływania na neurony, stara się poznać mechanizm oddziaływania różnych dźwięków na emocje. Wraz z zespołem usiłuje stworzyć bank dźwięków aktywizujących określone szlaki neuronalne w mózgu. W ten sposób uzyskano by alternatywę dla terapii muzyką w leczeniu depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych.

Faktem jednak jest, że nasze reakcje nie zawsze są adekwatne do sytuacji. Staramy się kontrolować swoje emocje i na przykład słysząc obraźliwe słowa, nie odpowiadamy złością czy agresją, ale zachowujemy pokerową twarz, nie okazując uczuć. W związku z tym dr Aucouturier wraz z grupą naukowców postanowił przeprowadzić eksperyment, który pozwoliłby sprawdzić, na ile umysł jest w stanie świadomie lub nieświadomie reagować na określone dźwięki i kontrolować emocje.

Symulacja wyrażanych emocji w dźwiękach

W tym celu stworzono specjalną platformę audio, dzięki której można symulować elementy akustyczne wyrażanych emocji. Na przykład modyfikując tonację głosu na wyrażającą szczęście, zmienia się wysokość dźwięku tak, aby brzmiał bardziej pozytywne. Jeśli ma dodawać pewności siebie, zmienia się zakres dynamiczny przy użyciu kompresji, a jeśli ma wyrażać podekscytowanie – modyfikuje się zawartość widmową przy użyciu filtrowania.

Po utworzeniu platformy, zebrano grupę 109 osób, zadano im szereg pytań, nagrano odpowiedzi, a później zmieniono cyfrowo brzmienie głosu każdej osoby tak, by wyrażał radość, szczęście, smutek, strach itp. Następnie uczestnicy słuchali swojego własnego głosu za pomocą zestawu słuchawkowego. Tylko 16 osób stwierdziło, że głos brzmi jak zmanipulowany, pozostałe odbierały głos jako naturalny. W wyniku słuchania własnych, choć zmodyfikowanych głosów, ich stan emocjonalny zmieniał się, współgrając ze słyszanymi emocjami.

Głos jest naszym narzędziem do osiągania celów

Badanie udowodniło, że nie zawsze kontrolujemy nasz głos, aby osiągnąć określony cel. Za to możemy posłuchać samych siebie, by dowiedzieć się, co czujemy. Według badaczy wynik ten jest pierwszym dowodem w dziedzinie słuchu na to, że usłyszane informacje zwrotne mają bezpośredni wpływ na emocje. Odkrycie to ma wielkie znaczenie, ponieważ mechanizmy powstawania emocji za pomocą dźwięku są praktycznie nieznane.

Badanie udowodniło także, że słuchając własnego głosu w różnych odcieniach emocjonalnych, możemy zmienić własny nastrój. To również ma wielkie znaczenie, gdyż sugeruje, że ​​manipulacja głosem, i to własnym, może wywołać pozytywne zmiany nastroju, a tym samym pomóc w leczeniu zaburzeń psychicznych, na przykład depresji lub stanów lękowych.

Już teraz możesz samodzielnie przetestować działanie platformy w internecie i sprawdzić jej działanie, a jeśli chcesz, nagraj samego siebie. Zapisz jakiś tekst na kartce albo po prostu weź książkę i przeczytaj wybrany fragment na kilka sposobów, spokojnie, monotonnie, bardzo radośnie albo nerwowo. Pobaw się w mały teatrzyk, nagraj i posłuchaj samego siebie, obserwując jednocześnie, jakie wywołuje to w tobie emocje. Być może poczujesz tylko namiastkę tego, co mógłbyś w warunkach terapeutycznych, ale nawet ta namiastka pozwoli zrozumieć siłę wpływu naszego głosu i ideę badaczy.

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE