Sprytne sposoby na naukę języka obcego na co dzień

Wiele osób przerywa naukę języków obcych wraz z końcem studiów. Niektóre firmy zapewniają swoim pracownikom darmowe lub dofinansowane kursy językowe, nadal nie należy to jednak do reguły. Jeśli zatem zależy nam na samodzielnej nauce lub podtrzymywaniu znajomości języka obcego, możemy wypróbować jeden ze sprawdzonych sposobów.

Otaczaj się językiem obcym

Największe korzyści podczas nauki daje ciągły kontakt z wybranym językiem obcym. Zauważalne postępy czynimy zwłaszcza po dłuższym pobycie w danym kraju, na co jednak jest czas zazwyczaj tylko podczas urlopu. Na co dzień możemy natomiast spróbować zorganizować sobie warunki sprzyjające nauce. Wystarczy zrezygnować z łatwiejszego i szybszego pozyskiwania informacji w języku ojczystym na rzecz czytania lub słuchania wiadomości w języku obcym. Na początku może wydawać się to trudne, ale po kilku dniach zacznie dawać efekty, a po dłuższym czasie nawet sprawiać przyjemność. Metodę tą warto uzupełnić lekturą książek w obcym języku czy korzystaniem z zagranicznych portali informacyjnych.
Wykorzystaj czas do granic możliwości

Dobrą okazją do nauki języka jest także wykorzystanie czasu, który na ogół marnotrawimy. Chodzi to przede wszystkim o dojazdy do pracy i powroty do domu. Zamiast patrzeć przez okno autobusu czy tramwaju możemy czytać lub słuchać obcojęzycznych audiobooków. Dobrze, jeśli mamy możliwość skupienia się na czytanym lub słuchanym tekście, ale nawet jeśli coś nas rozprasza, nie będzie to czas stracony.

Fiszki i karteczki w domu

Sprawdzoną metodą nauki słówek jest przeglądanie fiszek. W sklepach dostępne są rozbudowane zestawy takich karteczek, ale równie dobrze możemy przygotować je samodzielnie. Sprytną metodą jest naklejanie nazw przedmiotów w języku obcym na meble i wyposażenie domowe. Dzięki temu zapamiętujemy słówka niejako przy okazji, właściwie nie skupiając się na nauce i nie poświęcając na nią czasu.

Poszukaj rozmówców na żywo lub w sieci

W przypadku umiejętności komunikacji w języku obcym, nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy. Nie musimy jednak czekać od urlopu i zagranicznego wyjazdu. W dzisiejszych czasach wystarczy zarejestrować się na portalu umożliwiającym nawiązywanie kontaktów z osobami z różnych stron świata. Niekiedy trudno może być nam znaleźć rozmówcę, dla którego dany język będzie rodzimym. Nie należy się tym przejmować – rozmowa nawet z drugą uczącą się osobą będzie rozwijająca. Jeśli zależy nam na kontakcie z człowiekiem na żywo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać towarzysza w okolicy. Być może zagraniczny turysta potrzebuje oprowadzenia po mieście? Student na wymianie chce poznać zasady funkcjonowania na uczelni? A może kolega z pracy też chce podszlifować język obcy? Wystarczy rozejrzeć się i popytać, a z pewnością znajdziemy partnera do dyskusji.

Ucząc się języka obcego warto wypróbować – oprócz tradycyjnych podręczników – również kilka sprawdzonych metod, takich jak czytanie informacji, słuchanie nagrań, przeglądanie fiszek czy rozmowy na żywo lub online. Otaczając się wybranym językiem szybciej i łatwiej przyswoimy słówka, sformułowania, a nawet sposób mówienia i akcent. A wszystko to naprawdę niewielkim nakładem pracy i niezbyt wysokim kosztem.

Róża Paszkowska
Róża Paszkowska

Dziennikarka, wspinaczka, podróżniczka, instruktorka wspinaczki sportowej (Szkoła Wspinania Climb Up). Absolwentka Archeologii na Uniwersytecie Warszawskim. Każdą wolną chwilę poświęca na rozwój swoich pasji, doskonalenie umiejętności i zarażanie innych zamiłowaniem do aktywnego trybu życia. Miłośniczka sztuki i rękodzieła, sama niekiedy również sięga po igłę i nitkę, czego efekty zobaczyć można w butiku Pakamera Włóczykija.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE