Squash

Squash to sport, który staje się coraz bardziej popularny, ponieważ pozwala trenować wiele grup mięśni jednocześnie. Trening jest tym samym efektywniejszy, ćwiczysz ramiona, nogi, brzuch i kręgosłup, a przy tym poprawiasz kondycję, wytrzymałość oraz refleks.

Pierwsza wzmianka na temat squasha pojawiła się w 1890 roku w książce „The Badminton Library of Sports and Pastimes”, a już 11 lat później poświęcono mu całą publikację. Na początku squash nie był szczególnie popularny, ale z czasem zmieniono odrobinę reguły, aby mecz trwał krócej i sport zyskał kolejnych zwolenników. Gra jest szybka, dynamiczna i wymaga od graczy dużej sprawności fizycznej oraz dobrze rozwiniętej koordynacji. Gracz odbija piłkę o podłogę, a potem jeszcze raz, o ścianę.

Co takiego jest w squashu?

Dlaczego squash zyskał zwolenników? To sport, który sprawdzi się, jeśli nie masz zbyt dużo czasu na trening i chcesz go jak najlepiej wykorzystać. Wymaga dużej wytrzymałości i sprawności fizycznej, pozwala osiągać świetne wyniki w krótkim czasie. Jest odpowiedzią na potrzeby osób dynamicznych, które szukają trudnego, wymagającego treningu i nie boją się wyzwań.

Squash opiera się na prostych zasadach, dzięki czemu możemy tak samo cieszyć się grą niezależnie od poziomu zaawansowania. Trzeba jednak pamiętać, że ten sport zastępuje ćwiczenia na brzuch, ramiona, uda i pośladki. Z powodzeniem może stanowić alternatywę klasycznego treningu aerobowego, a kiedy wejdziemy na wyższy poziom także treningu siłowego.

Trening nie tylko ciała, ale i umysłu

Gra w squasha, zwłaszcza na wyższym poziomie, ćwiczy także myślenie strategiczne. Chodzi o to, aby przewidzieć ruchy przeciwnika i w odpowiedni sposób uderzyć, niekoniecznie jak najmocniej. Squash to trening ciała, umysłu, siły woli oraz wytrzymałości, a przy tym doskonały sposób na walkę ze stresem i utratę zbędnych centymetrów.

Jak każdy sport ma także przeciwwskazania, więc osoby z problemami z układem oddechowym, sercowo-naczyniowym czy skłonnościami do skręceń stawów powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.

Squash to wymagający sport, ale przynosi zaskakujące rezultaty. Trzeba tylko pamiętać, że to nie wyścig. Z powodzeniem można zacząć od lekkich treningów nastawionych na poprawę ogólnej sprawności i stopniowo zwiększać poziom trudności. Trening powinien sprawiać ci radość i dawać satysfakcję, bo to najlepsza motywacja.

Marta Nowak
Marta Nowak

Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Pilnie śledzi wszystkie zmiany zachodzące w sferze literatury i kultury. Szczególnie zafascynowana fantastyką oraz nowymi mediami, a od 2013 roku współpracuje z portalem Game Exe. Jej pasją jest także literatura dla dzieci oraz przekład. Uważnie śledzi rozwój polskiej kultury.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.
Nie przegap najświeższych informacji!

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE