5 rzeczy, które powinieneś mieć w swoim CV

CV to niejako nasze portfolio, dokumentujące wszystkie dotychczasowe osiągnięcia na naszej ścieżce kariery. Tylko od nas zależy, jaką będzie miało treść, charakter i wygląd estetyczny. W zależności od branży, w której się specjalizujemy, CV może być kreatywne, biznesowe, poważne, krótkie lub długie. Najważniejsze to jednak odpowiedni dobór informacji, które chcemy zawrzeć w treści. To one bowiem pozwalają potencjalnemu pracodawcy podjąć decyzję o ewentualnym zatrudnieniu nas na danym stanowisku.

Odpowiednie zdjęcie

Nie jest sztuką zrobić sobie selfie w lustrze i wrzucić je na kartkę papieru. Coraz częściej zdarza się, że poważne firmy otrzymują właśnie takie podania o prace, w których kandydaci zamieszczają popularne zdjęcie z dziubkiem, nie wspominając już o stroju. Zdarzają się zdjęcia z wakacji, imprez czy takie, na których w ogóle nie przypominamy siebie. Złota zasada zdjęcia do CV jest jedna – ma być profesjonalne. Jeśli nie masz innego, niech będzie klasyczne, dowodowe. Osoby pracujące w kreatywnej branży jak marketing, Public Relations czy reklama mogą pokusić się o nieco bardziej finezyjne, ale wciąż pozostające w dobrym guście zdjęcie.
Języki obce

O tym, jak ważna w każdym CV jest informacja na temat języków obcych, nie trzeba chyba wspominać. Absolutne minimum to w dzisiejszych czasach komunikatywna znajomość języka angielskiego. Jeśli mieliśmy okazję uczyć się także innych języków, nie powinniśmy ukrywać tej informacji. Niektóre firmy szukają osób, które miały, chociaż minimalna styczność z językiem, tylko po to, by później wysłać je na kolejne kursy doszkalające ich umiejętności językowe. Należy też pamiętać o oznaczaniu poziomu znajomości języka, najlepiej w sposób przyjęty przez Unię Europejską, np. B2.

Zainteresowania

Praca to nie tylko sztywne wykonywanie obowiązków od A do Z. Niekiedy pracodawca widzi w nas pewien potencjał, a na naszą korzyść mogą przemówić zainteresowania, o których wspomnimy w naszym CV. A może pewnego dnia projekt, którym będziesz zajmował się w firmie IT, będzie dotyczył projektowania ogrodów w japońskim stylu, a całkiem przypadkiem złoży się, że interesujesz się podróżami do krajów azjatyckich i poprzednie wakacje spędziłeś w kraju kwitnącej wiśni? Zawsze warto pochwalić się wszystkim tym, co w nas niszowe, nietuzinkowe i wyjątkowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się nam pomocne.

Estetyka CV

Umówmy się – wielu pracodawców już na wstępie odrzuca CV, które są zrobione po prostu brzydko. Estetyka jest bardzo ważna – odpowiedni dobór czcionki, kolorów, wielkości fontów, rozstawienie tekstu na całej kartce i ogólne wrażenie wizualne to pierwszy krok do sukcesu. Warto poświęcić chwilę na dopracowaniu swojego CV od tej strony, ponieważ pierwsze wrażenie – również to na papierze – robi się tylko i wyłącznie raz.

Klauzula dotycząca danych osobowych

To niezbędny element, którego nie może zabraknąć w żadnym CV. Informuje ona, że zgadzamy się na przetwarzanie naszych danych osobowych i wykorzystanie ich przez firmę, do której na stanowisko aplikujemy.

Aleksandra Frankowska
Aleksandra Frankowska

Z wykształcenia internacjolog, zgłębiająca tajemnice dyplomacji i krajów Bliskiego Wschodu. Na co dzień zajmuje się marketingiem i PR, a także social-mediami, zamieniając zwykłą treść w magnetyczne komunikaty dla odbiorców. Po godzinach spędza czas w kuchni, gotując hiszpańskie potrawy w rytm latynoskiej muzyki. Nie potrafi zdecydować czy bardziej kocha Włochy, Hiszpanię czy Francję, uczy się więc trzech języków naraz. W życiu kieruję się zasadą, że najlepszym lekarstwem na smutki są dalekie podróże, antykwariaty i sklepy z butami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE