Wpływ zwierząt na poziom stresu u dzieci

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta pełnią rolę terapeutyczną w wielu dolegliwościach i mają ogromny wpływ na łagodzenie stresów. Kontakt ze zwierzętami powinniśmy mieć już od najmłodszych lat. Dzieci wychowujące się z kotem czy psem lepiej się rozwijają, uczą się od małego odpowiedzialności i wrażliwości. Najnowsze badania, opublikowane w listopadzie przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, dowodzą także, że zwierzęta mogą chronić dziecko przed odczuwaniem lęku i niepokoju, co bezpośrednio przekłada się na dalszy rozwój i jakość przyszłego życia.
Pies przyjacielem dziecka

Badanie dotyczyło hipotezy, że psy domowe mają pozytywny wpływ na zachowanie właściwej wagi ciała i zdrowia psychicznego wśród dzieci. Obserwowano łącznie 643 dzieci w wieku 4-10 lat. 45 procent stanowiły dziewczynki, a 55 procent chłopcy, 58 procent miało w domu psy. W badaniu brano pod uwagę wskaźnik masy ciała dziecka, aktywność fizyczną, stan zdrowia psychicznego, obecność zwierząt w domu, sytuację materialną itp. Badanie przeprowadzono w warunkach rzeczywistych i oparto na dzieciach zdrowych, objętych opieką profilaktyczną.

Wyniki badania wskazały jednoznacznie, że posiadanie psa w domu oddziałuje pozytywnie na rozwój dziecka. Wśród 58 procent dzieci posiadających w domu psa tylko 12 procent wykazało określone zaburzenia lękowe i pokrewne, podczas gdy wśród dzieci nie posiadających psów było to 21 procent. W kwestii wagi czy aktywności fizycznej większych różnic nie stwierdzono. Badacze podkreślili natomiast, że kontakt z psem wpływa na zmniejszenie poziomu kortyzolu w organizmie, a tym samym zmniejsza fizjologiczne reakcje na stres. I właśnie ten efekt hormonalny może być odpowiedzialny za korzystne terapeutyczne odziaływanie zwierząt domowych na rozwój emocjonalny dzieci.

Choroby psychiczne i otyłość są coraz częstszym problemem populacji na całym świecie, a że ich źródło zazwyczaj znajduje się w dzieciństwie, toteż należy interweniować i stosować metody zapobiegawcze już od najmłodszych lat. I tak na przykład w Stanach Zjednoczonych wprowadzono program wykorzystania pet psów do świadczeń zdrowotnych dla osób dorosłych. W Australii i Wielkiej Brytanii przeprowadzano badania na temat wykorzystania psów do zwiększenia aktywności fizycznej wśród dzieci w wieku 5-12 lat i poprawienia indeksu masy ciała u dzieci w wieku 5-6 lat. W krajach tych uznano bowiem, że psy poprzez zabawę ułatwiają zwiększenie aktywności ruchowej, a ta sprzyja zachowaniu właściwej wagi ciała.

Jak zwierzęta pomagają dzieciom?

A w jaki sposób zwierzęta pomagają w zachowaniu zdrowia psychicznego u dzieci? Przede wszystkim dlatego, że mogą stymulować rozmowę. Poprzez komunikację ze zwierzęciem dziecko przełamuje swoje obawy i niepokoje przed kontaktami z otoczeniem. Jest to tzw. przełamywanie lodów. Poza tym psy mają także tendencję do wykonywania ludzkich poleceń, co również pomaga w rozwoju emocjonalnym. Użycie psów w terapiach dla dzieci zmniejsza niepokój i zdenerwowanie, łagodzi lęk separacyjny i zwiększa przywiązanie u dzieci, a tym samym poprawę zdrowia psychicznego i zmniejsza zaburzenia rozwojowe. Zapobiega chorobom psychicznym, zaburzeniom emocjonalnym i behawioralnym w dorosłym wieku.

Dzieci wychowujące się w otoczeniu zwierząt, zwłaszcza psów, mają mniej problemów w okresie dojrzewania, lepiej sobie radzą ze stresem i łatwiej nawiązują interakcje z innymi w późniejszym życiu. Mają też większe poczucie własnej wartości.

Przygotowując się do bycia rodzicem, warto więc zastanowić się nad powiększeniem swojej rodziny o jeszcze jednego, futrzanego członka, a w razie wątpliwości wszelkich porad z pewnością udzielą specjaliści w ośrodkach terapeutycznych.

Elżbieta Ignacionek
Elżbieta Ignacionek

Pracownik socjalny i kulturoznawca z wykształcenia, redaktorka i korektorka z zawodu. Z pasją zgłębia tajniki samorozwoju i redukcji stresu w życiu codziennym. W wolnym czasie zajmuje się wyrobem biżuterii i prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE